Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cutie expunere UV cu LED-uri.


Postări Recomandate

  • 2 săptămâni mai târziu...

au venit si led-urile intr-un sfarsit doar ca calculatorul de pe net nu e aceiasi treaba cu practica......deci am folosit ca date de intrare pt calculator:12V (de alimentare)3.2V (pe led)25 mA (pe led)3 led-uri in serieresultatul e 100 ohmi rezistenta in practica toata sunt ca cele de mai sus doar ca am 19mA pe led.......cred ca e putin.........am incercat cu 82 ohmi si am doar 21 mA pe ramura si 3.31V pe led de la 3.25V.....unde gresesc, cum cresc amperajul pe led? sa incerc si cu 68 ohmi?ce spuneti ajung 20mA sau e prea putin si ledul nu debiteaza destula putere pt expunere?

Link spre comentariu

* am masurat si consumul si voltajul in timpul conectari....consum e undeva la 50mA iar voltajul cu panoul conectat e de 12.01V este vb de un alimentator in comutatie pt un hard disk mobil care tine maxim 1.5A.....el are undeva la 12.15V pe liber si 12.01-02 cu consumator* deci nu-i de la alimentare......alte posibile probleme? cred ca am sa incept testele pe cablaj doar ca tre sa-l cumpar am momentan doar revelatorul seno-4007* am sa fac teste incepand de la 5, 6, 7, 8, 9 min expuse treptat pe o placuta sa vad care e mai ok* un furnizor de cablaj fotoreistiv la pret bun stie cineva? (mesaj privat poate ca sa nu fie considerat spam) eu am gasit cu 19.5 lei - FR4 150X200/3500 placa cablaj +fotorezist pozitiv ... adela...* totusi poate imi explica cineva o chestie......eu am facut un calcul pt acest panou a fi de 20mA x 90leduri = 1.8A dar se pare ca nu e deloc asa ci in realitate fiecare ramura de cate 3 leduri consuma 20mA si este de fapt 20mA x 30 ramuri = 600mA......totusi eu am 3 leduri pe ramura si individual trebuie sa consume 20mA.......daca sunt 20mA la 3 leduri atunci nu am 6.5mA pe led?

Link spre comentariu

Atunci cand legi ceva in serie, curentul prin elemente este acelas. Atunci cand legi ceva in paralel, tensiunea este aceeasi. Tu ai aceals curent prin fiecare led din cele 3 dintr-o grupare pentru ca sunt in serie. Apoi gruparile sunt in paralel. Deci curentul total este de 20mA x 30 de grupari = 600mA. Nu inteleg al carui consum este 50mA? Si cum ai masurat? Nu uita ca si ampermetrul are o rezistenta si e posibil ca introducandu-l in circuit sa produci o scadere semnificativa a curentului. Eu zic ca dupa imagini ai curent suficient prin led-uri, sa incerci experimental sa vezi cat trebuie sa fie timpul de expunere.

Link spre comentariu

* gresela mea e vb de 500mA cu 5 ramuri neconectate deci o sa am undeva la 600mA cand le conectez si pe alea 5.........am facut o cutie din carton, pe placa cu leduri am pus pe spate niste bucati de cauciuc ca distantiere iar deasupra am pus o sticla de la un scanner.....* imi poate spune cineva daca sticla de la scanner opreste din razele UV? din cate am inteles cea obisnuita sigur opreste dar asta de la scanner nu......dar sigur nu am de unde sa fiu....* bogdan....tu simti caldura cand tii mana la aproximativ 1cm de leduri? la mine se simte si nu stiu daca e normal* am pus sticla cam la 6.5cm de varful ledurilor.....iar pe sticla o cola de hartie alba sa vad cum se propaga lumina pe coala.......si din ce vad e uniforma......ai alte idei cum sa verific distanta?

Link spre comentariu

Nu, sub nici o forma nu simt vreun fel de caldura cand pun mana aproape de led-uri. La o simpla expunere de 2 minute cat imi trebuie mie, nici nu se simte ca s-ar fi incalzit. La ceva teste cand am lasat lumina UV aprinsa 20 de minute, da, erau calde. Dar nu se simte caldura ca langa un bec cu incandescenta. Distanta am verificat-o la fel, cu mentiunea ca apoi am incercat sa o micsorez la maxim dar sa am lumina uniforma pe coala. Am gasit 3.5cm.

Link spre comentariu

@glide: am vrut distanta minima pentru ca asta inseamna cutie mica si timp mic. Nu am incercat cu o alta distanta sa compar. La 3,5cm timpul de espunere este de sub 2 minute.

 

UPDATE: am terminat si timerul, il puteti vedea pe site-ul meu si citi mai multe detalii despre el: http://www.electrobob.com/led-uv-exposu ... the-timer/

Gasiti acolo si cablajele si softul.

 

O poza cu rezultatul final:

Posted Image

Link spre comentariu

Superb.Felicitari maxime!!!Momentan eu am ramas blocat in constructie plus ca incerc pe cat posibil sa il fac cat mai low cost posibil cu piese recuperate. LED-urile iarasi imi fac probleme pentru ca ma cam urca la pret si nu prea mai am nici timp.Sper totusi sa fac un efort sa termin. In legatura cu timerul cred ca renunt la el sau fac unul mai simplu cu decuplare automata cu relee. Sa vedem. Inca odata felicitari.Asta da proiect.

Link spre comentariu

intradevar frumos timer-ul...felicitari!cred ca am sa micsorez si eu distanta la un 3-4 cm mi se pare super tare timpul tau de expunere doar 2 min.....e mai bun decat cutiile de expunere cu neone.......acum sa dau si eu comanda de cablaj fotorezistiv sa incep testele ca sunt tare curios......imi place cum a iesit cablajul la timer ff precis, de asta m-am si chinuit cu cutia asta uv ca sunt satul de incercari cu fierul de calcatpe ce printezi? ce imprimanta folosesti....eventual ce setari? (calc, folie de retroproiector)

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări