Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

dublare amperaj


Vizitator eLDi

Postări Recomandate

Depanatorule, las-o mai moale, sa nu iasa vreun flame pe aici. Uita-te inca odata la eticheta de pe traf si la postul meu anterior, si spune-mi ce-am gresit.Ca traful e chinezesc si bobinat economic, cu tole economice, si alte cele, si daca incerci sa tragi puterea nominala din el, fierbe, aia e alta treaba. Dar, scurt si la obiect, legat de ce-am postat eu mai sus, ce-i gresit?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Un transformator cu priza mediana e logic sa fie folosit cu redresare tot cu priza mediana ( 2 diode ) nu fiecare jumatate independent sau inseriate.Atunci daca sarma e de 2A si ai 12V + 12V redresat rezulta numai 12V / 2A deci 24W . Asta inseamna specificatia de pe eticheta , cine vrea sa scoata 50W dintr-un traf ca in poza e liber sa incerce ...

Link spre comentariu
Vizitator tyc

Si totusi ce sectiune are miezul transformatorului ? Daca stm acest lucru putem sa stim (aproximativ) ce putere ar putea debita.

Dar e chinezesc si o sa se incalzeasca si in gol...cupru e un material relativ scump si oricum un pic de economie nu strica,aliarea fierului presupune costuri suplimentare,lacul antiFocault e cum e(numai bun nu).Daca stia masura sectiunea cu bobina instalata("eLDi"),nu cred ca mai dadea cu presupusul / daca stia cum sta treaba cu sectiunea.Cine stie cum e cu sectiunea(si ce e aia),puterea (VA),etc.
Link spre comentariu
Vizitator BennyKA

Mie mi s-a scarbit de transformatoarele astea chinezesti. Am luat unul cu tensiune reglabila in trepte de la 3 la 12 Volti. Si am setat linistit la 9 V si nu stiam de ce nu imi functiona aparatul(routerul). Cand pun aparatul de masura sa pic jos nu alta, imi arata 14V. :nebunrau: Am inceput sa masor de la 3 pana la 12 si defapt tensiunile reale erau de la 10 la 15V. :bataie Deci eu iti recomand sa iei un aparat de masura, fiindo vorba de o chinezarie, si sa vezi cum sta exact treaba, cat si ce poate.Bafta

Link spre comentariu
Vizitator eLDi

Si totusi ce sectiune are miezul transformatorului ? Daca stim acest lucru putem sa stim (aproximativ) ce putere ar putea debita.

Are minim 6cmp (spun minim ca latimea trafului cu tabla gen carcacasa are 3,5cm din care am scazut 0.5cm, iar latimea din mijlocul E-ului are 2cm).Azi fac rost de aparat si maine cel tarziu o sa fac teste.P.S. Va rog sa nu incepem cu sicanari de tot felul. Eu zic ca e buna aceasta problema deoarece se pot recupera multe trafuri cu iesire dubla sau exista pe piata multe trafuri ieftine cu iesire de 2x12v si pt. necesitati cu amperaj mai mare e pacat sa nu le putem folosi.
Link spre comentariu

E clar ca valoarea de 24W e oarecum OK sau posibil sa fie si asta supraestimata dupa teoreticul 36W din sectiune . In practica se vede daca rezista fara sa se supraincalzeasca sau nu . Deci redresat cu priza mediana ori folosita o jumatate cu punte ( 12V / 2A ) sau folosite capetele ( 24V / 1A ).

Link spre comentariu
Vizitator eLDi

Aparatul este UT70B si am facut urmatoarele masuratori in viteza cu ce-am gasit la indemana:-trafu cu pricina-diode BY 500/1000 (5A/1000V) P.S. puntea de 6A trebuie scoasa de pe o placa.-condesator 6800uF/35V-ca sarcina am folosit filamentul bun de la un bec de far 12V/60W.Fara redresare 2x11,6V in gol8,6V/4,08A cu sarcinaCu redresare 1x12V15,56V in gol5,4V/1A cu sarcina (ciudat)Cu redresare dupa schema15,8V in gol8,2V/4,06A cu sarcina.La prima si a treia varianta am lasat sa functioneze cam 10 minute. Traful sa incalzit f. putin, in schimb diodele frigeau.Trebuie sa fac rost de 2 becuri de semnalizare (2x21W) sa vad ce voltaj o sa am la sarcina mai mica.Daca modific schema dupa cum se vede, e posibil sa "bubuie" ceva?

Link spre comentariu

In cazul 3 care e de interes ( redresare cu priza mediana ) , din moment ce iti scade tensiunea aproape la jumatate in sarcina , e clar ca depasesti cu mult puterea la care a fost "gandit" traful . Sigur se va incalzi dupa un timp ... mai mare de 10min totusi . Pana la urma tot la 12V / 2A o sa ajungi .Schema pusa la sfarsit are o dioda pusa degeaba pe priza mediana ...

Link spre comentariu
Vizitator eLDi

Pana la urma tot la 12V / 2A o sa ajungi .

Se pare ca asa sta treaba.Acum daca tot am deschis subiectul, ipotetic vorbind (se maresc costurile si ajungi la echivalentul unui traf nou) daca as redresa cu cate o punte+condesator fiecare ramura si as lega in paralel iesirile ar imbunatati cu ceva?
Link spre comentariu

Daca traful ar fi fost facut corect (primar si sectiune dimensionate pt 48w),la redresarea cu 2 diode nu s-ar fi obtinut 48w? Ca pana la urma sectiunea si primarul limiteaza puterea...Ca e chinezesc si se incalzeste in orice pozitie,e alta treaba

Link spre comentariu
Vizitator tyc

Tensiunile uzuale sant de 9,12,15,18V;ia un traf de 18V(sau2x9 , 2x18) la curentul dorit.Diodele se incalzesc in mod normal-pe o dioda ai o cadere de tensiune in jur de 0,6V,rezulta 2,4W. Pt 2A se folosesc diode de 5A,la puterile astea radiatorul e obligatoriu.Pt 100ohmi puterea e 1,44W la care se adauga puterea consumata de diode=>6,24W la care se adauga si ceva pierderi,in total e sub 7W.Am impresia ca 21 e 7x3 ,nu?Seria BY e de diode ultra/super rapide si e posibil sa aiba Uf mai mare de 0,6V si de aceea se incing.Oricum ,priza mediana vine direct la C sau o dioda cu amperajul dublu alora de sus.Punte redresoare e potrivita pt secundar simplu.Pt 15V@4A ai nevoie de un traf de 63VA de preferinta toroidal si pe eticheta sa scrie in romaneste(astea romanesti is mai bune,mult mai bune),si daca nu-ti convine tensiunea mai dai cateva spire cu sarma de Cu de 2,5mm2(FY 2,5mmp , 3lei/m).Referitor la valorile ciudate obtinute cu ajutorul unui bec, trebuie luate in considerare si faptul ca la tensiunea de 5V filamentul are alta temperatura,rezistivitatea e dependenta de temperatura,[email protected] la ce e de proasta calitate e munca in van,nu tine mult.

Link spre comentariu

Daca traful ar fi fost facut corect (primar si sectiune dimensionate pt 48w),la redresarea cu 2 diode nu s-ar fi obtinut 48w? Ca pana la urma sectiunea si primarul limiteaza puterea...Ca e chinezesc si se incalzeste in orice pozitie,e alta treaba

Nu se pot scoate 48W cu priza mediana decat daca se bobineaza secundarul cu sarma care rezista la 4A ( 12V x 4A ) . Si rezistenta sarmei din secundar conteaza.Pe cand daca se folosesc capetele ajungi la 48W cu 24V si 2A .
Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări