Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

difuzaore mivarom

Guest gabriel000

Recommended Posts

• Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

nu sunt cunoscator dar stiu ca magnetul trebuie sa fie mare ( el face cam toata treaba ) , la alea sunt cam mici magnetii , ma indoiesc ca scot 140w cat scrie , si desi pretul e tentant ( orice e ieftin e tentant) mai bine dai un ban si iti iei ceva "da firma" si sti ca se aude bine decat sa iei orice si sa ramai dezamagit .

nu sunt cunoscator dar stiu ca magnetul trebuie sa fie mare ( el face cam toata treaba ) , la alea sunt cam mici magnetii , ma indoiesc ca scot 140w cat scrie , si desi pretul e tentant ( orice e ieftin e tentant) mai bine dai un ban si iti iei ceva "da firma" si sti ca se aude bine decat sa iei orice si sa ramai dezamagit .

Dupa cum s-a mai spus, exista magneti mai puternici si magneti mai slabi, raportat la dimensiuni, greutate etc. Iar difuzoarele nu scot wati ci consuma wati si produc decibeli. La difuzoare este specificata puterea in w pt a sti la cat rezista difuzorul.

Parerile sunt impartite.Nu te astepta la minuni.Eu zic sa cumperi unul pentru ca e ieftin (34 lei) , fa-i o incinta de proba sau baga-l intro oala mai mare sau un butoi, si daca esti multumit, mai comanda 3.Vezi ca iti mai trebuie si tweetere si un filtru sau macar un condensator inseriat cu tweeterulO incinta cu 2 difuzoare de acestea ar trebui sa reziste la 80wati, dar atentie ca boxa cu doua difuzoare de 4 ohmi va avea 2 ohmi si nu stiu ce amplificator rezista la impedanta asta asa mica.Exista varianta de difuzor pe 8 ohmi si cu doua pe boxa vei avea 4 ohmi, dar multe amplificatoare nu rezista nici la sarcina de 4 ohmi.Ce model de amplificator ai?

Guest gabriel000

amplificatorul este sony f417r am cumparat difuzoarele si sunt destul de bune raportat la pret dar nu stiu daca e nevoie sa le scot teava de bas sau nu.