Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ajutor Reparatie Genius 5.1


Vizitator dj_delta

Postări Recomandate

Vizitator dj_delta

M-a rugat un prieten daca pot sa-l ajut sa repar un subwoofer de Genius 5.1, zis si facut, il desfac si gasesc urmatoarele pe placa SW-HF5.1 SWAMP cateva condensatoare ceramice 104 pocnite si circuitul integrat IC 4558 pocnit.Am comandat un circuit integrat pentru schimb si am primit un MC4558-8p, este bun?(m-am uitat la portile logice si sunt la fel, doar ca nu are scobitura pentru asezare)si in locul condensatorilor 104 ceramici, pot pune altfel de condensatori?Schema se gaseste pe penultima pagina.e-mail in caz de ceva:[email protected] Anticipat

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

4558 e amplificator operational dublu, de uz general - deci se potrivește și varianta cumpărată de tine.

Condensatorii poți să-i pui de 100-220 nF preferabil ceramici, sau dacă ai loc MKP/MKT/MKS/MPM/MPB sau orice nepolarizat vrei tu - minim 250V (teoretic ar merge si cu 100V). SAU... nu-i mai pui deloc. :rade: Chinezăria aia de sistem oricum are multe alte bube ca să simți vr-o diferență între varianta cu condensatori sau fără.

Eu am o jucărie de genul ăsta cam de 5 ani, chiar de când au apărut și se pare că cu cât sunt mai vechi cu atăt ai șanse mai mici să crape ceva - la mine s-a dus telecomanda (poate din cauză că nu am folosit-o :ras: ) și de curând se mai aud ceva păcănituri când modific volumul (probabil trebuie curățat potențiometrul).

Link spre comentariu

Salut vezi ca sunt doua zennere de 9V1 pe alimentarea operationalului, inainte de toate schimba conzi de 100nF de pe alimentare cu unii la 100V si scoate si finalul TDA7294 (posibil 90% busit si ala) si operationalul, masoara tensiunea de alimentare dupa redresare si filtrare ca eu am avut o surpriza cand am dat cu una bucata TDA7294 (nou cu iz foarte puternic de chinez) de pereti ca aveam in gol +/-35V in cazul in care TDA7294 suporta maxim +/-30V. Solutia a fost sa schimb traful cu unul mai mare care dupa redresare si filtrere imi dadea +/-30V in gol si in sarcina scadea undeva pe la 28,5-29V(asta pentru partea de subwoofer). Acum prietenul caruia i l-am reparat este fericit, poate sa il lase si in ST-BY fara ai mai fi frica de incendiu :da (originalul este subdimensionat si se incinge foarte tare).

Link spre comentariu

Eu am sistemul asta deja de 3 ani si niciun integrat de pe partea de preamplificare sa zic asa sau mai bine zis reglaj basi,volum + selectorul de intrari nu mai este intreg, toate mi-au pocnit inexplicabil si evident ca nu le-am gasit, am facut rost de schema si le-am strapat pinii. Toate reglajele + separarea 5.1 o face placa de sunet 5.1 din pc

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări