Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tutorial video despre Eagle CAD Editor


Vizitator spanac

Postări Recomandate

Am testat si eu Eagle. Personal imi pare mai complicat ca Sprint Layout, program in care m-am obisnuit sa fac cablajele.

Imi poate spune si mie cineva cum pot imprima doar cablajul, nu si componentele?

Am tot incercat, dar inca nu am descoperit.

Vreau sa imprim cablajul acestui vu-metru ca sa-l testez cu PIC 16F628A [in loc de PIC 16F88] sa vad daca merge.

Am sa incerc sa ma familiarizez si cu acest program.

Multumesc pentru un eventual raspuns.

Link spre comentariu

view / display/hide layers iar de acolo deselectezi 21 si 22 ,cam asta ar fii daca am inteles bine ce vrei sa faci... bafta la cablat..eu am testat multe programe ,c-am tot ce am gasit pe internet, am lucrat si cu orcad, si sincer cel mai usor si practic si cu o librarie destul de mare este eagle ,parerea mea, mie imi este foarte util si la indemana, plus ca poti realiza placa virtual cu ajutorul programului pov-ray...

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
  • 2 luni mai târziu...

In primul rand felicitari pentru tutorial, este o idee foarte buna si ajuta mult :aplauze Si vin si eu cu o mica problema legata de partea a 2-a a primului tutorial, mai exact umplerea unui cablaj cu un desen de fond ( acel poligon ) care acopera o mare parte din placa si se poate seta ca sa devina circuitul de masa, astfel incat sa ramana cat mai putin cupru de corodat, poligonul imi iese si se separa de celelalte circuite insa nu reusesc sa il asociez cu circuitul de masa, dau click pe info si selectez net class ca fiind gnd asa cum se specifica in tutorial, ma asigur ca si circuitul de masa propriu zis este setat tot pe gnd si dau ratsnest, se umple placa insa fondul aparut se separa de toate circuitele, inclusiv de cel de masa, iata un circuit de test cat se poate de simplu spre a exemplifica ceea ce nu reusesc eu, sper sa gasiti greseala ( banuiesc ca eu gresesc undeva ) si astfel sa ma pot corecta.[attachment=0]Desktop.rar[/attachment]O alta problema ar fi faptul ca daca autorutez un circuit si nu sunt multumit de rezultat nu mai pot face nici o modificare atat la net class ca spre exemplu sa modific dimensiunea unui gen de circuit, si nici la modul cum sunt trasate circuitele, dau autorute din nou dar in zadar, nu mai apare nici o modificare, banuiesc ca asta este o alta limitare a variantei lite ce o folosesc, eu am varianta 5.11.Orice ajutor sau lamurire in acest sens este binevenita si mult apreciata.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

pai bun si cei care fac scheme profesionale crezi ca mai stau sa faca si cablajul dupa ce sa sa au pierdut mult timp la facutul schemei, probabil ii dau o comanda la acel program ceva de genul autoroute si pe baza schemei care au facuto ,programul le face cablajul ca pana la urma trebuie sa faca ceva si calculatorul , deci ar trebui sa existe un program ceva

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

eu folosesc target3001 care e chiar usor de folosit, si singura problema la el e ca nu ma lasa prea multe conexiuni si probleme la simularea circuitului in rest e ok poti face orice, la unele scheme iam dat autoroute si mia pus piesele si mia facut cablajul acest super program la unele scheme mai complexe na mai stiut saracul dar macar se descurca cu unele scheme

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

O întrebare de om curios: În puţinele cablaje pe care le-am făcut pînă acum am folosit o versiune free a programului DipTrace. Am încercat şi Eagle dar mi s-a părut foarte greoi de învăţat, DipTrace mi s-a părut mult mai uşor şi rezultatul mi s-a părut suficient de bun. Plus că ceea ce spunea cineva înainte, autoroute-ul din DipTrace te lasă să modifici, după finalizare, traseele (le apuci pur şi simplu şi le mişti, programul păstrează legăturile cît poate de bine sau găseşte aproape singur alte variante).Poate să mă lămurească cineva de ce programul ăsta nu e aşa de popular cît ar trebui (după mintea mea) să fie?Menţionez că un începător într-ale electronicii ştie mult mai multe decît ştiu eu. :)P.S. Dacă vrea cineva, pot face un mic/scurt tutorial despre DipTrace. Timp nu prea am, dar o să încerc s-o fac... dacă există interesul.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări