Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Chestii utile pentru calculatoristi

i0nutzb

Recommended Posts

Salut.Am si eu o intrebare catre cei care se pricep mai bine decat mine.Vreau sa blochez tastatura laptopului ca sa o protejez de la doua manute de un an jumate.Cu ce combinatie de taste pot face asta ,avand in veder ca nu am tasta Win,(IBM R40),si combinatia FN-L nu merge.

Poti seta o parola (cat mai simpla) la contul tau de Windows, iar cand vrei sa pleci de la calculator, apasa tasta WIN (start) + L (de la Lock), si contul se blocheaza pana la introducerea parolei.
  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Salut.

Am si eu o intrebare catre cei care se pricep mai bine decat mine.Vreau sa blochez tastatura laptopului ca sa o protejez de la doua manute de un an jumate.Cu ce combinatie de taste pot face asta ,avand in veder ca nu am tasta Win,(IBM R40),si combinatia FN-L nu merge.

Poti seta o parola (cat mai simpla) la contul tau de Windows, iar cand vrei sa pleci de la calculator, apasa tasta WIN (start) + L (de la Lock), si contul se blocheaza pana la introducerea parolei.
A.D.D.?

Apeși tasta aia maaaare, maaare, pe dosul căreia te uiți tu la imagine, pînă se lipește de restul tastaturii. Adică închizi capacul laptopului. Cele două mînuțe nu o să aibă suficientă putere să deschidă display-ul și mai faci și economie la energie. Că bănuiesc că nu-ți ții posesorul mînuțelor în brațe în timp ce lucrezi, nu?O altă soluție este să pui (dacă nu ai) o parolă lungă-lungă la Windows și să dai logout de fiecare dată cînd părăsești laptop-ul. Șansele de a completa exact acea parolă sînt foarte mici pentru două mînuțe de un an juma'. Știu, nu-s combinații de taste (deși poți să le configurezi), dar sînt și ăstea soluții.Părerea mea.

Multumesc.Idea cu parola e buna,insa inchiderea displayului am incercat dar stie cum sa deblocheze si era sa rupa deja coltul.
  • 3 years later...

Buna ziua , va rog dac ma puteti ajuta. Vreau sa ma lamuresc daca la laptopul meu Toshiba satellite A100-528 bios ver 1.5 pot pune un hdd mai mare decit cel original de 40Gb.

Am pus in locul lui unul de 500 Gb imprumutat de la un alt laptop.

Biosul asta de doi lei nu imi arata si dimensiunea hdd doar imi arata numele hdd care e scris si pe eticheta hdd-ului.

Dar nu stiu daca il vede tot. Laptopul da sa buteze de pe el dar fiind un win pentru alt calculator nu merge pina la capat. Deci  nu pot intra in win sa vad ceva . Nu pot umbla la hdd-ul asta si nu il pot strica sa instalez ceva pe el.

M-am gindit sa folosesc programele alea de la inceputul postului http://www.ultimatebootcd.com/index.html . NU mai merge decitn un link din alea.

Nu stiu daca sunt de folos.

Mie mi-ar trebui ceva sa butez de pe CD, un sistem primitiv, ceva acolo, ( floppy nu ma la laptop) si sa vad cu el hdd si ce lungime are.

S-au sa butez de pe un stik . Nu am mai facut chesitii din astea pina acum .

Multumesc

Cauta o versiune de Knoppix...care are tot direct pe cd si nu trebuie instalat. Este un Linux dar care se ruleaza de pe CD si nu de pe HDD.

Daca nu ai facut update la bios pana acum, sunt 90% sanse sa fii nevoit sa trebuiasca sa faci asta pentru a vedea capacitatea toata a acelui HDD altfel nu vei putea folosi decat 40GB. Am avut o situatie similara in trecut si doar prin update de bios sa rezolvat.

Multumesc , o sa caut si sa studiez acel program . Ceva pe win exista ?. Eu nu folosesc pe linux nimic si nu sunt familiarizat cu el. Nu imi dau seama daca e important in cazul asta .

Cu update de bios nu prea ma ingesui ,pentruca nu stiu ce se intimpla .Am vazut pe net ca la modelul asta PSAA2E-01H00QG3 ar fi probleme cu programul de la toshiba  de pe site. Baietii zic ca au facut update  si s-a dus calculatorul. Nu stiu daca este vorba despre versiune actula. Riscul e mare.

• 4 months later...
Guest Mihaela-Oliviu Popescu

Vand pc pentium 4 3ghz 1 gb ram hard de 200 gb 256 mb placa video dedicata pc-ul vine la pachet cu tot cu muntior.Poate rula jocurile (Testate de mine) : CS GO (10-20 fps ) (NFS CARBON 45 fps) Gta San Andreas (60-80) FPS Gta 4 LOW SETTINGS (MAX 10 fps) Minecraft si multe altele Astept oferte NU SCHIMB SA NU AUD DE SCHIMBURI! si pentru cei ce nu cred:
https://www.youtube.com/watch?v=vjImrUqzBV8

VA ROG FRUMOS ASTEPT UN RASPUNS,VREAU SA CUMPAR ACEASTA UNITATE PTR BAIETEL DE 12 ANI,SA AI MEARGA PE JOCURI ,CELE DE ACTUALITATE,CREDET CA AR FI BUNA?
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...