Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest Doru2010

Convertor Digital-to-Analog Audio pentru PC si boxe analog

Aveti nevoie de decodor Digital-Analog care din iesire SPDIF sa scoata analog pentru boxe 2.0-5.1?  

8 members have voted

1. 1. Aveti nevoie de decodor Digital-Analog care din iesire SPDIF sa scoata analog pentru boxe 2.0-5.1?

• Da
      5
    • Nu
      4

Recommended Posts

Guest Doru2010

Salut,

Am vazut pe situri de licitatii un modul decodor din SPDIF de la PC (optic sau coaxial), in analog, adica un convertor Digital-to-Analog Audio.

Eu cred ca ne-ar folosi un asemenea decodor din digital in analog pentru majoritatea dintre noi care poseda sisteme de boxe analogice Home Theater; (eu personal am un Genius SW-HT-5.1 din 2004 in stare perfecta).

Am atasat si un chestionar pe tema asta sa vedem cum stam de fapt.

Toate cele foarte bune,

Tudor

Guest Doru2010

Daca iti trebuie multe piese sa faci asemenea decodor.Daca il scoti la 10 banuti esti un electronist de exceptie (viitor inginer la Univ. Pitesti - ai si proiecte la activ).Daca ar fi vrut cei pe care i-am contactat sa faca prototipul si testele de rigoare acum era la Emag si in toata tara.Daca nu as fi vazut modulul gata facut de altii si comercializat industrial as fi stat in banca mea.Daca nu ma durea de toti romanii care cumpara produse fara service si garantie profesional iar stateam in banca mea.Daca as fi convins ca nu se poate sau e inutil tot in banca mea stateam. Nu dau linkuri, am citit regulamentul forumului.

acum sa explic ce am vrut sa zic:1 chestionarul este inutil deoarece nu functioneaza, scriptul forumului are o problema;2 puteai pune ambele subiecte intr-un singur topic asa informatia era mai condensata;3. ai pus intrebarea: "Aveti nevoie de decodor Digital-Analog care din iesire SPDIF sa scoata analog pentru boxe 2.0-5.1?" si eu am raspun cu o alta intrebare, deci daca aveam nevoie gasim la tine ???

Guest dragosica

aaaa... urmaresc cu interes discutia asta de ceva timp. din pacate nu sunt modificari in topic asa ca m-am hotarat sa dau un mic imbol (normal ca mic ca d-aia e "imbold") in speranta ca cineva (competent, nu ca mine) ne va lumina mintile (zic "ne" ca poate or mai fi sfiosi asa ca mine). Acestea fiind zise, multumesc anticipat celor care isi vor aduce contributia la elucidarea problemei.