Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Dan57

My Electronic Dividing Head

Recommended Posts

Ca multi alti amatori in ale mici mestereli, m-am lovit de lipsa unor unelte specializate si de ce nu, a lipsurilor financiare pentru achizitionarea acestor unelte. O piesa importanta pentru realizarea unor roti dintate este "Capul Divizor" care poate fi inlocuit cu un ansamblu de masa divizoare plus discuri indexoare plus universal pentru masa divizoare. Cam multe si cu un efort financiar destul dee mare pentru achizitionarea lor. "Alergand" dupa diverse soluti mai...modeste dar si realizabile am descoperit pe youtube urmatorul filmulet:

. Mi se pare o solutie destul de realizabila in regim de amator dar si cu performante acceptabile. Eu sunt in "faza" de inceput, adica realizarea parti mecanice si pot spune ca am ajuns in stadiul "asta". Probabil dupa partea mecanica urmeaza realizarea parti "electronice" ca la sfarsit "programarea" sa incununeze "produsul finit". Aici stau destul de prost asa probabil voi apela la ajutoare.

Felicitari Dan57 pentru propriul subiect deschis la sectiunea Masini unelte. Felicitari si pentru curajul de a aborda o chestiune tehnica foarte complicata cum este capul divizor pentru lucrari de prelucrari mecanice. In limita timpului disponibil, voi incerca sa transfer cele cateva postari offtopice de pe "Achizitie strung + freza", pe acest subiect. Acum insa - ca de altfel de vre-o catva timp incoace - postez pe fuga cateva opinii personale, ne-avand la dispozitie decat cateva minute.In ceea ce priveste chestiunea capului divizor pe care incerci sa-l faci, se poate spune ca simplitatea este cuvantul de ordine. Se mai pot observa insa si cateva neajunsuri, pe care un ochi atent si obisnuit cu rigorile prelucrarilor mecanice de tot felul nu poate sa le traca cu vederea. In filmuletul pe care l-ai preluat de pe Youtube se poate observa ca transmisia de la motorul pas cu pas, la arborele care sustine mandrina in care este fixata roata dintata de prelucrat se face cu o curea dintata. Nu am reusit sa percep in cele cateva minute cat dureaza filmul un sistem propriu de blocare a arborelui pe perioada cat dureaza frezarea unui dinte. Acest lucru ma face sa cred ca intregul sistem se bazeaza pe stabilitatea motorului pas cu pas si pe rigiditatea - nu prea mare cred eu - curelei dintate de transmitere. Deci critica cea mai importanta pe care o aduc eu sistemului pe care ti-ai propus sa-l realizezi este aceea ca in timpul aschierii piesa de prelucrat este supusa unor vibratii elastice provenind din faptul ca singurul sistem de blocare trece printr-o curea de transmitere. De fapt daca esti atent, atat in timpul prelucrarii, cat si dupa ce s-a scos piesa din dispozitiv, gradul de prelucrare (rugozitatea) flancurilor dintilor lasa mult de dorit, mai ales tinand seama ca prelucrarea se face intr-un aliaj de aluminiu. Eu personal am realizat diverse danturari - nu in regim de amator, ce-i drept - si stiu din experienta ca flancul dintelui prelucrat trebuie sa ramana neted, intr-o masura destul de mare. Cu un regim de aschiere bine ales, se pot obtine rugozitati mergand pana la Ra=1,6 microni sau chiar sub aceasta valoare. Pentru a obtine insa aceste rugozitati trebuie in primul si in primul rand asigurata sistemului o rigiditate cat mai mare. Un criteriu pentru cresterea acestei rigiditati este ca lungimea arborelui capului divizor sa fie cat mai mica, lucru pe care vad ca l-ai realizat. un alt criteriu este rigiditatea si lipsa jocurilor de toate felurile in sistemul de transmitere. Poate o transmitere cu un angrenaj pe roti dintate ar fi mai potrivita. Un alt criteriu, atunci cand danturarea se realizeaza dinte cu dinte este acela al existentei unui mecanism suplimentar de blocare al arborelui divizorului pe pozitia in care va avea loc prelucrarea. Un asemenea sistem se poate realiza spre exemplu realizand un lagar de alunecare suplimentar la mijlocul arborelui divizorului, prevazut cu unul sau chiar cu doua suruburi de fixare amplasate in plane perpendiculare. Aceste suruburi se strang pe perioada prelucrarii si se slabesc imediat dupa terminarea acesteia.Ma opresc cu criticile aici pentru a nu te descuraja si te rog, alimenteaza acest topic din cand in cand cu noutati despre stadiul in care ai ajuns. Poate unele critici sau observatii iti vor putea fi de folos in continuare.Spor la treaba si Toate Bune!

In ceea ce priveste chestiunea capului divizor pe care incerci sa-l faci, se poate spune ca simplitatea este cuvantul de ordine. Se mai pot observa insa si cateva neajunsuri, pe care un ochi atent si obisnuit cu rigorile prelucrarilor mecanice de tot felul nu poate sa le traca cu vederea. Deci critica cea mai importanta pe care o aduc eu sistemului pe care ti-ai propus sa-l realizezi este aceea ca in timpul aschierii piesa de prelucrat este supusa unor vibratii elastice provenind din faptul ca singurul sistem de blocare trece printr-o curea de transmitere. Un criteriu pentru cresterea acestei rigiditati este ca lungimea arborelui capului divizor sa fie cat mai mica, lucru pe care vad ca l-ai realizat. un alt criteriu este rigiditatea si lipsa jocurilor de toate felurile in sistemul de transmitere. Poate o transmitere cu un angrenaj pe roti dintate ar fi mai potrivita. Un alt criteriu, atunci cand danturarea se realizeaza dinte cu dinte este acela al existentei unui mecanism suplimentar de blocare al arborelui divizorului pe pozitia in care va avea loc prelucrarea. Ma opresc cu criticile aici pentru a nu te descuraja si te rog, alimenteaza acest topic din cand in cand cu noutati despre stadiul in care ai ajuns. Poate unele critici sau observatii iti vor putea fi de folos in continuare. Spor la treaba si Toate Bune!

In primul rand iti multumesc pentru incurajari dar si pentru sfaturi si observati care de altfel vor fi bine primite din partea orcui ar veni. Tin sa remarc spiritul ascutit si util de observatie de care dispui. Ai punctat foarte bine si aspectele pozitive dar si pe cele mai slabe ale proiectului, pot spune ca esti un bun si util cunoscator in domeniu. Simplitatea poate duce la performanta daca este abordata cum trebuie mai ales in domeniul nostru, al amatorilor. Slabiciunile proiectului sunt cele pe care le-ai remarcat, transmisia cu un sistem elastic (curea) care sigur nu poate duce la precizie drept pentru care am vazut acelasi "drum" ca si tine, roti dintate. De altfel am facut rost de roti dintate din diverse dezmembrari, roti cu dinti inclinati pentru un joc minim, daca nu chiar deloc (asa am descoperit ca scrie intr-o carte pentru frezori la sectiunea de frezare a rotilor dintate). Al doilea punct slab pe care l-ai descoperit si care este real este stabilitatea dupa rotire, prin inlocuirea curelei cu roti dintate aceasta creste (stabilitatea) dar nu fundamental. Sistemul propus de tine este foarte bun dar voi aborda alt sistem de blocare pe care il voi dezvalui la momentul respectiv. Este vorba de un sistem electromecanic controlat de microcontrolorul care va fi in dotarea sistemului. Multumesc pentru sfaturi si indrumari si astept alte sugesti in continuare.

Nu stiu daca mai este de actualitate topicul despre capul divizor pe care vrea sa-l faca Dan57, cred ca o solutie mai simpla pentru blocarea intr-o pozitie sau alta este adaugarea in schema cinematica a unui angrenaj surub fara sfarsit/roata dintata. Surubul fara sfarsit este cel care este antrenat de motorul pas cu pas, roata dintata este montata pe axul capului divizor. In acest moment a mai ramas de rezolvat problema jocurilor dintre surub si roata dintata.

...In acest moment a mai ramas de rezolvat problema jocurilor dintre surub si roata dintata...

Jocul dintre roata si melc, se inlatura asa dupa cum am mai precizat si pe alte subiecte - a se cauta cu google-ul - prin executia "surubului fara sfarsit" in sistem "melc duplex".