Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

inlocuire componenta smd


Postări Recomandate

este probabil o dioda, marcajele suntGF1GGi (vizual arata Gl, L mic ca o bara)am gasit niste pdf-uri, dar nu-mi dau seama daca am identificat-o corect (GF1G sau SMCJ28A)piesa este conectata in paralel pe circuit, catodul la masa si anodul la +12V (PCB de hdd)hardul functioneaza si fara, dar ma gandeam sa pun o piesa marcata 34 94 (sau 34 S4, nu-mi dau seama), pozitionata in acelasi mod pe un PCB de unitate optica dezafectata, dar despre care nu gasesc nimicmultumesc pt orice sfat mi-ati putea da

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

am doar o piesa, iar cele 3 codurile, de mai sus, sunt pe aceeasi piesaincapsularea este asemanatoare (daca nu identica) cu DO-214, in mod sigur are doar 2 terminale, are marcat catodul (conectat la masa) si tot ce am scris mai sus

1G BC847CGF BFR92P

sau poate n-am inteles ce ai vrut sa imi spui tu
Link spre comentariu

cred ca cine a mai umblat la el, a montat-o invers, desi nu parea umblat... a mai intervenit pe placa la intrarea +12V, si se cunostea, dar aici...

stau si ma uit in poze si vad in locul respectiv piese asemanatoare montate invers, catodul la + pe PCB

http://i35.tinypic.com/23u1n5i.jpg

 

am montat-o ca in poza, sper ca mai este buna, 600 ohmi pe direct, nimic pe invers... de functionat, functioneaza hdd-ul, sper sa-si faca treaba dioda

Link spre comentariu

deci originala posibil sa fi fost o zener? stiu ca hardul a avut parte de peste +20V pe ramura 12V... ma gandesc ca daca ar fi fost o dioda pt protectie la curenti de polaritate inversa, nu s-ar fi strapuns la tensiunea inversa (ei) de 20Vnu stiu ce tip de dioda este... eu am pus-o la loc, dar probabil nu-i originaladin prostie am scos piesa aia... nu intelegeam de ce are loc caderea de tensiune pe placa, de la 12V la 0.5; prima data am zis ca-i condesator polarizat pt filtrarea tensiunii (am eu ce am cu ei), de aia am si scos-o

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări