Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
costelvoicu72

tv nei chasiu e5

Recommended Posts

buna ziua . am un tv nei chasiu e5 ,procesor ctv 322s,jungle tda 8362,traf linii 40311/12 model e20s4x si are urmatorul defect : desincronizare generala si nu mai stiu ce sai mai fac . va rog ajutatima cu un raspuns.mentionez ca a avut si trafo linii defect si lam schimbat cu hr 8396 . astept un raspuns din partea dvs . multumesc.

Cred ca pe undeva s-a strecurat o greseala deoarece la sasiu E5 model E20S4X este trecut HR7398 iar la alte sasie tot E5 HR7578 vedeti ca la acest sasiu este recomandat doar TR.LINII original sau HR.Asadar verificati ce traf se potraveste verificati si aceste configuratii

:speriat nicidecum asa ceva...!1--singura greseala este ca a tastat gresit...!in loc de 40331-12 a tastat 40311-12...! oricum , 40311 nici macar nu exista...! 2-- hr7398 merge la sasiul e5 de 110 grade , nu la 90 de grade cum este cazul nostru...!3-- hr7578 merge la nei-ul bifonic , nicidecum la e5...!in concluzie , trafo de linii corect suta la suta este 8396...! fara nici cea mai mica umbra de indoiala... :da

Am recomandat acele transformatoare spre verificare cu ce are domnul in fata asta pentru ca sasiul E5 foloseste mai multe configuratii.

Nu ai nici un pic de dreptate in cazul asta asa ca daca nu cunosti cu ce este echipat sasiul E5 versiunea de 90 grade nu face afirmatii nefondate.Sasiul in cauza este echipat cu trafo original Orega 40331-12,echivalent direct cu HR8396

http://www.hrshop.es/products/img/esquemas/HR8396.gif

Nu confunda sasiul 10.3 fabricat de Beko cu care a fost echipat modelul Nei 2164TXS ( unde intr-adevar trafo linii este HR7578 ) cu sasiul E5 fabricat de slovenii de la Evelux-Gorenje.

Tot ce a spus mai sus misuraelectronic este perfect adevarat.In plus se poate monta direct si trafo HR7565 (cu toate ca acesta e destul de scump si mai rar utilizat;exista sasie care au fost echipate de uzina cu acest trafo;observatie:pe placa pinii 4 si 5 sant uniti).

http://www.hrshop.es/products/img/esquemas/HR7565.gif

O mica corectie tv1; Nei 2164 TXS este echipat cu Beko 10.3 implicit cu trafo HR 7578. Nei 2174 TXS este echipat cu Beko 10.4 care este alta mancare de peste. In rest 100% de acord cu ce-ai scris. Eu am facut inlocuirea inversa, a lui HR 7565 cu 8396 cu rezultate bune tocmai pentru ca 8396 se gaseste in varianta FBT China deci este ieftin. Asta pentru cei mai putin experimentati.

D-le TV1 eu nu am intentia sa contrazic pe nimeni si nu e obligatoriu sa stiu toate sasiele folosite in TV.La fiecare postare am mentionat sa verifice configuratia transformatoarelor recomandate Nu credeti ca cel care face reparatiaare obligatia sa verifice.Multe informatii sunt gresite atat in scheme cat si in cataloage.In rest va doresc sa ajutati in continuare pe cei mai putin priceputi in tainele depanarii.