Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

statie emisie/receptie cu banda lunga


Vizitator costyshadow

Postări Recomandate

Vizitator costyshadow

SalutariAm tot cautat dar nu am gasit o statie emisie/receptie care sa o pot folosi pe fregvente TAXI si CB.Sunt constient ca trebuie sa schimb antene cand trec de pe taxi pe cb,dar nu e o problema mare.nu conteaza daca e fixa sau portabila preferabil portabila (cu antena ei si posibilitate de antena exterioara in caz ca o folosesc in masina si incarcare de masina)Puteti sa-mi spuneti daca este asa ceva, link-uri sau modele statii.sper sa ma lamuriti multumin!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Termenul de "statie taxi" este foarte vag, in Tg-Mures exista cel putin 2 benzi de frecventa diferite pt taxiuri, exista acelea care lucreaza in unde scurte (in apropierea benzii CB) si exista firme care au echipamente de UUS, peste 100 MHz. Deci clar nu ai cum sa "le acoperi" asa simplu. Acuma, nu am avut niciodata ocazia sa ascult cu o decametrica in Ro, sa vad exact pe ce frecvente sunt taxiurile, stiu ca sunt aproape de 27 MHz pentru ca le auzeam cu pocnitorile alea de walkie-talkie cu receptor superreactie. Concluzie: Nu cred sa existe o astfel de "statie", dar o decametrica decenta ar putea, cred, face asta. Cel putin TS440-ul meu stie sa emita si sa receptioneze pe orice frecventa 300KHz-30MHz, toate modurile. Doar ca pretul....

Link spre comentariu
Vizitator costyshadow

Termenul de "statie taxi" este foarte vag, in Tg-Mures exista cel putin 2 benzi de frecventa diferite pt taxiuri, exista acelea care lucreaza in unde scurte (in apropierea benzii CB) si exista firme care au echipamente de UUS, peste 100 MHz. Deci clar nu ai cum sa "le acoperi" asa simplu. Acuma, nu am avut niciodata ocazia sa ascult cu o decametrica in Ro, sa vad exact pe ce frecvente sunt taxiurile, stiu ca sunt aproape de 27 MHz pentru ca le auzeam cu pocnitorile alea de walkie-talkie cu receptor superreactie. Concluzie: Nu cred sa existe o astfel de "statie", dar o decametrica decenta ar putea, cred, face asta. Cel putin TS440-ul meu stie sa emita si sa receptioneze pe orice frecventa 300KHz-30MHz, toate modurile. Doar ca pretul....

statiile taxi ruleaza intre 144-170 MHz si cb in 27 MHzDeci este o statie emisie receptie care sa mearga in fregventele de mai sus? Ma gandeam la un schaner radio da dupa cate am inteles nu poti emite cu el...
Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări