Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Difuzor pentru baie


bogdan_

Postări Recomandate

Planuiesc sa duc ceva muzica in baie. Ce difuzoare sa folosesc?Am gasit pana acum ceva difuzoare speciale pentru tavan sau in cutii, dar mi se par fie scumpe, fie prea mari, fie de proasta calitate.Cat de ok ar fi sa folosesc difuzoare auto pentru asta? Conditiile ar fi ca le voi pune intr-o zona unde nu stropesc cu apa de la dus, dar sigur va fi vorba de umezeala.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Buna,Nu ar trebui sa fie o asa mare problema pentru un difuzor pus in baie. Cei drept este umezeala, doar nu vrei sa ai o auditie hi-fi.Eu am folosit toata casa un sistem de radioficare cu difuzoare rusesti si romanesti, mai multe detalii aici:http://picasaweb.google.com/iulyandarie ... 5856089858Apoi, pot schimba (numai) difuzorul ori de cate ori ar fi nevoie cu unul de la modele TV alb-negru romanesti.Singurul incovenient - pe masura imbatranirii membranei nu se mai reproduc bine sunetele la frecvente inalte, chiar si unele medii.Difuzorul cel albastru este pozitionat in bucataria mare......mult abur din zon a aragazului.Toate cele bune.ID: iulian_acad

Planuiesc sa duc ceva muzica in baie. Ce difuzoare sa folosesc?Am gasit pana acum ceva difuzoare speciale pentru tavan sau in cutii, dar mi se par fie scumpe, fie prea mari, fie de proasta calitate.Cat de ok ar fi sa folosesc difuzoare auto pentru asta? Conditiile ar fi ca le voi pune intr-o zona unde nu stropesc cu apa de la dus, dar sigur va fi vorba de umezeala.

Link spre comentariu

Salut,Iti multumesc pentru sfaturi!Nu dispun de si nu vreau sa folosesc chestii vechi. Imi place cand fac un proiect sa folosesc chestii existente pe piata. Nu cred ca e vorba de vreo suma foarte mare incat sa se justifice sa folosesc ceva mai vechi. Eu am intrebat cat de bune sunt difurile auto pentru ca sunt relativ ieftine(alea de alitate mai slaba bine inteles) si au membrana din plastic in general. In plus sunt pe 4 ohmi iar eu dispun de un traf cu iesire de 12V care ar fi numai bun pentru un amplificator.

Link spre comentariu

Ptr. ""bogdan_"

 

Daca ti-ai gasit singur rezolvarea de ce ai mai postat anuntul. Unii dintre voi chiar vor sa fie bagati in seama............sau asa de plictiseala.

Pune un difuzor ieftin - fie el si auto- se strica, apoi il schimbi cu altul ........s.a.m.d. Ce atata filosofie.

 

PS: vino si tu cu intrebari mai serioase aici pe forum.

 

O zi buna

 

 

 

Salut,

Iti multumesc pentru sfaturi!

 

Nu dispun de si nu vreau sa folosesc chestii vechi. Imi place cand fac un proiect sa folosesc chestii existente pe piata. Nu cred ca e vorba de vreo suma foarte mare incat sa se justifice sa folosesc ceva mai vechi.

 

Eu am intrebat cat de bune sunt difurile auto pentru ca sunt relativ ieftine(alea de alitate mai slaba bine inteles) si au membrana din plastic in general. In plus sunt pe 4 ohmi iar eu dispun de un traf cu iesire de 12V care ar fi numai bun pentru un amplificator.

Link spre comentariu

Ptr. ""bogdan_"

PS: vino si tu cu intrebari mai serioase aici pe forum.

 

 

In general prefer sa vin cu raspunsuri. Asta pana o sa ma supar si o sa imi iau jucariile si o sa plec.

 

Intrebarea mi se pare foarte clara si justificata: rezista sau nu difuzoarele auto la umezeala normala dintr-o baie?

 

Intreb in ideea ca cineva imi poate aduce argumente pro sau contra sau imi poate raspunde din experienta. Logica mea imi spune ca din punct de vedere al temperaturii ar trebui sa nu fie probleme avand in vedere conditiile de functionare alea unei masini. Dar de plouat in general nu ploua in masina. Mi se pare ca am fost suficient de clar in intrebare si nicidecum nu am dat raspunsul singur. Varianta cu pus un difuzor si inlocuit daca se strica nu imi convine, nu sunt la loto aici. Vreau sa iau o decizie pe baza unor chestii clare pentru a obtine in final ceva de o anumita calitate. Am spus ca vreau sa folosesc produse de pe piata si nu chestii mai vechi pentru ca vreau sa pot da planurile de proiect mai departe sa poata fi reproduse de altii.

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări