Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Probleme statie cb superstar 3900


Postări Recomandate

Va salut! am cumparat statia din titlu din Germania cu 30 de euro de la un prieten si nu mi-a dat partea de microfon-comutator, va rog daca poate cineva sa imi de schema cu configuratia pinilor de la mufa microfon+ comutator pt un superstar 3900 si ce impedanta imi trebuie la microfon ? Va multumesc

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Nu am Superstar 3900 (inca, dar astept unul de pe Ebay) insa pe Superstar 3300 merge microfonul de pe President Valery. Schemele le-am postat aici in topicul de "radioamatorism", da un search pe posturile mele... Ca si capsula microfonica poti folosi o banala casca de telefon de vreo 220 ohmi (metoda testata pe un President Grant)

Link spre comentariu

Va multumesc ! am intocmit legaturile conform manualului care sunt identice, asa cum spunea si D-nul dyogenes si la President Valley . Acum am intampinat alta problema , nivelul de sensibilitate este mic chiar daca pun pot. "mic gain" la max si receptionez cu o alta statie aflata pe o distanta de 3 m nu se intelege nimic -doar daca strig f.f tare in microfon , mentionez ca microfonul este ok l-am si inlcuit cu altul probat si nimic ..etajul de RF este ok (am putere masurata la iesire coresp) receptia este buna, nu se vede sa mai fi umblat cineva prin ea. Daca ma puteti ajuta cu schema electrica va rog ! Cu respect

Link spre comentariu

Ok, foarte bine, si ce faci, stai si te uiti la ea? Vorbesti numai cu soferii? Inscrie-te intr-un club CB, ei iti vor aloca un indicativ, si hai sa ne auzim pe 27.555 ca doar de aia ai USB pe statia aia :da Azi am tot ascultat si se auzeau o gramada de statii unguresti aici in Franta, dar nici un roman, ori nu a fost propagare pe Romania, ori nu sunt romanii suficient de entuziasti!

 

73 de 14CT002 si as fi bucuros sa aflu ca tu esti 233CT001 ... http://s3.zetaboards.com/copythat/index/

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări