Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
DarthVader

Diferente sunet intre TDA-uri

Recommended Posts

Salutare. Am o curiozitate si de pe google nu am gasit raspunsuri clare. Intrebarea e cam care e diferenta la sunet intre TDA-urile astea care se tot folosesc? Adica intre TDA2030 (impreuna cu fratii lui mai mari si mai mici ca inafara de putere stiu ca nu difera nimic), TDA7294, TDA1562, TDA1514. Personal am avut de-a face doar cu TDA2030 si 2050 si LM3886T si inafara de putere pot spune ca sunetul de la LM e muuuult mai bun ca si de la 2030 si 2050. 2030 si 2050 dupa urechile mele suna rece, metalic mai ales daca dau mai tare si bassul e mediocru. Daca considerati ca e inutil topicul rog un moderator sa-l inchida.

E suficient să schimbi valorile cond serie sau a celui în paralel pe intrare, sau a unuia în paralel pe rez din bucla de reacţie şi se modifică curba de răspuns. Aşa procedează diverşi producători de jucărele audio ca să modifice sunetul.

Un amplificator de putere realizat conform schemei din datasheet are o curba de raspuns liniara. Modificarea curbei se face asa cum a spus Zal. Diferite integrate au rezistente cu valori diferite in bucla de reactie negativa, diferite impedante de intrare, care impun capacitati de compensare cu valori diferite si nu le poti compara inlocuindu-le direct, unul in locul celuilalt. Diferite scheme pot avea un raspuns mai bun la joase (de exemplu) dar asta nu inseamna ca acel integrat nu este capabil sa redea o curba liniara.

Diferenţele mari de sunet nu provin din curba de răspuns, ci din cauza dinamicii reduse şi a factorului de rejecţie a sursei de alimentare (TDA are PSRR maxim de 60dB, faţă de LM1875 care are 90dB). În afară de asta, în TDA protecţiile, limitatoarele şi alte bălării intră în acţiune destul de devreme, de unde şi schimbarea în rău a sunetului.

In primu rand prin sunet prost de TDA2030 de exemplu inteleg ca suna metalic, mai ales cand ii o piesa in care se aud tobele mai tare. Apoi vocile parca is un pic cam "in spate" fata de restul instrumentelor. Bassul e ca si cum ar face tot timpul clipping chiar daca nu e cazul. Sunetul de la amplificatorul meu hibrid e total invers: cald, tobele suna de parca sunt langa tine, natural, vocea e in fata, e clara, bassul e in stare sa zguduie camera daca il dau la maxim, in schimb nu se aude acel barait ca si un clipping dupa ce loveste bassul, inaltele si daca le dau la maxim sunt clare, nu metalice si nu fasaie. PS: la TDA-uri am impresia ca sunetul ar fi "inghesuit", la astalalt amp e aerisit, parca umple camera mai binePS2: constatarile acestea le-am facut la volum normal cand (cel putin la TDA) conform datasheetului distorsiunile sunt mici.

Ca si raspuns la intrebarea topilcului, unul ar fi faptul ca 2030-2050 nu au protectii, din cate am vazut eu, iar tda 7294 si LM-urile au (protectii la temperatura, la scurt pe iesire, supraalimentare, si or mai fi...).Sa nu uitam, ca orice amplificator final se foloseste cu un preramplificator corector, asta nemai dicutand cat de proasta este ca si sursa de semnal o placa audio de calculator (orice firma ar fi ea).Cat despre sunet, nu ma pot pronunta cu strictete, pentru ca eu toate amplifurile le-am folosit cu preamplificare-corectie de ton, si am fost deplin multumit, bineneteles cu limitarile respective (de putere).Cu TDA7294, am putut face comparatie cu combine sau alte sisteme "low cost" din comenrt, si a fost net superior. Sa nu uitam ca orice integrat cand se apropie de puetrea maxima, isi pierde din "liniaritate" sa spunem asa..Un alt aspect pe care multi il cam uita (referitor la tda7294) ar fi sursa de alimentare, ca probabil o subdimensioneaza si dupaceea spun ca e un integreat prost.Eu am realizat vreo 6-7 amplifuri cu tda7294 si pot spune ca am fost deplin multumit, pentru clasa lor de amplificare, si pt domeniile unde s-au utilizat.Celor de casa le-am limitat semnalul la intrare din preamplificator, automat am limitat si puterea, pentru a nu se ajunge in zona distorsiunilor.Un alt astect ar fi racirea...care daca nu e buna apar repede distorsiunile, si ne miram de ce...Alt astect ar fi boxele pe care sunt folosite...nu stiu cati au ascultat 7294 pe unitra de 75W, eu am ascultat si suna intr-un mare fel, cu preamplificare tranzistorizata.Ca o mica concluzie: Atentie la sursa de alimantare, si mai luit atentie la preamplificare, se pot obtine multe din aceste integrate..chiar foarte multe, cel putin pt zona de "LOW COST" si nu numai.Discutia poate fi foarte lunga, dar sa incerce cineva sa faca aceste montaje cat mai bine calibrate, sa vedeti ca obtineti mult, foarte mult, (raportandune la cat costa un astfel de integrat).

Salutare. Am o curiozitate si de pe google nu am gasit raspunsuri clare. Intrebarea e cam care e diferenta la sunet intre TDA-urile astea care se tot folosesc? Adica intre TDA2030 (impreuna cu fratii lui mai mari si mai mici ca inafara de putere stiu ca nu difera nimic), TDA7294, TDA1562, TDA1514. Personal am avut de-a face doar cu TDA2030 si 2050 si LM3886T si inafara de putere pot spune ca sunetul de la LM e muuuult mai bun ca si de la 2030 si 2050. 2030 si 2050 dupa urechile mele suna rece, metalic mai ales daca dau mai tare si bassul e mediocru. Daca considerati ca e inutil topicul rog un moderator sa-l inchida.

TDA1514 consider eu ca are cel mai muzical sunet , chiar si Marshall l-a folosit in combo de chitara , combine audio HiFi facute de Philips , are protectii bune si relativ transparente ( nu se aud cand actioneaza ) iar pe locul 2 ar putea fi LM3886 , iar locul 3 ,la foarte mica diferenta ( tot din cauza protectiilor interne ) TDA7294......restul sunt fara pretentii de mare fidelitate

Da , la produsele de calitate s-a preferat TDA1514 , iar la produse low cost entry level TDA2030-2040-2050....dar si calitatea sunetului este diferita , nu numai pretul.....pacat ca TDA1514 nu se mai produce , si nu a fost falsificat inca , de baietii destepti din orezarii , binecunoscuti pentru talentul lor.....poate il mai gasiti pe undeva prin stocuri , sau module de sunet din TV Philips , combine audio