Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

reglare imagine tv daewoo

Guest camelia

Recommended Posts

Guest camelia

buna, ma poate cineva ajuta cu reglarea imagini la tv daewoo model dtb-21u7s, avea zoom pe orizontala iar dupa ce a fost reparat are zoom pe verticala, daca reglez imaginea pe ecran intreg sau auto nu se mai vede scrisul,nu am cartea cu meniu tv ma poate ajuta cineva ,va rog :cry:

• Replies 11
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

nu sunt sigur dar problema ta s-ar putea sa fie rezolvabila din reglarea zoom-ului de undeva de la traful de inaltesunt acolo 2 potentiometre (atasate trafului de inalte) care regleaza zoomul pe orizontala respectiv verticalapt acces la traful de inalte trebuie desfacuta carcasa televizorului(sper sa nu induc in eroare dar am cautat pe net modelul televizorului si pare unul cu tub ...daca este un LCD imi cer scz )

Guest camelia

nu este lcd doar flat,atit stiu ca pers care a reglat zoomul a facut-o din telecomanda dar nu stiu de unde, deci totusi trebuie din spatele tv-ului,oare este indicat sa intervin eu sau sa chem pe cineva, acea pers care a reparat tv-ul nu este in tara deocamdata,mersi mult de raspuns

S-ar putea cine l-a reglat din telecomanda sa fi intrat in "service mode". Cauta pe google srvice mode + modelul televizorului tau. Exista posibilitatea sa gasesti valorile default ale setarilor pe internet. Din cate stiu eu la Daewoo poti intra in service mode apasand tasta7 la telecomanda si Volum + la televizor in acelasi timp. S-ar putea sa ma insel dar mai bine da un search pe google.Multa bafta!

conform google este un sasiu cp485f.

se intra in service mode si se modifica valorile" hor width " si "vert size" .

daca nu se poate trebuie rescrisa memoria.

aveti aici 1 dump de memorie:

http://elektrotanya.com/daewoo_dtb-21u7 ... nload.html

mai jos aveti cum se intra in service mode si valorile optiunilor.

succes.

ps: daca nu s-a rezolvat inca si nu va pricepeti apelati la un electronist care detine si programator de memorii.