Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest klaudyuxxx

fasait/paraziti casti

Recommended Posts

Guest klaudyuxxx

Salut!

De cand am achizitionat aceste casti, Saitek GH20, am o problema cu ele. Atunci cand le conectez la calculator pentru a alimenta vibratiile, se aude un zgomot de fundal destul de suparator, in special cand volumul este aproape de maxim. Cand ma folosesc de baterii, acel zgomot nu se mai aude. Castile se conecteaza la PC prin 2 mufe jack obisnuite (casti si microfon) si un cablu USB prin care sunt alimentate vibratiile. Acel cablu cu mufa USB la un capat are alta mufa la celalalt capat, deci poate fi detasat de la casti, pentru a atasa compartimentul cu baterii.

Cablul USB, desi e compus din 2 fire, se foloseste doar de unul, pentru a alimenta castile (cel de +5V). Masa(groundul) presupun ca o ia prin firele de la casti. Am verificat asta folosindu-ma de un fir conectat direct la sursa PC-ului(unul din firele rosii de +5V) si vibratiile functionau. Am incercat sa iau si ground-ul de la sursa in speranta ca va atenua din zgomot, dar n-a fost asa. Deci ori cu cablul USB, ori cu cablul made by me conectat direct la sursa, acelasi rezultat......previzibil.

Asa ca m-am indreptat spre un transformator universal cu voltaj reglabil de la 3V la 12V. L-am conecatat la casti provizoriu, si surpriza: functionau perfect cu tot cu vibratii, fara pic de zgomot. Pe internet am gasit si alte persoane care se plangeau de acest lucru, ori prin comentarii pe youtube, ori pe amazon, ori forumuri, deci presupun ca este un defect de fabricatie. Pentru mine este incomod sa ma folosesc de acumulatori, 1 pentru ca nu sunt practici, 2 pentru ca scade calitatea vibratiilor din casti (probabil din cauza voltajului mai scazut). Desi solutia cu transformatorul a functionat fara gres pana acum, as dori totusi sa ma folosesc de alimentarea de la PC.

Deci, intrebarea mea este: Exista vreo metoda prin care m-as putea totusi folosi de alimentarea de la PC, minus zgomotul de fundal?

Raspuns: Nu prea poti sa alimentezi din pc fara acel zgomot deranjant.Problema cred ca apare deoarece apare o bucla de masa.Iar ca sa inlaturi intr-un pc aceea cauza este un adevarat calvar.Prima care pleaca este sursa pc-ului,a doua este placa de sunet.Majoritatea placilor de sunet sunt legate "altfel" la masa,iar cand vii cu o masa (sa zicem minus) din alta parte a pc-ului provoci haos.O metoda de rezolvare este de a alimenta "vibratiile" direct din alimentarea placii de sunet.Ceea ce poate fi destul de dificil.

Guest klaudyuxxx

Multumesc pentru raspunsuri. M-am gandit si eu ca ma invart in jurul cozii cu zgomotul respectiv... Eh, imi ramane transformatorul.