Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

amplituner Kenwood KR-4400

Guest costingheorghiu

Recommended Posts

Guest costingheorghiu

Nu ma pricep deloc la electronica dar mi-am bagat nasul ieri intr-un amplituner kenwood si am reusit sa ard circuitul care aprindea lumina de functionare a receiverului (becuri la scala). Deoarece selectorul (AUX, FM, Phono) avea paraituri urate m-am gandit sa-i dau fata jos si sa incerc sa-l ung. Initial am folosit un spray de la masina, dar observand ca nu are nici-un efect, am luat niste vasilina "mai buna" si cu o surubelnita subtire si neizolata am atins unul din contactele selectorului si dintr-o data becurile de la scala s-au stins si asa au ramas. Am desfacut vreo 2 becuri si filamentul nu mi se pare ars. Oricum, becuri de la astfel de receivere (anii 75-76) nu prea se mai gasesc - 8V si 0.3A. Exista o siguranta care sa fi protejat circuitul sau ce s-a intamplat? Receiverul a ramas in bezna. In rest merge bine, dar nu-mi dau seama daca mai e in priza sau nu, pentru ca nu se mai aprinde nici-un bec.Multumesc.

• Replies 8
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Guest viobio

domule ,nu stii ce ai in casaacel amplituner pus la punct este o bijuterie,prinde FM stereo cu 50 cm de sirmanu mai umbla in el ,daca nu te pricepi

Guest costingheorghiu

domule ,nu stii ce ai in casaacel amplituner pus la punct este o bijuterie,prinde FM stereo cu 50 cm de sirmanu mai umbla in el ,daca nu te pricepi

Stiu ce am, ma pricep la sunete, dar nu ma pricep la electronica. Se aude foarte echilibrat, atat inaltele cat si basii. Am si un cd player marantz CD-DX65 cu DAC TDA-1541A cu care se pupa destul de bine. Mai am un receiver kenwood KR-4070 care are un tuner mai bun, dar e mult mai slab ca sunet - inalte aiurea si basi mai pronuntati. Problema e daca pot sa-i mai fac ceva ...
Guest viobio

Stiu ce am, ma pricep la sunete, dar nu ma pricep la electronica. Se aude foarte echilibrat, atat inaltele cat si basii. Am si un cd player marantz CD-DX65 cu DAC TDA-1541A cu care se pupa destul de bine. Mai am un receiver kenwood KR-4070 care are un tuner mai bun, dar e mult mai slab ca sunet - inalte aiurea si basi mai pronuntati. Problema e daca pot sa-i mai fac ceva ...
se poate dar.........COSTA!viewtopic.php?f=183&t=55333&p=518931&hilit=kenwood+KR+4400#p518931
Guest costingheorghiu

S-a rezolvat. Nu de mine ci de un var care se pricepe. Era o siguranta de 2A si 250V. Am schimbat-o si e bine. Multumesc tuturor pentru ajutor.