Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Panoul fotovoltaic Home made


Postări Recomandate

...doar ca e vb de multi bani dar pretul lui cred ca e foarte rentabil,asa la bucata numai panourile nu stiu daca le vinde si cu cat,dar na ,daca intereseaza pe cineva poate sa-i faca o oferta... :101

pai ori le vinde ori nu , hai ca incepe sa fie BALCI , ori sti la ce pretz ,sau nu , in alt topic ai spus ca au 180 w ,aici zici ca au 185 w , ce sa mai credem? :rade: eu zic sa te mai informezi de la prietenul ala al tau care A RENUNTZAT LA PROIECT (vorba vine renuntzat , am mai auzit din astia care fac lichidare de stoc si vand ieftin) si vii cu ceva data mai convingatoare sincer pe mine nu mai convins .si(dute ca lupul la fierar si mai ascutetzi limba ,poate prinzi vreun ied ) :rade:
Link spre comentariu

...hehe cred ca esti obisnuit cu convertoarele de pe vremea lu Ceasca cu doua tranzistoare si un transformator... :101

nu moshule eu fac niste convertoare (SMPS) in comutatzie cu trefuri din ferita convertoare dc dc de la 12 v la 300vcc zimi ce fel de unda are convertorul ala magic al prietenului tau .
Link spre comentariu
Vizitator PinArt

...si tu aici...:))...Onda senoidal pura, pantalla LCD alfanumérica 2X16, 3300 a 7000W continuos, rendimiento superior al 90% PROTEGIDO CONTRA INVERSIÓN DE POLARIDAD

Link spre comentariu
Vizitator PinArt

Ref.: OP

Precio: 1400 €

Disponibilidad: Si

 

mifty edit: am şters posturile care erau chiar ca nuca-n perete aici.

dacă-ţi arde de vânzări, faci topic la secţiunea cu pricina, cine-o să vrea să ştie unde să te găsească.

data viitoare trec direct la ban.

Link spre comentariu

...cat au randament convertoarele tale?... :freaza:

ne considerati pe toti colegi deaici fraeri , :aut: sa sti ca eu am studiat piata inainte si am un sistem complet ( invertor ) care este de 2,5kw si varfuri pana la 5kw unda sinus modificat si sunt f multumit de el nu a costat mai mult de 250euro. sint si sinus pur care sunt destul de scumpe . cel putin mie imi face toata treaba sinus modificat funcioneaza tot ce am prin casa , frigiderul ,pompa de apa , aparatura electronica etc.iar colegul de pe forum care vrea sa cupere , nu cred ca arunca cu bani inainte sa se documenteze de preturi si calitatea + garantia etc .
Link spre comentariu

am terminat de lipit celule si intre baghete de termopan umplute cu silicagel , vad la testari ca e destul de reusit adica nu face nici un condens printre celule lam testat in periada cea mai calduroasa si nu am avut probleme .randamentul lui este de 130w 19v cand este mai racoare iar la ora 12 /1 cand soarele e mai puternic scade pana la 17v .am aprins doua becuri in paralel halogen de la far 2x55w . am incarcat o baterie de 12v 62A am tinuto fara regulator legata de panou in timp de 2/3 ore mia fert bateria.spatele panoului am lipit pe geam o folie de staniol lipicioasa , pentr a se mai raci sticla .va arat si pozele panoului .am mai lipit celule inca pentru un panou dar mi sa terminat banda de cu.. astept sami vina prin posta cativa metri de banda sa termin proiectul.va sfatuiesc sa incercati si dv aceasta ideie ca e mult mai eftina , celule se gasesc pe diferite siteuri de pe ebay la preturi f mici .cu munca ne descurcam singuri , ca doar sintem priceputi cam toti .

Link spre comentariu
Vizitator PinArt
:ras:

...cat au randament convertoarele tale?... :freaza:

ne considerati pe toti colegi deaici fraeri , :aut: sa sti ca eu am studiat piata inainte si am un sistem complet ( invertor ) care este de 2,5kw si varfuri pana la 5kw unda sinus modificat si sunt f multumit de el nu a costat mai mult de 250euro. sint si sinus pur care sunt destul de scumpe . cel putin mie imi face toata treaba sinus modificat funcioneaza tot ce am prin casa , frigiderul ,pompa de apa , aparatura electronica etc.iar colegul de pe forum care vrea sa cupere , nu cred ca arunca cu bani inainte sa se documenteze de preturi si calitatea + garantia etc .
Link spre comentariu

felicitari arcasius pentru panou , atentzie mare totusi la baterie sa nu sara tensiunea de incarcare peste 14,4 v se strica am pentru tine o schema simpla cu un incarcator auto cu decuplare automata daca il vrei , e foarte bun eu am facut schema si merge super , cand tensiunea de pe baterie depaseste 14,4 (valoare unei diode zener ) curentul se inchide automat .

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări