Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest robertb

Convertor 12V - 1V

Recommended Posts

Guest robertb

Buna ziua,Nu detin cunostinte in acest domeniu, insa m-am lovit de o anumita problema.Am un telefon mobil, care atunci cand simte vocea (microfonul), suna un numar din agenda.Atunci cand microfunul simte vocea umana, emite un curent slab (sub 1V daca nu ma insel). Cerinta ar fi urmatoarea: In loc de microfon, sa declansaze apelarea telefonului un curent de 12 V de la acumulatorul unui autovehicul. Cred ca ar putea fi montat un convertor de 12V la 1V daca exista asa ceva. Vreau sa renunt si la microfon. Ma intereseaza apelarea telefonica in momentul cand se simte tensiunea de 12V.Sper ca m-am facut inteles. Va multumesc si sper sa existe o solutie pentru aceasta cerinta.

Lasa pe alti sa-ti rezolve problema,mai ai de studiat.Daca totusi te apuci sa rezolvi,la final o sa ai cu un telefon mai putin(nu cred ca e o problema),dar ceea ce conteaza ca nu rezolvi.Teoretic lucrurile stau asa:1.curentul se masoara in amperi,iar tensiunea in volti;2.lucrurile sant numai in principiu asa cum spui,practic e mai complicat(mult).Am inteles partial cerintele si rezolvarea practica e urmatoarea:-cumperi un buzer de 12V pe care-l asezi in apropierea microfonului,iar in momentul cand e alimentat cu 12V incepe sa sune.

Guest robertb

Lasa pe alti sa-ti rezolve problema,mai ai de studiat.Daca totusi te apuci sa rezolvi,la final o sa ai cu un telefon mai putin(nu cred ca e o problema),dar ceea ce conteaza ca nu rezolvi.Teoretic lucrurile stau asa:1.curentul se masoara in amperi,iar tensiunea in volti;2.lucrurile sant numai in principiu asa cum spui,practic e mai complicat(mult).Am inteles partial cerintele si rezolvarea practica e urmatoarea:-cumperi un buzer de 12V pe care-l asezi in apropierea microfonului,iar in momentul cand e alimentat cu 12V incepe sa sune.

Multumesc pentru raspuns.Intr-adevar, nu am de gand sa fac eu aceasta operatiune. Nu ma descurc. Sunt dispus sa platesc pe cineva chiar doar pentru idee.Referitor la buzer, m-am gandit si eu, insa microfonul va ramane acolo si cu siguranta va prelua in continuare vocea umana si alte sunete (ex. claxonul auto)