Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

twitter ars boxe sony ssf 6000


Vizitator adixs

Postări Recomandate

Vizitator adixs

mi s-a ars un twitter de la o boxa (sony ssf 6000). problema e ca nu scrie nimic pe el si as vrea sa le inlocuiesc pe amandoua si nu stiu ce valoare trebuie sa aiba ( ohm, wati). ma poate ajuta cineva?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 109
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Tweeterul este de 10 cm? Iti recomand eu unul intr-un mesaj privat, dar nu vor mai suna boxele la fel. Si vor necesita niste modificari. Asta daca sunt de 10 cm tweeterele. Ce iti recomand eu sunt de 10 cm, tu stii daca le poti pune la boxele tale. Eventual ai nevoie de un ferastrau pendular. Iar ca sa sune la fel boxele poate ar fi bine sa schimbi ambele tweetere.Tweeter original nu cred ca mai gasesti.Later Edit:

diametrul pe exterior este de 7 cm. normal ca o sa le schimb pe ambeledeci sa inteleg va imi trebuie unul de 100 de wati cu 8 oameni?de ce zici ca boxele nu vor mai suna la fel?

Daca este de 7 cm fie cauti tweeter de 7 cm, dar nu prea ai sanse sa gasesti, fie maresti gaura daca permite sa pui unul de 10 cm. In general sunt de 10 cm tweeterele. Se gasesc si mai mici. Eu nu am cautat prea mult. Cele chinezesti care au preturi accesibile sunt in general de 10 cm. Si nu merita sa pui altceva decat chinezesc. Daca crezi ca te descurci si ai sau faci rost de un ferastrau pendular se poate face. Masori cu o rigla si trasezi un cerc astfel incat sa intre tweeterul acolo. Dar nu tot tweeterul :rade: , doar magentul. Daca nu ai mai taiat lemn niciodata mai bine lasa-le asa. In cazul asta nu prea stiu cum le-ai face.Trebuie schimbate amandoua pt ca nu se vor mai auzi la fel ambele boxe. Nu toate tweeterele din lume sunt fix la fel unul cu altul. Unele se aud mai tare, altele mai incet, pe anumite frecvente.Si sincer nu m-am gandit de cati ohmi sunt boxele tale. Daca cel vechi era de 8 ohmi pui unul de 8. Am o vaga impresie ca era de 6 si e mai naspa ca nu prea gasesti de 6 :rade: . Si nu conteaza puterea... Nu au 100 de w.Later edit: Am cautat pe net, vad ca sunt de 8 ohmi boxele.
Link spre comentariu
Vizitator adixs

nu stiu cati oameni avea cel vechi.nu pot sa il scot pe celalatl pt ca un surub de la el e bulit. trebuie sa il tai cumva sau sa bag bormasina in el si nu as vrea sa fac asta pana nu am ceva de schimb. nu e o problema cu decupatul, am pendular si am mai facut-o. mersi pentru raspuns. o sa vad ce sa o pun. cred ca o sa ma orientez unul de 10 cm,culmea e ca am fost la un magazin sa intreb de chestia asta si mi-a zis marele electronist de acolo ca sony au niste valori ciudate si nu poate sa aduca nimic echivalent si nici nu poate sa afle valoarea.

Link spre comentariu
Vizitator adixs

inteleg ca urasiti firma asta dar sa stii ca la pretul care le=am luat eu (moca) nu cred ca ar trebui sa fac pretentii. si pana la urma pentru casa boxele se aud destul de bine. nu am pretentii exagerate

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Auzeam ca SAL DTF 12 ar suna binisor. Are dom de matase si are un pret mai mare ca restul gloatei, iar SAL fac difuzoare mai de doamne ajuta, iar cel care spunea ca suna binisor e o persoana de incredere, cu experianta, daca nu ma insel chiar domnul VTP spunea ca la pretul lui e ok. Dar nu stiu daca se potriveste la tine pe boxe.Tu cu ce difuzoare ai incercat? Piezzo sau cu magnet? SI le-ai legat si la filtru? Daca ai luat inalte de 10 lei (cum sunt cele ALDA parca, sau cele pe care scrie titanium dome tweeter bla bla) sunt cele mai nasoale, poate doar piezzo la 2 lei bucata sa sune mai prost. :rade:Later Edit. La banii aia nu merita, gasesti ceva bun de la firme bune cu banii aia. De exmplu iei visaton, chiar mai ieftine. Acum nu stiu daca tweeterele sony sunt 180 de lei amandoua sau bucata, dar decat sony aleg visaton oricand.

Link spre comentariu

Cauta daca nu tweetere Beyma,preturi calitate ok.Insa nu inteleg cum ai ars tweeterele?Am aceleasi incinte(unii s-au saturat sa auda de ele de le mine) si inca nu am ars nici un tweeter,desi au fost forjate cu diverse okazii.Remarc ca receiverul la care le am conectate e cu 50% mai mare in W RMS decat incintele.Momentan am schimbat acele condensatoare ce le au ca filtre,cu filtre de gradul 2,condensator si bobina,si le-am facut sa lucreze de la 6000Hz...sincer nu stiu de la cat lucrau inainte cu acel condensator de 1uF,dar acum se aud un pic mai tare,deci lucrau undeva peste 6000Hz.Intr-adevar daca incerci sa faci comanda de oricare difuzor de la acest model SSF-6000P,la service Sony,iti spun preturi colosale de cateva zeci de € pt un woofer sau un mid-woofer.Am intrebat de preturi la aceste difuzoare din incinta si mi s-au dat preturi intre 50 si 80€!!!Deci nu ma mira ca ti-au dat acele preturi pt tweetere.Iar pretul e per bucata,nu pe set!!!Acum,sincer,faci cum vrei fie dai aceiasi bani pe tweetere originale Sony,fie dai banii pe alte marci,tot acolo,nici un difuzor nu iti va face si cartofi prajiti cum ar fi in stare unii sa-ti spuna.Eu zic sa mergi tot pe Sony pt ca indiferent de marca tweeterului si de asa zisa sa calitate in functie de pret,nu vor suna ca originalul.Banii tai faci ce vrei. :da

Link spre comentariu

.Eu zic sa mergi tot pe Sony pt ca indiferent de marca tweeterului si de asa zisa sa calitate in functie de pret,nu vor suna ca originalul.

Ai perfecta dreptate. Pot suna mai bine. :rade: Poate tocmai ca ai schimbat filtrul nu s-au ars la tine, ma gandesc ca filtrul de ordinul I cum aveau ele nu protejeaza tweeterul asa bine, pt ca nu atenueaza frecventele joase asa bine precum un filtru de ordin mai mare.
Link spre comentariu

Nu neaparat ca vor suna mai bine sau ca acelasi tip de tweeter va suna altfel...Ci,faptul de a pune acelasi tip de tweeter nu va aduce modificari in felul in care s-au auzit incintele si in felul in care se vor auzi in continuare daca se va pune de acelsi model.Nu mai vreau sa discut daca Sony face incinte ce se ridica sau nu la nivelul pretentiilor unora de pe aici.Aducerea altui model de tweeter,va schimba nuanta acustica.Problema e ca am incercat sa fac rost de parametrii fiecarui difuzor din incintele SS-F6000P de la cei de la Sony si nu au vrut sa-mi dea,cica e nu stiu ce secret de producator,cica sunt date ce nu se dau :rade: Mai bine zis poate ca nu au datele respective,deci ce erau sa-mi spuna.Atata timp cat nu stii cati W RMS si muzical power,ce SPL,ce banda,cati ohm etc au acele tweetere Sony,e cam greu sa gasest ceva care sa sune asemanator sau pe aproape.Asta vreau sa spun.Nu faptul ca acele tweetere sunt bengosae.Dar intr-adevar se aud foarte bine pt urechea mea,ca le ascult zi de zi.Nu ma intereseaza parerea celor ce nu le-au auzit defel dar isi dau cu parerea.De aceea ii recomand sa faca rost de alte tweetere identice,pt a nu-si mai bate capul cu nepotrivirea tweeterului cu celelalte difuzoare din incinte.Numai Sony stie ce naiba a pus in incinte si le-a facut sa sune toate difuzoarele la unison,adica fara filtre deloc... :rade: Decat mai rau,mai bine asa :nebunrau: Oricum personal cred ca am scos ceva mai mult din ele,filtrandu-le k-lumea cu filtre de gradul 2,dacat fara filtre deloc.Actual am asa la Sony SS-F6000P:woofer pana in 250Hzmid-woofer de la 200Hz pana in 2500Hzmid-tweeter de la 2400Hz pana in 6100Hztweeter de la 6000Hz in sus.Valori aproximative + - 100Hz per filtru la ambele capete de frecventa.Am folosit filtre individuale grad 2 pt fiecare difuzor in parte.

Link spre comentariu
Vizitator adixs

dragon82, am citit o parte din postul cu boxele tale si ce le-ai facut!tweeterul meu nu cred ca s-a ars, cred ca asa le-am luat. unul dintre fire era intrerupt, stiu pt ca l-am desfacut. daca s-a vedea celalta parte a lui pe bobina as mai desface o spira si l-as repara dar nu se vede nimic.mentionez ca nu am avut garantie la ele pt ca le am de la un prieten care e marinar. au fost cumparate de undeva de afara( cred ca din hong-kong). a putut sa le aduca pt ca a avut escala in constanta.am citit parca in postul tau ca boxele tale nu erau izolate fonic si nici nu aveau filtre. ale mele sunt izolate pe interior, au o pâslă. si au si filtre din fabica. am desfacut capacul din spate de la conexiuni (pt ca scapasem in ele firul de la tweeter) si cu o oglinda am resit sa vad ca au pe undeva un montaj de unde pleaca toate firele catre difuzoare. dracu sa ii ia si pe astia cu boxele lor. pe langa boxe mai am si un subwoofer sony sa-w301 care de asemena am vazut pe net ca nu e disponibil pentru europa. daca vezi pe undeva un tweeter original la un pret rezonabil poate imi spui si mie su poate le schimbi tu pe ale tale :)

Link spre comentariu

De schimbat nu le schimb pt ca le consider bune.Doar daca vreodata reusesc sa le ard...Chiar sunt curios ce filtre au in ele si cum sunt izolate...La mine au o pasla patrata in dreptul portului bass reflex si atat,iar in spatele wooferelor au un disc de PAL lipit de spatele incintei pe interior...cel mai probabil bucata ramasa din taierea gaurilor pt woofere.Pe fundul incintei se mai gaseste inca un disc din ala de PAL.Si atat...Poate reusesti sa pui niste poze cu filtrele din ele si cu interiorul lor antifonat.Sunt foarte curios!!! :da

Link spre comentariu
Vizitator mamoulos

Salutare. Sa stii ca intr-o incinta difuzorul de inalte este suficient daca are 20% din puterea incintei,dar cu conditia sa aibe impedanta cel putin mai mare decit basul si media.Asa ca poti pune un twetter care ti se pare tie mai de calitate dar este de preferat sa fie cu magnet permanent deoarece cele piezo acopera si gama de medii si nu o sa mai ai aceeasi calitate.Daca vrei ceva mai de calitate ,si as vrea sa nu se inteleaga ca fac reclama ,ti-as recomanda pe site-ul TONSIL difuri acceptabile ca pret si destul de bune. Numai bine .

Link spre comentariu

Salutare. Sa stii ca intr-o incinta difuzorul de inalte este suficient daca are 20% din puterea incintei,dar cu conditia sa aibe impedanta cel putin mai mare decit basul si media.Asa ca poti pune un twetter care ti se pare tie mai de calitate dar este de preferat sa fie cu magnet permanent deoarece cele piezo acopera si gama de medii si nu o sa mai ai aceeasi calitate.Daca vrei ceva mai de calitate ,si as vrea sa nu se inteleaga ca fac reclama ,ti-as recomanda pe site-ul TONSIL difuri acceptabile ca pret si destul de bune. Numai bine .

Aiurea! Daca pune tweeter de alta impedanta trebuie sa modifice filtrul. (ma rog, sa schimbe condensatorul pe inalte).Ziceai ca pe tweeterul original nu scrie nimic, normal, vopseaua e scumpa, plus ca mai trebuie sa o si aplici, plus ca se ard inaltele si sa nu care cumva sa schimbi cu altele decat cele originale. Impedanta aproximativa o afli masurandu-l cu un multimetru, masori si wooferele, iei un tweetere bunicele, cu dom de matase, faci niste filtre daca te pricepi, sau poti discuta sa iti faca cineva de aici de pe forum, si nu au cum sa nu se auda de 2 ori mai bine ca cele originale. Mai ramane o mica problema si anume cum se cupleaza difuzoarele intre ele in privinta SPL-ului. Dar nu-i bai, mai faci o atenuare dupa.
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări