Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tutorial video despre Eagle CAD Editor


Vizitator spanac

Postări Recomandate

Buna seara.m-am apucat sa desenez o schema in eagle... si am creat o librarie a unui tub VFD.Am desenat tubul si pe reprezentarea schematica, si pe reprezentarea de PCB, unde am tinut cont de distanta dintre pini, conectat piciorusele intre ele [ pe schema si pe PCB ], iar acum am o problema. Cand ii dau add in schema, il asez undeva, dar nu pot sa-l mai mut... ramane intepenit acolo. nu pot sa-l selectez... ca sa-l rotesc, sa-l pozitionez... Nu ar fi o problema, doar ca, atunci cand comut pe BOARD.. la fel ramane... intepenit in stanga jos... si nu pot sa-l mut dea acolo....

Link spre comentariu
  • 10 luni mai târziu...
  • 7 luni mai târziu...
Vizitator alexd

Pls ma ajutati si pe mine cu o routare pt schema atasata. PCB simplu placat.De 3 zile tot invirt piesele si nu o scot nici cum la capat.L298N nu este recomandat pt placi intr-un singur start sau sunt eu prea natarau?Cum pot face strap in Eagle?Multumesc,

Link spre comentariu
  • 5 luni mai târziu...
Vizitator bbyxtm

Buna seara.m-am apucat sa desenez o schema in eagle... si am creat o librarie a unui tub VFD.Am desenat tubul si pe reprezentarea schematica, si pe reprezentarea de PCB, unde am tinut cont de distanta dintre pini, conectat piciorusele intre ele [ pe schema si pe PCB ], iar acum am o problema. Cand ii dau add in schema, il asez undeva, dar nu pot sa-l mai mut... ramane intepenit acolo. nu pot sa-l selectez... ca sa-l rotesc, sa-l pozitionez... Nu ar fi o problema, doar ca, atunci cand comut pe BOARD.. la fel ramane... intepenit in stanga jos... si nu pot sa-l mut dea acolo....

La layers este posibil să nu ai selectat origins si din această cauza nu poţi mută componentele. Ştiu pentru că m.am lovit si eu de chestia asta. Sper să ajute. Tot de acolo selectezi si ce informaţii să îţi apară pe placă . Ai pe toolbar din stânga o iconita din mai multe dreptunghiuri suprapuse
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Pentru a invata cum se lucreaza cu eagle am facut o mica schema care arata ca in poza de mai jos. Ce nu stiu sa fac...... cum fac export din eagle doar la partea botom care contine doar traseele? Deci ma intereseaza partea care o printez pentru a realiza un cablaj prin metoda (printare pe hattie foto).

post-59360-139829777834_thumb.png

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări