Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

tv color Shov

Recommended Posts

salut,am o problema cu o sursa de tv color la iesire-a de 115v are decat 50v,finalu e bu508 si oscilatorul din sursa este pe tranzistori si optocuplor care sunt bune,nu stiu ce se intampla,care este cauza tensiuni mici la iesirea sursei,am nevoie de sugesti si idei,mersi :nas:

Se pote regla U1 din semireglabil? Schimbati tranzistorul de pe optocuplor din partea primara a sursei cu un 2SA1013. Ce sasiu este? Sau daca aveti schema postati-o.

semireglabilu are o plaja de reglare normala dar nu regleaza nimic si este bun ,schema nu o am iar sasiul e[40/MNTV2KM/KCW/1 :rade: E un defect dubios si tranzistorul lam schimbat si acelasi lucru se intampla

Doru TV, sa intelegem ca te ocupi cu depanarea? Daca da de ce nu dai mai multe informatii?Sursa este cu UC3842? Nu mai fi asa secretos.

oscilatorul pe sursa e cu tranzitori ordinari[s1815,s1814]nu cu integrat!am nevoie de o schema pt a culege detali si tensiuni :rade:

Doru, este vorba de un sasiu TV2K-mono. Am pus schema in attach. Verifica urmatoarele : Q631, D641, R637, R635, VR631, R636. Schimba optocuplorul, Q611(pune un 2sa1013) si Q612 care trebuie sa fie obligatoriu un 2SC3807. Succes!

multumesc pentru ajutor,maine va tin la curent cu rezulate :dans:

stimati electronisti,am nevoie de o schema de tv adyson cu diagonala 37si sasiu ctv2142 ,nu e de gasit :cry: e un tv personal care de doi ani nu reusesc sa dau de schema.sintomele sunt ciudate pe sursa si baleaj orizontal,sursa e alimentata de un traf de 3a 105vc partea de iesire a sursei e cu un tiristor s6192 iar pe c de filtraj am 115v si cate o data 145v iar driverul care ami aplica semnal in baza bu 208 pe linie are o rezistenta ceramica1w care e cam rascoapta dar se vede un cod ciudat si nu pot afla valoare reala fn110 2j si masurata are710ohm 75ohm e un model ff cudat si am nevoie de schema lui,multumesc anticipat :cry: 11g

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines