Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

GRUNDIG CUC 2401

Recommended Posts

salutare!am un tv la reparat cu un defect de BV (cred). sasiul este GRUNDIG CUC 2401 , am si schema , dar ce e curios , e faptul ca sincroprocesorul la mine este cu TDA 8185 , iar in schema este TDA 2595; probabil ca sunt mai multe variante .are cineva schema de CUC 2401 cu tda 8185? pe acelasi modul sa afla si BV (de fapt , finalul BV)idea este ca nu are stabilitate pe verticala , imaginea tremura pe vert aleator , cateodata se da peste cap, iar tremura aiurea s.a.m.d. (pe unele canale nu face deloc, pe altele se da peste cap non-stop, )defectul asta la grundig-urile mai vechi (modulare), mai este dat si de uscarea (devalorizarea ) unor condensatori in calea comunaare cineva idee?thx!

• Replies 9
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cred ca v-ati raspuns singur; 90% cale comuna sau sincro cu filtraje sau decuplaje nasoale

oricum , mi-ar prinde bine si o schemacum spuneam, am descarcat una , pt sasiul asta, dar difera tocmai la partea de sincrotv-ul face parte din "colectia "mea , si "vede" perfect, nu-mi vine sa renunt la el

Am vrut sa va zic de la prima interventie: CI TDA 8185 este o catastrofa f. greu de gasit. In situatie similara, am adaptat un modul care avea sincro cu TDA2595 si finalul de cadre cu TDA2652(are si osc, bloking in el). Cred ca-l gasiti la cei ce fac demolari. Avantajul este ca acest modul are reglaj frecv. cadre.

• 2 weeks later...