Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest radeon

Problema TV NEI

Recommended Posts

Guest radeon

Sal am un televizor NEI care nu se vad bine culorile.Se vad doar culorile primare(rosu,albastru,verde) pe ecran amestecate.nu stiu ce sa stricat la el va rog ajutatima.Modelul televizorul este NTV-5516 TXT.

Va rugam sa fiti mai explicit,chiar daca tubul este magnetizat ,imaginea si sunetul pe programul receptionat sint existente?mentionati cu ce este echipat,conform regulamentului,...nu sintem ghicitori in stele!...:sursa ,proc,.jungle ,placa Tk-video frecventa.....

Sal am un televizor NEI care nu se vad bine culorile.Se vad doar culorile primare(rosu,albastru,verde) pe ecran amestecate.nu stiu ce sa stricat la el va rog ajutatima.

Modelul televizorul este NTV-5516 TXT.

oameni buni, dragi " intrebatori", de ce mai aveti net, ca sa-i intrebati pe altii despre despre ceva ce singuri puteti gasi?

conexiunea la acest " ocean de informatii" se foloseste astfel:

1. mai intai cauti cu ajutorul unui motor de cautare , folosind diferite filtre , din aproape in aproape, informatii referitoare la ce te doare, in speta date despre televizorul tau.

2. daca nu gasesti nimic care sa te multumeasca atunci apelezi la ajutorul colegilor.

uite ce a rezultat cautand dupa modelul NTV-5516 TXT

uita-te singur

viewtopic.php?f=17&t=41212&start=0

era suficient sa cauti pe acest forum ceva referitor la acest subiect......si gata s-ar fi rezolvat.

bag seama insa, ca lenea-i cucoana mare..... :sparge:

SUCCES!

La cat e forumul asta de mare te dracii cat cauti ca sa gasesti ceva.

in partea de sus,chiar sub bara de cautare de la catalogul TEM ai optiunea "Cautare" si daca treci acolo model sau denumire aparat , iti da toate discutiile despre aparatele discutate.Inclusiv pe Google daca dai denumire la un aparat,si discutia a fost discutata aici pe forum ,ajungi la subiect.

si cind deschizi un subiect evidentiezi in primul rind componentele modelului tv si sasiul,in modul acesta vei primi de la colegi raspunsuri rapide si cit mai complete .....este doar interesul tau,nu?...stim acum ca este sasiu 11ak30 .....mai departe ce probe si masuratori ai mai facut?...dar nu se vede ca ai facut vreun pas ptr a localiza defectul !...

salutare! am si eu acest model tv , nei NTV-5516 TXT.

citind cele relatate in mesajele anterioare, am reusit sa il repar, am avut sursa busita, si ultimul care mia dat batae de cap ...era acel tl 431

aveam u1= 3 volti si ledul nu se aprindea.

am o intrebare totusi : am inlocuit 8n60c (asa am gasit in tv) cu stp7nk80zfp. tv merge foarte bine numai ca se incinge mostfetul....pot tine degetul doar 5 secunde! e normal!?? a mers 10 ore tv !

nu am posibilitatea sa masor gradele...dar ca o comparatie, la acest tip de sasiu finalul de la baleajul pe verticala frige tare dupa cateva minute , sa zicem 30 min, pe acel radiator nu pot tine degetul mai mult de 3 secunde,( la final cadre) ...deci la tranzistorul fet 5 sec...e putin mai bine....

dar vad ca nu a pocnit, la 8 ron cat am dat pe el ...asta e, are 3 zile de mers...si rezista !

eu am relatat problema ,cu ideea ca ar putea sa mai fie ceva condensatori de schimbat ....

sursa de ak30 merge foarte bine cu mosfet 2sk2750 fara sa se incalzeasca tare iar aceiasi sursa cu un mosfet stp fie ca este de 4 sau 10 amperi se incalzeste tare iar acelasi stp pus pe o sursa cu uc 3842 se incalzeste putin.nu am analizat caracteristici tehnice e o constatare practica la mai multe tv ak 30

conteaza f.mult timpii de comutatie ai tranzistorului mos-fetraportati la frecventa sursei de alimentare atunci cand aceasta functioneaza la putere maxima , altfel din punct de vedere al curentului ,tensiunii (ids,uds) si al puterii disipate s-ar fi incadrat fara rezerve clasicul buz 90