Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

defecte TELEFUNKEN

Recommended Posts

Va salut,Un prieten incercand sa scoata difuzoare suplimentare afara din tv a provocat doua scurtcircuite in sursa si in amplificatorul audio(atat este vizibil).TDA7263 ars.1.In sursa am gasit puntea defecta, RP01 de 5R1 la5W arsa ,am schimbat toti electroliticii si cu bec toate tensiunile sunt ca in schema, numai ca becul palpaie de doua ori si apoi se aprinde.Punand tr final tv functioneaza dar cand il pun in priza,se aude un tiuit scurt.Am omis ceva sigur.Ce?2.Dimensiunea pe verticala este redusa ,sus cam 4-5cm iar jos1cm.Cand micsorez UB+ de la 108V la100V rastruse desfasoara total sus iar jos raman doar 3-4mm.Am incercat sa intru in MENU-SERVICE dupa instructiunile din caiet service editia1997 dar nu am reusit.Am schimbat condesatorii de 1000/35 de pe bara de 24Vsi13V si electroliticii ce au legatura cuTDA1771cadre dar nimic. Ce poate fi?sasiu TX91procesor STV2118jungla st9291J6B1/MBsursa TEA2261siBUL310XImemorie 24C04Multumesc!

Ati cam incurcat procesorul cu jungla...sper sa fi fost o neatentie...cind ati verificat sursa cu becul ati decuplat toti consumatorii?daca da atunci concentrativa pe repararea sursei si pe urma treceti mai departe.

Am schimat BUL301XI si c 14 de470/25 care omisesem sa-l schimb, becul numai palpaie dar tot este acel tiuitla punerea in priza a tv(cu sau fara ceilalti consumatori).Pe c 100/400v (nou) sunt 285v si se descarca rapid dupa intreruperea de la retea.Daca modific UB+ se modifica si dimensiunea pe verticala a rastrului.Sigur mai este o hiba in sursa.Sa fie vreo dioda sau rezitenta care da bine numai la aparat sau chiar IC TE2261?Aveti vreo ideie?

eu cred ca 285v e putin ...mai verificati o data diodele din puntea redresoare.Pe CP07 trebuie sa fie in jur de 300v.Sigur ati schimbat diodele cu unele identice ca putere?(1n4006).Ar putea fi o dioda care nu-si face treba ...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines