Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest vyo de la br

tehnoton

Recommended Posts

Guest vyo de la br

sall la toata lumea am si eu un amplificator audio Tehnoton deea romaneasca si imi arde transformatorul pe ia. As vrea sa aflu si eu ce are si ce sa ii fac.dak stie cineva rog spunetimi si mie.ma puteti gasi la id vyorel_man.ms.

sall la toata lumea am si eu un amplificator audio Tehnoton deea romaneasca si imi arde transformatorul pe ia. As vrea sa aflu si eu ce are si ce sa ii fac.dak stie cineva rog spunetimi si mie.ma puteti gasi la id vyorel_man.ms.

sigurante inlocuite cu sirme-tipic romanescpunte redresoare in scurtcondensatori de filtraj in scurtspire din bobinele tafului de alimentare in scurtce model este amplificatorul ???te exprimi cam incoerent ,ai grija ca aici nu se scrie ca pe mess

Cum arde trafo, cu flacără albastră sau galbenă? Lăsînd gluma la o parte, nu se înţelege ce anume are trafo din amplif, se încinge în timpul funcţionării în gol sau la volum mic, sau cînd foloseşti la maxim ampliful? Alte piese se mai încing în el? Radiatorul, condensatorii mari, puntea de diode? Descrie cît mai detaliat ce descoperi în amplif şi se vor găsi soluţii ptr el.Totuşi era subiect de ''colţul depanatorului''.

Guest vyo de la br

pai am pus alt transformator pe ia si se incalzea prea repede si prea tare si se auzea foarte incet muzica desi eu aveam volumul la statie la maxim.si mai e o problema cand ii conectam un difuzor pe ia imi arunca membrana la difuzor afara si asa ramanea desi difuzorul era bun.si se incinge in gol sa zic asa adik fara sa mearga amplificatorul. Alte pise nu se mai incing inafara de transformator. am si niste vumetre asa se num ele si se misca niste ace gen dalea de la kilometrajul de la masina si au si 2 becuri alea care se aprind si imi arata becurile alea k as avea caderi de tensiune din transformator.