Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
kata_tel

grundig cuc3510,sunet foarte incet

Recommended Posts

tv grundig cuc3510 are modul 29504-102.04 neamtul a scos o piesa din acest modul respectiv ic2210 si a scris pe el acum 29504-102.05 . sonor nu este se aude incet cu o descarcare de condesator parca un pacait in difuzoare. tensiunea m o am de 23v. am scos schema de pe net si are alt modul nu acesta 29504-102.04 sa vad ce circuit e acesta -ic2210. pe modul mai am tda6200,tda6600,tda5830-2, modul zf stereo. din acest circuit ic2210 vad ca se alimenteaza filtrele de banda pt sonor de 5,5mz si 5,74mz.ms am gasit o schema de cuc3800 si are acest modul -piesa este u2829b tfk demodulator sunet.am pus dvdul pe euroscart si tot asa incet se aude si se descarca un condesator se aude pacaituri mici cu pauze mici intre ele . volumul nu il pot da mai tare. daca ating pinul 8 la finalii audio cei de pe intrare semnal se aude tare bazaitul deci finalii sunt buni. ce sa mai verific. am schimbat conzii din amplificator cei de 1000micro, de 2200 micro, unul de 470 micro de pe bara de 23v si tot asa.imi aduce mai tarziu cineva un modul complet zf stereo si incerc atunci sa vad dar vroiam sa rezolv probleme cu pocniturile astea care sunt suspecte parca ar fi un condesator . imaginea e buna fara bruiaje,clara. tensuni masurate:+b=12v;+c=176v;+e=10v trebuia sa fie 8v e pe pinul 3 la lm7808; +h=5v; +m=23v.circuitul tda6200 prezinta semnal pe intrare pin 31-32 modul am suntat intrarea cu iesirea pin 28-29 modul si se aude dar tare nu mai merge reglat mai incet.sa fie ars integratul , as mai avea unul de schimb sau e din prosesor defectiunea nu ma da impulsul de comanda volum.am sai montez un potentiometru de 20kohmi stereo si am rezolvat treaba.

am schimbat tda6200 si merge acum dar nu am telecomanda sa vad daca merge sa reglez volumul. daca nu am semnal se aude un pacait in boxe ca la un condesator , sa fie cel de 2,2micro la 450v din primar nu-l am acum sa il schimb.si cand schimb programul pocneste putin intre programe. astept raspuns de la cine vrea sa ma ajute. ms all :dans:

am schimbat tda urile tda6600 si tda 6200 de pe placa de sunet la tv si merge la fel. nu pot regla sonorul. nu merge nici din telecomanda. imagine e foarte buna clara numai ca mai tremura cand trec pe alte canale dar si asa. cum sa o fac sa stea fixa sa nu mai tremure sus- jos.