Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Condensatori amplificator bass inalte?

KTM

Recommended Posts

• Replies 17
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

... io zic să nu vă râdeţi prea tare: chiar contează ce valoare are condensatorul de cuplare a difuzorului, şi aia cam dictează ce frecvenţe pot trece neatenuate spre bobina difuzorului.îl las pe zal să vă explice mai documentat, că n-am mai lucrat la modul serios la amplificatoare de putere de ceva anişori...la modul empiric, cu cât e mai mare valoarea în microfarazi, cu atât mai joase sunt frecvenţele posibil redate...

foarte adevarat dar de unde stii ca are condensator pe iesire?pe acolo se mai vad niste integrate ; alea ce sunt? poate o fi vreun filtru activ pe acolo ..Nu ne-a spus macar de la ce sistem e; pare a fi un2.0 dupa nr de finali dar se vad mai multe mufe de iesire

Date tehnice: 2 channel Mini Amplifier Three input sources selector One microphone input jack Power Main: 6W *2 Impedance: 8 ohms 2 channel Mini Amplifier FM tuner function 63mm ultrathin panel Three input sources selector One microphone input Jack Power Main: 15W*2 Inpedance: 8 ohms Frequency Response: 20-20KHz

Din ce vad eu: alimentare simetrica deci nu are condensator pe iesireprobabil are ca finali celebrii tda2030-tda2050Personal cred ca ai probleme la boxe(filtre aiurea) asta nu inseamna ca amplificatorul ala e in regula.Cel mai simplu este sa intercalezi un corector de ton activ intre selector si amplificator.Acesta il vei alimenta din sursa amplificatorului cu niste stabilizatoare

Buna ziua!Care condensatori sunt de bass si care sunt de inalte in acest amplificator? Cu ce condensatori pot fi inlocuiti pentru un bass mai puternic, si mai putine"tipete' pe inalte.Multumesc !

sunetul la care speri tu il vei obtine de la niste incinte acustice mai bune , adica boxe "mai de calitate".. totusi parerea mea e sa inseriezi cu tweeterul o rezistenta de 4,7 ohmi pe minim 3w, ca sa reduci nivelul inaltelor, cat despre partea de bass a incintei nu prea stiu ce sa iti spun pentru ca nu stiu tipul de difuzor de joase si nici litrajul cutiei , fie e prost acordata cutia cu difuzorul (erori de proiectare) , fie difuzorul de joase nu poate reproduce bassul asa cum iti doresti tu... mai e o posibilitate , SPL-ul difuzorului sa fie mai mic ,si sa aiba nevoie de puteri mari ca sa rezoneze la frecventa joasa si sa aiba si decibelii doriti , adica e un difuzor de proasta calitate.. sa dai mai multe detalii despre incintele tale..

Am mesterito am schimbat toti condensatorii de pe ea: 1uf 50v = 1uf 100v 10uf 50v = 10uf 63v 4.7uf 50v = 4.7uf 63v 33uf 50v = 33uf 63v 100uf 16v = 100uf 25vA fost chinuita are 8 ohmi si a fost bagat pe ea un subwoofer auto de 4 ohmi.Cativa condensatori umflati si un TDA2030A crapat tot,defapt mai era jumate din el.Dupa ce am schimbat toti condensatorii in ea e alta viata, acum am asamblato la loc.Am pus 2 poze cu ea inainte si duapa ce am schimbat condensatorii.Mersi mult de sfaturi !