Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cutie expunere UV cu LED-uri.


Postări Recomandate

De acord! La un moment dat am cumparat si eu spray. Procedura de aplicare, uscare, problemele legate de uniformitate, mirosul m-au facut sa renunt. Nu fac atat de multe placi cat sa nu pot suporta costurile unor placi gata date. In plus daca nu ai un spatiu liber de dat sprayul ala te cam ia ameteala imediat..eu nu am simtit, dar colegul care era cu mine se cam albise.

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Mie nu mi se pare exagerat costul. Cu neoane ajungi tot pe acolo... Eu am cautat neoane de 15cm(sau cat e dimensiunea aia) inital pentru ca nu vreau sa fac o cutie imensa. Dar nu am gasit decat neoane de 30cm minim. Iesea ceva prea mare. Pune costul neoanelor, costul balastului, cutie mai mare etc. Poate tot pe acolo iesi, dar cu o cutie imensa. Daca ai nevoie de cablaje mari, e ok solutia. Daca vrei cablaje mici, faci cu leduri.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

pentru a scadea costul si a mari efectul ideal ar fi ca led-urile sa fie prinse pe un suport culisant si puse in miscare de un mpp cu viteza reglabila de la 1-10min/cm sa zicem. astfel se poate obtine un reglaj de timp al expunerii, rezultand un timp total de expunere variabil cu latura minima a placii. eu am canibailzat un scanner in privinta asta dar din lipsa de timp (noul job ma termina) si unelte de mecanica am pus pe hold proiectul

Link spre comentariu

Mie mi se pare o complicatie inutila. Ajungi sa reduci nr ledurilor sa zicem de 10 ori, dar complici ca mecanism. Iti iese ceva mai mare, mai greu, mai complicat. Sa faci si pe doua fete e cam greu. Si mai trebuie si ca intregul ansamblu sa fie suficient de stabil pentru a nu produce miscari ale filmului. In plus, timpul de expunere probabil ca iti creste suficient de mult cat sa te gandesti daca nu cumva faci treaba cu un bec normal mat atarnat la 30cm de placa. Intr-adevar solutia e ok daca vrei un cost mic, ai un scanner si vrei doar simpla fata. Pui led-urile in locul senzorului si aia e. Motor ai, driver ai, alimentator ai, iar pentru control te-ai aranjat cu un 555 si un numarator.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Felicitari pentru realizare. As vrea si eu sa realizez ceva asemanator, dar mai am cateva intrebari:1. "Toate LEDurile UV is la fel" ? Am gasit la un magazin din apropiere LED-uri UV, dar nu le stiu caracteristica. Am sanse sa nimeresc ce trebuie ?2 Unde gsesc neoane UV fara sa le comand de la un magazin de specialitate ? Din ce aparate sa le "extrag" ?3. Cat de important este sa fie cutie inchisa ? Poat cumpara o cutie de plastic pentru alimente si sa o vopsesc in negru ? Sau sa pun pe ea vre un autocolant negru ?4. Care este distanta in cazul tau PCB - placa cu LEDuri ?5. Led-urile sunt legate tote in paralel ( la tine ) ? La ce tensiue se alimenteaza un astfel de LED. Stiu ca cele de IR au 1.2V, cele de vizibil au 1.6V, astea ar trebui sa aiba cam 2-3 V ?6. Le alimentezi din traf de 50Hz + o rezistenata pentru limitarea curentului ? Pe ce curent mergi pe fiecare LED ?

Link spre comentariu

1. Cu siguranta nu. Daca nu ai foaia de catalog a led-ului sa te convingi ca merg sunt sanse sa nu iasa. Depinde si de unghiul sub care emit. 2. Nu stiu, eu am gasit la magazin de electrice de tip black light, din alea pt discoteci, timpul de expunere e mare.3. E important pt ca lumina UV nu face bine la ochi, presupun ca daca o vopsesti bine nu o sa fie probleme. 4. 3.5cm de la varful ledului la placa. Aici trebuie sa experimentezi, distanta o alegi cat sa obtii o iluminare foarte uniforma. 5, 6. 3 led-uri in serie cu 91 ohmi alimentate de la un LM317 ajustat pe 12V fix. Am pus foaia de catalog la inceput, poti vedea acolo tensiuni si curenti pentru led-uri. Mai multe informatii gasesti pe site la mine, ca sa nu mai scriu inca o data.

Link spre comentariu

2. Nu stiu, eu am gasit la magazin de electrice de tip black light, din alea pt discoteci, timpul de expunere e mare.

Nu cred ca este mare timpul de expunere cu neoane black light.La UV Box-ul meu, cu 4 neoane [deocamdata] din 6, cu oglinda montata sub neoane, timpul de 5 min, expunerea, nu cred ca este mult. :daCam asa a iesit UV Box-ul meu viewtopic.php?f=11&t=58348&start=15 :dans:
Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

m-am decis sa fac si eu o cutie de expunere cu leduri uv doar ca abia acum mi-a trecut prin cap sa ma uit si pe forum aici daca a facut cineva......e tarziu ca tocmai am dat comanda de niste leduri de pe ebay ( led-urile ) nu gasesc nici un data sheet la ele.....dar cred ca-s bune dar sigur nu am de unde sa fiu......imi poti spune ceva despre ele din datele putine pe care le dau aia pe site?

 

cu ledurile am observat ca le-ai conectat 3 in serie si o rezistenta de 91 ohmi......imi poti spune daca pot folosi tot o rezistenta de 91 ohmi si-n cazul meu....eventual o schema de conectare a ledurilor.......si schema de la stabilizatorul cu 317

Link spre comentariu

vad ca nu mai pot modifica postul de mai sus.....sunt curios ce date ai luat in calculdeci ce vad din datasheet-ul pt ledurile tale datele sunt urmatoarele: Voltajul de alimentare: 12 V Voltajul pe led: 2.8-3.4 V Amperajul pe led: 30 mA Numarul de leduri: 3* am calculat cu un voltaj de 3.0V pe led si restul datelor se stiu si-mi da o rezistenta de 100 ohmi* ledurile mele au intre 2.8 si 3.2V iar amperajul intre 20 si 30 mA, ce valori sa aleg?* cum ai calculat distanta dintre leduri si cea de la placa cu leduri pana la placa care urmeaza a fi expusa?

Link spre comentariu

Pare bun calculul cu 100 de ohmi. La led-uri important e curentul prin ele, ei iti recomanda un maxim de 30, deci daca nu il depasesti e ok. Din ce vad eu in anuntul ala, s-ar putea ca led-urile alea sa nu fie bune. Poti sa faci o matrice mica de test si sa vezi daca poti expune.Distanta de la placa la led-uri am determinato experimental, am ales cel mai apropiat punct in care se obtinea o iluminare uniforma.Schema cu LM317 este cea din datasheet tipica, cu o rezistenta si un potentiometru, incat sa pot regla la fix 12V, in felul asta nu mai depinde intensitatea prin led-uri de alimentatorul exterior.

Link spre comentariu

daca te bazezi si pe ceva concret cand spui ca ledurile ar putea sa nu fie bune ar fi ceva.....ledurile sunt bune am gasit un site unde s-au mai folosit si timpul de expunere pt ele ar fi 7 min cu o placa intre care ledurile sunt pozitionate la 1.4 cm intre ele si o distanta dintre placa cu leduri si ce pt expunere de 8 cm (am gasit si formula cu care se calculeaza distanta intre placi in functie de unghiul led-ului si avand la baza Teorema lui Pitagora)am proiectat deja si cablajul (150x200mm) care va avea 90 de leduri la o distanta de 1.2 cm intre ele distribuite in zig-zag pe placa, deorece proiectia ledurilor se va intersecta mai bineam atasat si cablajul pt. cei interesati

Link spre comentariu

Pana la urma am facut cateva calcule si am ajuns la concluzia ca se merita mai mult pe leduri atat ca pret cat si gabarit mai ales daca stai la bloc intr-un apartament de aprox 60 mp. Felicitari inca odata pentru realizare si pentru indicatii viitoare (pentru ca m-am hotarat sa imi fac si eu unul ca am facut rost de cateva led-uri deja) te gasesc eu pe aici. Bafta in continuare si sa mai vi cu montaje dastea. :aplauze :aplauze :aplauze

Link spre comentariu

daca te bazezi si pe ceva concret cand spui ca ledurile ar putea sa nu fie bune ar fi ceva.....

Scuze, nu stiu cum mi-a scapat raspunsul la intrebarea asta. Da, m-am bazat pe temperatura de culoare, dar cred ca am gresit la un calcul. Am refacut, pare a fi bine. Referitor la pitagora, se aplica mai putin, si eu am calculat initial. Doar ca ledul ala nu lumineaza uniform, asa ca am marit distanta ceva pana a iesit o iluminare uniforma(cel putin la ochi). @catalinux2004 tocmai de asta am facut si eu o cutie asa de mica. Nu cred ca voi face vreodata pcb-uri mai mari, si e toata treaba mai compacta. Acum lucrez si la un mini timer pentru ea.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări