Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tutorial video despre Eagle CAD Editor

Guest spanac

Recommended Posts

Buna seara.m-am apucat sa desenez o schema in eagle... si am creat o librarie a unui tub VFD.Am desenat tubul si pe reprezentarea schematica, si pe reprezentarea de PCB, unde am tinut cont de distanta dintre pini, conectat piciorusele intre ele [ pe schema si pe PCB ], iar acum am o problema. Cand ii dau add in schema, il asez undeva, dar nu pot sa-l mai mut... ramane intepenit acolo. nu pot sa-l selectez... ca sa-l rotesc, sa-l pozitionez... Nu ar fi o problema, doar ca, atunci cand comut pe BOARD.. la fel ramane... intepenit in stanga jos... si nu pot sa-l mut dea acolo....

• 10 months later...
Guest c3r3b3l4you

Eu sunt in clasa a X-ea si am inceput sa lucram in Eagle...Imi recomandati sa ma iau dupa aceste tutoriale, adica cam asa vom face si noi?

• 7 months later...

Pls ma ajutati si pe mine cu o routare pt schema atasata. PCB simplu placat.De 3 zile tot invirt piesele si nu o scot nici cum la capat.L298N nu este recomandat pt placi intr-un singur start sau sunt eu prea natarau?Cum pot face strap in Eagle?Multumesc,

• 5 months later...

Buna seara.m-am apucat sa desenez o schema in eagle... si am creat o librarie a unui tub VFD.Am desenat tubul si pe reprezentarea schematica, si pe reprezentarea de PCB, unde am tinut cont de distanta dintre pini, conectat piciorusele intre ele [ pe schema si pe PCB ], iar acum am o problema. Cand ii dau add in schema, il asez undeva, dar nu pot sa-l mai mut... ramane intepenit acolo. nu pot sa-l selectez... ca sa-l rotesc, sa-l pozitionez... Nu ar fi o problema, doar ca, atunci cand comut pe BOARD.. la fel ramane... intepenit in stanga jos... si nu pot sa-l mut dea acolo....

La layers este posibil să nu ai selectat origins si din această cauza nu poţi mută componentele. Ştiu pentru că m.am lovit si eu de chestia asta. Sper să ajute. Tot de acolo selectezi si ce informaţii să îţi apară pe placă . Ai pe toolbar din stânga o iconita din mai multe dreptunghiuri suprapuse
  • 1 month later...

Pentru a invata cum se lucreaza cu eagle am facut o mica schema care arata ca in poza de mai jos. Ce nu stiu sa fac...... cum fac export din eagle doar la partea botom care contine doar traseele? Deci ma intereseaza partea care o printez pentru a realiza un cablaj prin metoda (printare pe hattie foto).

post-59360-139829777834_thumb.png