Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recomandati un antivirus bun


MifTy

Postări Recomandate

am auzit de Kaspersky că ar fi bun, sunt curios ce versiune foloseşti ce module are active, şi dacă se poate ce procesor şi ram are pc-ulnu prea sunt deschis la noutăţi, de+a lungul timpului am folosit norton 2002 şi 2004, apoi bitdefender versiunea 6 şi 7.2 parcă, am mai încercat panda, iar la final de câţiva ani am rămas la nod 32 versiunea 2,7

Link spre comentariu

am auzit de Kaspersky că ar fi bun, sunt curios ce versiune foloseşti ce module are active, şi dacă se poate ce procesor şi ram are pc-ul

E bun dar (ma) costa 40 euro/an.............. :cry:
Link spre comentariu

@c_anicai: Vedeti ca Nod32 v2.7 nu va gaseste virusii care se descarca automat in calculator. In prezent am pe calculatorul meu Nod32 vers. 3 si la calculatorul sorei mele i-am instalat versiunea 2.7 (este putin mai slabut calculatorul ei). Am luat o harta de pe fisierulmeu.ro care era virusata. Cand am downloadat-o cu nod32 v3, mi-a oprit instant download-ul. Am incercat sa scot harta pe celalalt PC si am avut surpriza de a ma trezi cu virusul gata luat in calculator. La vazut Nod32 v2.7, dar numai dupa ce a terminat download-ul si am accesat fisierul.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
Vizitator Ozunu

Dupa parerea mea, Avast-ul este cel mai bun la ora actuala. Nu haleste din memorie gen Bit Defender, nu se blocheaza ca Norton Antivirus cand incerci sa faci o scanare, nu ocupa mult spatiu si e destul de bun in materie de virusi, dovada update-urile zilnice. Zicea cineva mai sus ca pana la urma tot iei virusi... Asta se intampla cand iei fisiere virusate si la avertizarea antivirusului nu il bagi in seama... Oricum, l-am testat impreuna cu alte antivirusuri si, dupa parerea mea, Avastul e pe primul loc.

Link spre comentariu

@c_anicai: Vedeti ca Nod32 v2.7 nu va gaseste virusii care se descarca automat in calculator.

o păţanie recentă, am o adresă de mail care dealtfel e publică şi fără filtre de şpam de care uitasem de circa un an. Astfel zilele trecute am importat contul în outlook că am găsit când răsfoiam cd-urile fila .iaf, şi am zis să văd ce emailuri mai sunt. Menţionez că la Nod v2.7 am dezactivat alertarea ca să nu fiu stresat, şi pus o regulă simplă dezinfectare/ştergere/carantină.Când revin la PC, circa 7.....8000 de mailuri care trebuiau sortate şi circa 450 infectate. Oarecum speriat (că mai am ceva informaţii pe acolo care nu tre să ajungă cine ştie pe unde), dau o scanare pe partiţia c: apoi pe d: şi nimic, chiar nimic, când mă uit mai atent în carantină vieruşeii dezactivaţi stăteau cuminţi acolo. Nu aş zice ca e chiar atât de rea versiunea 2,7. Dar ca să pun problema altfel câteodată chiar cu intenţie lăsam oaspeţii să vină că altfel nu puteam rezolva câte ceva, mai greu era după aceia cu intrat prin safe mode şi înlocuit câte ceva.
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
Vizitator DjTeRRo

Eu personal nu folosesc nici un antivirus. Insa recomand scanarea periodica online, la BitDefender sau Eset.Pentru a nu va virusa PC-ul: Nu descarcati de pe oDC prostii de genu:' "Florin salam - bate tarabana.mp3.exe" sau crack-uri. [uitati-va si la extensie]. Daca sunt fisiere intre 1-100 kb = 100% fake & virus.

Link spre comentariu
Vizitator backstabber

am tot auzit despre bitdefender si stiind ca e romanesc m-a batut gandul sa-l cumpar cu licenta, insa am auzit ca ingreuneaza considerabil calcul...ce nu as recomanda sunt norton, avg, mcaffee...in principal eset nod32 v 4 este destul de bun, dar trebuie sa iti bati capul pentru update(personal greu am gasit ceva care sa ma tina mai mult de 1 an)...kaspersky ar mai fi bun...aaa...cel mai important sfat: CU CAT STATI MAI PUTIN PE SITE-URI sexy/JOCURI/PROMOTII cu atat mai bine!! :speriat m-ar interesa pareri despre bitdefender, cum merge etc...pentru ca ma gandesc sa-mi cumpar cu licenta poate.

Link spre comentariu
Vizitator cezaryk29

ati incercat kaspersky? eu il folosesc de ceva timp si nu am avut probleme. update cand vreau eu,nu incetineste internetul,si mi-a gasit virusii pe care avira sau alt antivirus nu o facea ,de preferat cu licenta sa functioneze cum trebuie

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

folosesc bitdefender 2010 internet security cu licenta si sunt foarte multumit de el, inainte am mai incercat si kaspersky si nod 32 fara licenta sau cu licenta pirata, daca pot sa zic asa ... update-uri la zi, scanare in fiecare zi, asta in versiunea de baza, acuma am inceput sa renunt la scanari in fiecare si dau cam o data pe saptamana, poate chiar la 2 saptamani. pot sa spun ca nu consuma resurse multe, in momentul de fata bdagent.exe imi consuma pana intr-un 1mb de ram (872kb), cand isi face update nici nu simt ca ocupa din banda de net (clicknet aka clickmelc), in schimb cand ii dau scanare simt ca hardul merge mai incet (de fapt sistemul merge mai incet), e posibil si din cauza ca nu am cine stie ce hard performant (un samsung de 250gb cu buffer de 8mb pe SATA2).am trecut la bitdefender deoarece am observat ca e singurul care m-a ajutat sa-mi protejez sistemul de virusi si viermi cand eram in campusul din iasi (tudor vladimirescu), cand au circulat pe retea niste virusi mai ai "dracului". (specific ca am incercat initial si nod 32 mai multe versiuni si kaspersky si nu m-au protejat la virusii respectivi)parerea mea e sa incercati macar versiunea de 30 de zile ... dar asta este doar parerea mea ... daca vreti, e bine, daca nu, e tot bine ... :Dlicenta m-a costat 45 ron, ceea ce nu mi s-a parut scump, tinand cont ca ii dau doar o data pe an.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări