Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

tv lcdGRUNDIG GU 19 WDVD PCX

Recommended Posts

Salut prieteni ! tv-ul in cauza,a fost alimentat dintr-un redresor auto si drept consecinta,s-a bulit ,in sens-ul ca a iesit fum din el .Dupa ce l-am desfacut,am constatat ca pe placa invertor-ului,sunt distrusi patru tz ,si o dioda.Tz probabil sunt probabil cu efect de camp,deoarece pe placa ,in drept-ul terminalelor sunt notate cu poarta si sursa,drena fiind lipita pe cablaj.trei tz sunt de tipul 734 NG 3R,iar al patru-lea este de tipul 40p03-20 AA7QL.DIODA,daca am vazut bine ,este de tip -ul dz12,smd de aceea nu sunt sigur ca am vazut bine ce scrie pe ea.La magazin,nu am gasit tz respectivi,si de aceea va rog sa-mi spune-ti ce echivalenti pot pune in loc,tinand seama ca sunt mici ca dimensiune ,irfuri-le normale neancapand pe placa.Daca m-a poate ajuta cineva cu o schema pt acest tv sau numai schema invertor-ului,cu cod-ul de pe placa DI-190DTLIAH.IN caz ca nu este posibila nicio varianta,atunci va rog sa-mi sp de unde sa fac comanda de acest modul.VAmultumesc mult!

facand sapaturi mai aprofundate,am descoperit pe placa de baza,dupa ce am demontat-o de pe sasiu,patru ci explodate,asa ca l-am anuntat pe proprietar ,ca asta i-a fost.Tip-ul este de acord sa cumpere o alta placa si un alt modul invertor,daca stie cineva ,pe undeva si m-a poate anunta ii sunt recunoscator.M-a intereseaza chiar si o adresa oficiala de unde pot face rost. Va doresc la toti sa fiti sanatosi si sa aveti multi bani !

Guest proiect_ac

Buna,Am gasit in sfarsit pe cineva care are tangente cu acest model de lcd.Am si eu un lcd Grundig gu19wdt sau wdpcx...si am mare nevoie de manualul de service (macar metoda de a intra in service mode) sau de tipul de sasiu pentru ca vreau sa dezactivez functia de standby recall care il face sa se deschida dupa fiecare pana de curent.Am gasit numai manuale de service pt grundig cu sasiu beko, unde metoda de intrat in service mode e meniu sau "i" si codul 8500 dar nu merge.Multumesc anticipat

imi pare nespus de rau ca nu pot sa te ajut cu informatii despre acest tip de tv,dar si pt mine este prima oara cand am primit un astfel de tv la rep.Pe deasupra,este `facut praf`deoarece a fost alimentat necorespunzator si am gasit numai pe pl de baza,cinci ci explodate,plus modulul invertor ,cu patru tz arsi.Totusi daca aflu ceva pe la prietenii mei,te voi anunta

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines