Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

tda 7294 integrat ciudat .....

djx700

Recommended Posts

Am facut un kit home made cu tda 7294 100w schema este din revista conex. la inceput a funtionat fara pb la o alim de 2 x 14 v......azi a venit ziua sa fac tot montajul...... si cand ii dau drumu imi sta membrana difului in jos.... nu stiu ce poate avea poate fi integratul defect? e luat de la mivaromam sa o iau de la zero poate ii dau de cap :da Merci

Guest dragomir1995

Daca membrana se trage catre carcasa difuzorului inseamna ca ai curent continu de polaritate minus daca membrana iese in afara inseamna ca ai curent continu de polaritate plus verifica legaturile circuitul este izolat de radiator or asta ori sa dus integratul a si vezi daca nu ai scapat cumva cositor cand ai facut lipiturile din greseala pe circuite

Daca membrana se trage catre carcasa difuzorului inseamna ca ai curent continu de polaritate minus daca membrana iese in afara inseamna ca ai curent continu de polaritate plus

:nas: De unde stii cum a conectat difuzorul la iesirea amplificatorului? Cele mentionate de tine sint valabile daca a montat difuzorul cu borna marcata (aia pozitiva) spre iesirea amplificatorului.

as vrea sa am cam 2 x 30 cc

Ce impedanta are difuzorul?

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines