Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Incinte VTP rezalizate plus poze


Postări Recomandate

  • 2 luni mai târziu...
La 15.10.2021 la 13:37, arcgotic a spus:

Pina la urma a ascultat cineva boxe facute cu difuzoarele astea sau macar un review ceva se poate gasi?

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...

Va salut! 

 

 Reînvii și eu puțin topicul incintelor VTP, am avut incinte VTP cu ani în urmă, vestita combinație de la PAudio cu woofer și driver dedicate, la un moment dat acele incinte acustice și-au schimbat proprietarul, nu știu dacă să regret sau nu, asta e, mergem înainte.

 

Incintele de tip VTP au rămas pentru mine cele mai ok incinte , atât din punct de vedere constructiv, cât și din punct de vedere acustic, pentru audiții de tip Hi-Fi acasă. În condițiile actuale, doresc sa reiterez construcția a o pereche de incinte VTP, ocazie cu care as vrea sa va supun atenției o pereche de difuzoare coaxiale cu care doresc sa echipez incintele și care se pot vizualiza în următorul link: https://www.poweraudio.ro/oberton_8nmb250vcx . Menționez că incintele acustice echipate cu aceste traductoare vor fi conduse în majoritatea timpului de amplificatoare pe lămpi, atât in configurație PP cât și SE, drept pentru care am urmărit să folosesc niste traductoare cu o sensibilitate cat mai buna. 

 

As ruga pe această cale pe domnul Mateescu, dacă mă puteți ajuta cu o părere pertinenta, mai ales că sunteți printre puținii care au experimentat tot felul de difuzoare și traductoare in aceste incinte. De asemenea rog colegii care au experiență sau care au mai utilizat acest traductor să își spună părerea, orice sfat este binevenit.

 

De asemenea, v-as ruga, dacă mai are cineva cotele exacte pentru debitarea materialului lemnos pentru aceste incinte, in varianta pe 8 inch, și mă poate ajuta și pe mine cu acele cote, v-as fi recunoscător. 

 

Cu mulțumiri și cu deosebit respect!

Link spre comentariu

Sunt difuzoare de PA, pt sateliti de putere.

Poti sa le pui in orice incinte ca bas nu vor da mai deloc.

Nu sunt deloc potrivite pt ce ai scris ca vrei sa faci .  Si mai costa si o caruta de bani   ....  bani pierduti.

Daca tot ai niste bani si vrei difuri bune, ia Audio Nirvana.

 

Poti citi aici ceva pareri  (eu nu am citit tot)

https://www.diyaudio.com/community/threads/advice-on-choosing-the-best-8-inch-fullrange-drivers.329156/

 

Nota moderatorului - Am sters postarea din celalalt topic, nu este permis sa plasezi acelasi post in mai multe topicuri.  Am mutat aici si raspunsurile de acolo.

Link spre comentariu
La 16.12.2023 la 21:54, sesebe a spus:

Neliniaritate amplitudine-frecventa plus senzație de bass cu delay. 

Daca vrei dovezi mai intii pune măsurători la o astfel de incinta. 

Nu e senzatie de bass cu delay ci chiar e un bas cu delay. 

Am ascultat la una din intalniri doua VTP pe 15 cu un coaxial B&C si intradevar basul era impresionant ca volum si extensie, dar era in urma a ceea ce iesea din partea de fata a difuzoarelor.

Link spre comentariu
Acum 1 oră, Mihai Cimpoeru a spus:

Nu e senzatie de bass cu delay ci chiar e un bas cu delay. 

Am ascultat la una din intalniri doua VTP pe 15 cu un coaxial B&C si intradevar basul era impresionant ca volum si extensie, dar era in urma a ceea ce iesea din partea de fata a difuzoarelor.

Nu ai ascultat ce trebuie...

Vtp cu dif de 15.... In nici un caz...

Ai ceva argumente în cea ce spui?

Ai măsurători care sa ateste cea ce spui?

Bine înțeles că nu....doar așa sa ne aflam în treabă.

Link spre comentariu
Acum 21 minute, sonic11 a spus:

Nu ai ascultat ce trebuie...

Vtp cu dif de 15.... In nici un caz...

Ai ceva argumente în cea ce spui?

Ai măsurători care sa ateste cea ce spui?

Bine înțeles că nu....doar așa sa ne aflam în treabă.

Pai de ce nu ar fi bun VTP pe 15? Argumentul meu este ca am ascultat incintele. Orice BLH sau deviatie are problema asta. Pana si basreflex are o problema similara insa mai putin sesizabila.  

De ce as posta doar ca sa ma aflu in treaba?

De masuratori nu am stat pentru ca nu era necesar. 

Asta am ascultat:

Capture.JPG.6674c2133927dcb425405706779e09dd.jpeg

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări