Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Final 2x120w cu EL509-2


Vizitator

Postări Recomandate

Avind ca punct de plecare aceasta schema......

Posted Image

am ales aceasta varianta.....

Posted Image

 

Si m-am pus pe treaba sasiu,piese, transformatoare.......totul cablaj clasique :rade:

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

 

trafo iesire GO... 50x70mm 35cm2 (cu sprijinul logistic al Dl. Lazaroiu)........ alimentare anodica

finale ambele canale +300v/4A.......

saptamina viitoare probele........ :rzb :rzb :rzb

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 99
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Nu imi plac schemele , fara sa calculez nimic , cam interesant cum se sustine ca creste puterea cu scaderea impedantei , parca ar fi tranzistoare . Apoi in prima schema e de domeniul fantasticului sa se scoata 90W cu lampile legate ca triode si alimentate cu 300V :rade: La a doua , pe langa puterea absurda de 200W tot ca triode , e ciudat cum G2 e legat la anod pentru 2 tuburi iar celelalte 2 sunt legate "crucis" peste traf .

Link spre comentariu

Nu imi plac schemele , fara sa calculez nimic , cam interesant cum se sustine ca creste puterea cu scaderea impedantei , parca ar fi tranzistoare ...

Da creste puterea in anozi tuburilor ca incarcare/ :rade: , daca nu se mentine permanent adaptarea(prize multiple secundar pt impedante multiple-pentru a mentine adaptarea-transferul maxim de putere sarcini) in secundar transferul maxim de putere se va realiza numai la adaptarea optima a impedantei,bine fiind si mod trioda acea putere prezentata este "fabuloasa"/=incorecta/gresita (preluarea din internet a anumitor scheme "Ne-rumegate" la asta duce),indiferent cum sar numi tuburile (conexiune trioda) la acel Ua si Raa mi se pare o gluma ,valabil pentru ambele variante etaj final (poate ma insel cine stie ?!).

Probabil este mai putin cunoscut ce se poate obtine ca putere utila in sarcina dintr_o pentoda in conexiune trioda PP,SE,etc!?.

Personal Nu am reusit sa obtin mai mult de 6W in sarcina sinus nelimitat din EL509 mod trioda configuratie SE cei drept (un singur tub) indiferent cit de mult mam "straduit" ,poate cu aceasta ocazie ma lamuresc...,unde "gafam".

Link spre comentariu

Interesante legaturile catozilor prin transformator.Dupa mine ar fi o reactie negativa variabila in functie de sarcina,poate gresesc,oricum interesanta schema.

Link spre comentariu

Trafo iesire......

Posted Image

Configuratia tuburilor finale este mai.....deosebita zilele urmatoare voi comunica rezultatele optinute .....acesta e tubul final ......

Posted Image

 

Din datele de catalog rezulta ca se pot optine cca14w cu un singur tub.....in configuratie SE..

 

Class A1, Audio Amplifier (single tube)

Plate voltage 500 V

Screen voltage 280 V

Grid no.1 voltage -82 V

Peak grid drive 50 Vp-p

Plate current, no signal 70 mA

Plate current, max signal 100 mA

Effective load resistance 1650 ohms

Distortion at 1 watt into 8 ohms 0.9 %

Power output at 5% distortion 14 W

 

Probabil in configuratie trioda ceva mai putin...(9-11w)

Oricum in cea ce priveste montajul meu ....sunt convins ca voi optine cea ce am declarat in titlu :freaza:

Puterea totala disipata 35w+7w adica 42w e asemanator cu KT88 ......mai putin tensiunea anodica,acest tub suporta incarcari de pina la 500mA si in cazul meu e vorba de 4 tuburi in configuratie PP.......

Link spre comentariu

...Din datele de catalog rezulta ca se pot optine cca14w cu un singur tub.....in configuratie SE...

"cca14w cu un singur tub.....in configuratie SE" ca pentoda !.

__Nu confundati modul pentoda cu modul trioda la EL509 !,Sau Nu stiti ce se intimpla cind o pentoda este pusa sa lucreze in mod trioda ?! cu puterea utila .

Ar fi bine sa mai "dezumflati" ceva din wati aia putere utila in sarcina in mod trioda la EL509 (sau e vorba de puterea disipata la anod per total ?! :rade: ,si ati facut confuzie ?!) ,sint mai multe categorii de persoane pe acest forum...

Link spre comentariu

...Din datele de catalog rezulta ca se pot optine cca14w cu un singur tub.....in configuratie SE...

"cca14w cu un singur tub.....in configuratie SE" ca pentoda !.

__Nu confundati modul pentoda cu modul trioda la EL509 !,Sau Nu stiti ce se intimpla cind o pentoda este pusa sa lucreze in mod trioda ?! cu puterea utila .

Poate era vorba de EL504....... ca trioda :rade:
Link spre comentariu

Domnule de ce vrei sa fii dumneata "teribilist" ?! fara sa stii ce putere utila in sarcina poate furniza o pentoda in mod trioda ! in AF(pentoda in conexiune trioda).

Ai lucrari frumoase si bune ,asta nu inseamna ca poti sa exagerezi de asa maniera.

Doua EL509 conexiune trioda PP clasaAB2 chiar clasaB vor fi capabile sa genereze in sarcina in audio-frecventa o putere utila sinus nelimitat de circa 30W

Patru finale EL509-conexiune trioda un canal , "ce vor face" ?!.

Link spre comentariu

Ca si tetroda cu fascicol dirijat sunt scheme in care puterea ar fi 150W cu 2 bucati , dar alimentate pe la vreo 700V .Pe la 300V dupa experienta mea cu alte tuburi de baleiaj , ce-i drept mai mici , prevad un maxim de 50-60W PP cu 2 bucati . Cum in mod trioda nu se obtine nici jumatate din putere , nu ai cum sa ajungi la 120W cu 4 bucati . Tensiunea de alimentare nu mai poate fi marita pentru ca nu rezista G2 .

Link spre comentariu

M-am inselat cu reactia negativa acum cand am vazut numarul de spire al transformatorului de iesire,se pare ca lampa lucreaza push-pull,debiteaza putere si pe anod si pe catod.Asa imi explic "incrucisarea"de pe traful de iesire.Parerea mea ca cofiguratia data este viabila.Succes.

Link spre comentariu

M-am inselat cu reactia negativa acum cand am vazut numarul de spire al transformatorului de iesire,se pare ca lampa lucreaza push-pull,debiteaza putere si pe anod si pe catod.Asa imi explic "incrucisarea"de pe traful de iesire.Parerea mea ca cofiguratia data este viabila.Succes.

Cum am mai spus e o configuratie mai putin abordata........si pentru mine e o noutate de acea vreau sa o "experimentez" ......pare o sarcina distribuita Anod/catod , ce sper eu .....ca proportia aleasa pe infasurarile transformatorului de iesire sa fie cit de cit apropiata de valoarea ideala....Impendanza tuburilor e f mica.......de aici si tensiunea de alimentare de doar....300v pe de alta parte pot oricind sa trec in modalitate "pentoda" driverul si trafo de iesire imi permit asta ba mai mult configuratia soclului octal e identica cu de ex: EL34.6L6....iar mai nou KT120!!! care e o bestie! sigur modificind datele problemei......
Link spre comentariu

...pare o sarcina distribuita Anod/catod , ...

Cum adica sarcina distribuita ?!(avem defazor sau etaj final ? faza-antifaza...,sau "oscilator final" ?,infasurarile alea din catozi tuburilor finale crezi ca isi aduc contributie la putere ? sau sint de reactie negativa pentru liniaritate maxima final si nu numai...).
Link spre comentariu

...pare o sarcina distribuita Anod/catod , ...

Cum adica sarcina distribuita ?!(avem defazor sau etaj final ? faza-antifaza...,sau "oscilator final" ?,infasurarile alea din catozi tuburilor finale crezi ca isi aduc contributie la putere ? sau sint de reactie negativa pentru liniaritate maxima final si nu numai...).
Este la prima :scarpin vedere o reactie.........in proportie de 5-6% folosita si-n faimoasele modelele McIntosh.
Link spre comentariu

Cu PL519 am obtinut maxim 32W dintr-un amplificator SEPP la o tensiune de 520v ,clasa AB1 si conexiune trioda, cind am fortat la 600v in regim de putere continuua am atins 38w dar nu merita, tuburile erau aproape de puterea max disipata pe anozi. In varianta SE cu un EL509 pe o impendanta de 1,2K am obtinut 7,8w trioda si 12w pentoda dar cu 1,4K in transformator, in ambele situatii cu un PSF de 280v/65mA asa ca se pot trage unele concluzii din aceste teste. Foarte importanta este insa rezistenta transformatorului , conductorul nu poate avea diametru mai mic de 0,5mm, impendata si inductanta redusa nu permit pierderi , deci atentie !

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări