Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

eoliana mea de 2,5kw


Postări Recomandate

felicitari arcadius pentru proiect si urarile mele de bineam doua intrebari la care poate vei avea amabilitatea sa-mi raspunzi:1. ai masurat 100A pe faza sau pe curentul de incarcare al bateriei (adica redresat)?2. explica-ne te rog ce protectie paratraznet ai implementat si daca ai avut probleme in acest sens.multumesc

Te salut multumesc ,Am masurat prin puntea redresoare atunci cand incarca bateriile si tensiunea avea 27v sau 29v maxim, cand erau incarcate si lucra shuntul, aveam cateodata 100A.LA PARATRASNET CHIAR NU AM FACUT NIMIC DIN CAUZA GRABEI CU CARE ABIA ASTEPTAM SO VAD LUCRAND .dar sa spun drept ca nu aveam probleme de 1 an de cand o am sa imi buseasca ceva descarcarile electrice . Eu cred ca sa descarcat prin coada eolienei si prin stalpcand au fost fulgere .Ma bucur ca ma intrebati tot ce va intereseaza banuiesc ca vreti sa faceti si dvs asa ceva.Pe aceasta cale vreau sa va spun ca va dau orice informatie legata de generatoarele pe care leam facut , altfel nu am cum sa postez daca nu sunt intrebat de schite desen etc .va doresc multa sanatate si spor la conceperea unui generator home made .
Link spre comentariu

Inca o rugaminte a-si avea, cum si din ce ai facut generatorul, ma refer la tot ansamblu mecanic, poti da detalii? butucul, priderea magnetilor, cu ce i-ai prins, la ce distanta sint de stator, palele cum le-ai prins de flansa, de asemenea cam ce greutati ai intimpinat la construirea palelor.

Link spre comentariu

Inca o rugaminte a-si avea, cum si din ce ai facut generatorul, ma refer la tot ansamblu mecanic, poti da detalii? butucul, priderea magnetilor, cu ce i-ai prins, la ce distanta sint de stator, palele cum le-ai prins de flansa, de asemenea cam ce greutati ai intimpinat la construirea palelor.

da, butucul lam facut eu la strungul meu , dar ca pentru voi e bine sa folositi butucul din fata de la dacie iata cum arata asta din poza ca dupaia am mai facut un generator dar am folosit de la dacie. pe disc din tabla de 10 mm iar la cel deal doilea de 12mm magneti iam lipit cu picatura iar apoi am turnat resina am lasat doar 5mm putin din magneti pentru vntilatia statorului .
Link spre comentariu

pozele de mai sus sunt de la generatorul 2 iar acesta este de la generatorul meu din vant.vam pus si strungul pe care spuneam ca lam facut singur din cutie de viteze de masina actioneaza universalul ..... datorit lui am putut confectiona diferite parti mecanice butucul etc.

Link spre comentariu

RESPECT si felicitari, Domnule coleg Arcadius!Pentru sceptici: la dimensiunea elicei, se pot depasi cei 2,5 spre 3 kW.Exista un "manual" care indruma pentru constructia unui generator de acest gen (acolo rotoarele au doar cate 8 magneti, parca), si puterea ceva mai mica, dar procedand ca Dv. (marirea diametrului si numarului de poli ai rotoarelor, precum si sectiunii bobinajelor) se poate mari puterea!Si eu mai mesteresc cate ceva, sunt oarecum cunoscator si apreciez cu atat mai mult ce ati reusit Dv.!Tot pentru colegii care poate nu au inteles: din lista dv de consumatori, functioneaza doar o parte (eu cred ca primul pas spre eficienta e inlaturarea risipei). In plus, generatorul acopera aproape permanent o parte a consumului, incarcarea si descarcarea bateriilor fiind un proces dinamic, cu rol de "nivelare" a variatiilor intensitatii vantului (aveti si o zona buna de vant!)Va doresc numai bine pentru fiul Dvs.!

Link spre comentariu

RESPECT si felicitari, Domnule coleg Arcadius!Pentru sceptici: la dimensiunea elicei, se pot depasi cei 2,5 spre 3 kW.Exista un "manual" care indruma pentru constructia unui generator de acest gen (acolo rotoarele au doar cate 8 magneti, parca), si puterea ceva mai mica, dar procedand ca Dv. (marirea diametrului si numarului de poli ai rotoarelor, precum si sectiunii bobinajelor) se poate mari puterea!Si eu mai mesteresc cate ceva, sunt oarecum cunoscator si apreciez cu atat mai mult ce ati reusit Dv.!Tot pentru colegii care poate nu au inteles: din lista dv de consumatori, functioneaza doar o parte (eu cred ca primul pas spre eficienta e inlaturarea risipei). In plus, generatorul acopera aproape permanent o parte a consumului, incarcarea si descarcarea bateriilor fiind un proces dinamic, cu rol de "nivelare" a variatiilor intensitatii vantului (aveti si o zona buna de vant!)Va doresc numai bine pentru fiul Dvs.!

Va multumesc pentru apreciere , si eu va doresc multa sanatate atit Dv. cat si familiei Dv.Legat de generator eolian intradevar ati inteles f bine cum functioneaza , de exemplu la gestul pe care am facut pentru o manastire de calugari leam construit gratuit cu materialele cumparate de ei.cel deal doilea generator , dar acolo am facut anumite modificari sa produca mai mult si la turatie de 50rpm 24v 100A TESTAT DE MINE LA ROATA MASINI .Adica sper sa depasesc acei 3kw dupa calcule. am gasit undeva pe net un calcul al elici cu cat este mai mare cu atit ai kw mai multi DIAMETRUL ELICI ESTE DE 6M O PALA ARE 3M . bineinteles ca si generatorul trebuie sa ai o sectiune de cupru care sa ransporte cat mai multi amperi , LA FEL SI MAGNETI SUNT DE NEODYNIUM DE 40X40X20mm.Palele pe care leam facut pentru manastire sunt mai lungi si mai lati decat aimei pe care le am in vant .a mai ramas doar stalpul care va terbui destul de gabarit lungimea stalpului va avea 20m inaltime si va fi un turn cu 4 laturi . dar saraci enoriasi nu au bani pentru stilp si de aceia mai dureaza pana il finalizez .cu ocazia asta tot va arat cat de lungi sunt palele.
Link spre comentariu

Tot respectul, aici e munca serioasa, si ati si obtinut rezultate pe masura.As avea si eu cateva intrebari, daca se poate. Mai mult legate de partea electrica.1. In una din poze am vazut magnetul pus (comparativ) peste bobina. Din poza reiese ca miscarea magnetilor strabate doar lateralele bobinei, iar partile de sus/jos ale bobinei sunt "in aer" fata de magneti (nu sunt "strabatute" de acestia). Sau, sa ma exprim altfel: magnetul acopera ca suprafata doar interiorul bobinei, nu toata bobina. Am inteles bine, sau mi s-a parut? Nu ma pricep la motoare/generatoare, asa ca intreb si eu ... Poate ne puteti spune si motivul.2. Sunt curios de acumulatorii respectivi de 2.2V/500Ah - de unde se poate procura asa ceva, si cam la ce preturi. De asemenea, poate ne spuneti si tehnologia lor de fabricatie (plumb/acid, gel, altceva?)3. La fel, poate ne puteti da mai multe detalii despre invertorul folosit.Multumiri anticipate.

Link spre comentariu

quote]

Da ai vazut f bine exact cum am pus magnetul peste bobina asa functionaza si in realitate, ca si orice electromotor sau dinam laturile active ale bobinelor sunt pe mijloc ca atunci cand ajunge acei doi poli in dreptul laturilor bibinei pe una din laturi este N SI PE CEALALTA S atunci bobina produce curemt.

 

Legat de acumulatori le poti gasi pe la remat asa le gasesti la preturi f mici , pot sa spun doar atit ca sunt cu acid fulfuric.

Invertorul lam cumparat la comanda prin internet,

este profesional care a costat undeva pe la 10milioane pote sa functioneze constant cu 2500w si poate duce pana la 5000w full protection , sinusoida modificata dar nu am probleme cu nimic din casa si frigiderul functioneaza corect.

Link spre comentariu
Vizitator dopsy

Va respect pe toti de pe forum pentru tot ceea ce stiti, nu ma ocup cu asa-ceva dar sunt foarte interesat sa imi procur pe bani mai putini decat in comert un sistem electric alternativ - cotrobaind prin internet domnule Arcadius, imi permit sa spun ca e cel mai avansat - si pretul nu este mare. M-ar interesa cat m-ar costa panoul de comanda si generatorul daca ar fi sa va trimit magnetii pe care a-ti dori sa ii montati, si restul de piese care nu le aveti 'la indemana' - repet faptul ca nu sunt cunoscator, dar m-as descurca cu restul.Va multumesc, Multa sanatate dumneavostra si baietelului!LE> Incluzand regulatorul :freaza:

Link spre comentariu

Salut , sint nou pe acest forum si imi place discutile despre energie eoliana, mai mult ca eu am construit un generator de 2,5kw si pot spune ca sunt aproape dependent de propria energie .Daca doreste cineva sa-mi vada eoliana pot sa postez pozele si sant gata sa ajut si pe alti care vor sasi construiasca eoliana .

buna ziua domnule arcadius felicitari pentru ceea ce atzi facut si pt. ce vetzi mai face ,ca banuiesc ca nu o sa va opritzi aici. asi avea nevoie de ceva poze cu generatoarele pe care leatzi facut mai exact partea de contacte perii colectoare mai exact din ce au fost facute si cum , atzi folosit carbuni pentru transfer ? sau ce ?
Link spre comentariu

Nu exista perii colectoare si carbuniStatorul e format din bobine (de pe care se colecteaza curentul trifazat) iar rotorul din magneti

da moshole da mergi mai jos in lungul firului poate dai de ceea cetzi zic eu sau la tine cand bate vantul din stranga asa te duci cu ranga si rotesti eoliana ? :101
Link spre comentariu
:[/qute]

salut multumesc ,

 

pana acuma nu am facut la nimeni cu bani ,prefer sa ajut pe alti cu informati sa-si faca singuri .

prima data trebuie sa va hotarati an cati bani vreti instalatia adica ce vreti sa alimentati cu ia, si cat sa produca, cam cati bani puteti pune antro astfel de eoliana ?.

Link spre comentariu

cablu de coborare este litat si am jos o bucla si o cupla unde dupa cateva luni o mai scot si il lasa sa se rasuceasca nu e nevoie sai pun carbuni sa mai am de lucru la schimbarea lor asa nu sunt probleme cu rasucirea , iata va pun o poza cu stalpul cum e facut . multumesc

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări