Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Probleme cablaj cu trase fine


izua

Postări Recomandate

Sigur expira..... ca m-am pacalit eu cu unul. Faceam cablaje foarte rar, si trecuse mult timp de cand il cumparasem.

Din datasheet:

"Product shelve life (18 months) has expired, see date on aerosol can"

 

http://www.gme.cz/_dokumentace/dokument ... -004.1.pdf

 

Eu le fac mai nou la o imprimanta cu jet HP. Cand dau pe best face negru din negru + cele 2 culori suprapuse. (parca e utila la ceva metoda asta de consumat cartusele mai repede).

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Eu am reusit sa fac placa pentru DDS AD9850 cu toate ca am suprapus doua folii transparente , cu migala rabdare se pot suprapune perfect.

Problema nu este la suprapunere, care se poate face f usor cu ajutorul a 4 cruci in afara formatului util si o lupa (de tipografie),ci la calitatea foliilor care nu trebuie sa aiba nici un pic de deformare la trecerea prin cuptorul imprimantei.
Link spre comentariu

AD9850 nu e chiar problematic, are 0.7 între pini, mi se pare.Mă interesează, de exemplu, pentru microcontrollere STM32, care au 0.4 între pini.Alinierea a două filme mi se pare aiurea, pentru că viteza cu care e trasă foaia nu e constantă, nici de la o foaie la alta, nici pe parcursul foii, deci apar scalări pe axa respectivă. Când se dorește alinierea a două trase subțiri (0.15-0.2), aceste erori de scalare se cumulează și șansa ca ele să se suprapună cât mai ok scade.

Link spre comentariu

AD9850 are o distanta de 0,6x intre centrul pinilor. Distanta dintre paduri se duce probabil la 0,2 - 0,3 mm...Eu caut un PCB adaptor de fabrica de la SSOP-28 la orice altceva. Cred ca ies mai ieftin asa decat sa machinui cu distante foarte mici.

Link spre comentariu

Vezi ca e printre noi un tip de treaba care face cablaje la un pret absolut decentviewtopic.php?f=61&t=59371Precizia e suficienta pentru capsule ssop, doar sa fii atent la lipire sa lucrezi repede ca sa nu exfoliezi, nu poti sa le chinui ca pe alea industriale care zici ca-s sudate traseele de placa (ssop se poate lipi brici cu statia, cu virful subtire, pasta decapanta la greu si cositor de 0.5mm, fara sa faci punti)

Link spre comentariu

Masti perfecte am reusit pe folie de retroproiector cu o imprimanta HP cu rezolutie 1200 x 1200. Acesta sa fie secretul ? Pentru ca daca este asa, exista imprimante laser cu rezolutia de 1200 x 1200 la preturi acceptabile (in fine nu chiar super ieftine) dar te mai gandesti si la alte folosinte

Link spre comentariu

AD9850 nu e chiar problematic, are 0.7 între pini, mi se pare.

Mă interesează, de exemplu, pentru microcontrollere STM32, care au 0.4 între pini.

 

Alinierea a două filme mi se pare aiurea, pentru că viteza cu care e trasă foaia nu e constantă, nici de la o foaie la alta, nici pe parcursul foii, deci apar scalări pe axa respectivă. Când se dorește alinierea a două trase subțiri (0.15-0.2), aceste erori de scalare se cumulează și șansa ca ele să se suprapună cât mai ok scade.

Bun domnule daca vrei asemenea pretentii iti recomand sa executi cablajele la o firma specializata care le si cositoreste , gaureste placa etc, vezi conexelectronic bucuresti RET Timisoara.

Pun aici foto cu DDS-ul proiectat de mine cablaj foto nu este tocmai foarte foarte reusit a trebuit mici trasee sa le despart cu ajutorul unui bisturiu fin.

Distanta intre paduri este de 0.25mm iar padurile au 0.3mm.

Posted Image

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări