Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Universum 11AK33

Recommended Posts

Buna seara! Am un defect care initial mi s-a parut banal. TV-ul a venit cu baleiajul vertical defect. Am inlocuit STV 9379FA, rezistentele si condensatorii de pe +,- 14 V. Televizorul functioneaza, dar in partea superioara a imaginii apare cateva linii ale cursei inverse. La transmisiile de fotbal de la camionatul mondial unde se modifica formatul imaginii acestea nu mai apar. Mentionez ca am masurat toate componentele baleiajului vertical si am schimbat STV-ul cu inca doua, tot noi, dar defectul nu a disparut . Alte idei nu mai am. Rog ajutor! :sparge:

circuitul se alimenteaza cu +/-11v...cautati sa puneti doua condensatoare pe aceste tensiuni cit mai "egale" daca pot sa spun asa ...daca tensiunile nu sunt egale dar de sens opus se intimpla multe in baleiaj vertical.Mai verificati si a treia tensiune de 60v...

:aplauze A avut dreptate domnul "Elmar". Tensiunea de +60 V era de +18 V. Nu stiu cum de mi-a scapat masurarea acestei tensiuni (probabil daca ma uitam la fotbal sau ma odihneam as fi fost mai limpede in judecata). Rezistenta R651 de 0,47 ohmi era ("intinsa") de 15 ohmi. Va multumesc!

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines