Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
PETRE66

tv grundig gr st25

Recommended Posts

tv grundig gr st25 (sasiu tv amstrad ctv280 ) o pasare mai rara ...posibil , samsung sau lg . am rugamintea de a-mi da o mana de ajutor , pt . cei ce pot sa-mi ofere informatia cu privire la aceasta serie de tunner . Va multumesc anticipat ,Petre66 Ps: atasez si ceva poze poate il putem identifica .

net pacatos ..... patru zile a durat o reparatie la rds !!! asa este, pare a fi un selector normal de 12v cu 8 pini ...de la mustiuc(mufa rf )> bu,vt,,bh,agc ,bl,afc,bm fi , care e lipsa . proc ctv322s si cc+sincro tda8305 . Defectiunea se prezinta printr-un tremurat (atat pe h cat si pe v ) urmata de o strambare pe partea stanga a imaginei . Fenomen asemanator ....banda video deteriorata (cu riduri ), redata de un player sau rec ,ori redarea unui imagini video pe alt program decat cel destinat av-lui . Atasez si o sch . :da :da :da

stimate domn...!ceva este in neregula cu acest selector...! initial ati postat niscaiva poze ale locului unde ar fi trebuit sa existe fizic selectorul si se vede foarte clar ca sint 13 gauri in pcb...! selectoarele clasice de samsung sau lg NU AU 13 PINI , ci 7 plus 1 sau 7 plus 2 , adica maxim 9 pini ...! selectoare cu 13 pini exista doar la nei indiana i100 si i200 , la nei-ul bifonic si la citeva modele de philips mai vechi ...!ulterior ati postat schema electrica a aparatului , unde se vede clar ca este un selector clasic , cu 7plus 1 pini , deci numarul de gauri de pe pcb ar trebui sa fie de maxim 9...!concluzia este ca ...ori nu e aceea poza corecta a pcb-ului , ori nu este aceea schema corecta a aparatului... :da

va asigur cu toata sinceritatea ca, e absolut corecta imaginea trimisa de mine si acele gauri ....in plus sunt defapt doua gauri la o singura conectare . Cu o privire mai atenta se vad 14 orificii si nu 13 . Intrebarea mea ar fi sti ceva despre acest defect ?? Mentionez ca am schimbat tunnerul, ic tda 8305, conzi si electrolitisi si neelectro ...dar tv-lui tot frig ii e :da :da :da

treaba se poate lamuri doar dpv mecanic...anume...selectoarele clasice 7plus 1 sau 7 plus 2 --- cu maxim 9 pini , de tipul samsung , lg , etc --- au lungimea corpului de 55 mm , iar distanta intre primul si ultimul pin este de 45 mm...!selectoarele cu maxim 13 pini --- de tipul nei i100 , i200 , nei bifonic ,etc --- au lungimea corpului de 64 mm , iar distanta intre primul si ultimul pin este de 53mm...!nu va ramine decit sa faceti masuratorile pe pcb ca sa ne lamurim la care dintre cele 2 sectiuni de mai sus va incadrati...!