Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

UUS Gloria3


Postări Recomandate

FainLa mine asezarea posturilor e corecta ,am lista posturilor care se prind la Sibiu si frecventele lor.Cel mai de sus (dreapta pe scala) e Europa FM pe 106,3Mhz cam la 1,5cm din capatul scalei apoi apar celelante posturi in ordinea fireasca a frecventelor(descrescatoare) pana la aprox. mijlocul scalei unde e postul Radio Zu pe 96,6Mhz si apoi pauza. Cel mai de jos post receptionabil la Sibiu ar National FM pe 87,8(asta se aude slab si pe alte aparate) sau BBCWorld Service pe 88,4MhzDeci cum am subliniat de la jumatatea scalei in jos nu mai receptionez nimic.(de atunci nici nu am mai avut timp de aparat)Multumim Selena pentru tutorial!

Link spre comentariu

Cu placere, pentru toti!

Din ce stiu (din necazurile practicii), atunci cand receptionezi "corect" doar aproape 3/4 din scala (frecvente medii si mari), iar in sfertul frecventelor mici oscilatorul local se opreste din lucru, de vina este bobina oscilatorului local, in sensul ca un capat al iei este rupt sau nelipit in circuit. Ca urmare, la frecvente joase nu mai oscileaza, iar la frecvente mari nu moare pentru ca este ca si cum ar fi conectata prin capacitatea parazita... Cu siguranta am intalnit vreo cinci cazuri de acest gen in MA, descoperite cu lupa ceasornicarului la bobinele miniatura - si acum, la acest simptom, merg direct la buba.

Sunt curios daca se aplica si la MF. Vedeti toate lipiturile din zona bobinei de oscilator, condensatorii etc. Esta vorba de o piesa defecta sau de un contact defectuos. Succes!

Link spre comentariu

Nu in ultimul rand trebuie verificati condensatorii trimer cu surub,la ultimele blocuri de UUS am gasit cativa cu un comportament ciudat,in sensul ca isi faceau treaba in circuit,dar dupa stabilirea valorii,la cea mai mica tensionare a placii sau miscare,stricau tot reglajul,si automat trebuiau reglaje facute din nou,unul am reusit sa vad ca era dezlipit din capatul de jos(la lupa se vedea putin crapata vopseaua),prinderea fiind facuta doar mecanic ,si probabil mergea cu o capacitate parazita ce se modifica la orice schimbare de pozitie,la altele n-am reusit sa gasesc motivul,dar dupa schimbare,am reusit sa ajung la reglaje stabile...ca nimic nu e mai neplacut decat sa constati ca dupa ce totul e ok si pui ecranul deasupra blocului,pt ajustari finale,sa constati ca de fapt trebuie sa o iei de la inceput :rade: Multumim lui @selena pt toate cele postate,sigur cine va citi acest topic va avea mult mai putine probleme cu blocurile de UUS din aparatele romanesti.

Link spre comentariu

Multumesc!Intradevar, acest tip de condensator ajustabil (seria CTF 2000 H) are mare probabilitate sa se defecteze la contactul de jos: acolo, un colier sectionat este presat peste armatura externa (o pelicula metalica protejata de un strat de vopsea verde), inchiderea colierului realizandu-se prin cositorire. Cealalta armatura este constituita din surubul de alama - acesta face contact bun cu borna laterala, prin doua tije elastice, de genul celor existente in butoanele-capsa de la imbracaminte.Cand acest condensator este lipit si dezlipit de pe placa, colierul se slabeste, intra sacaz, praf - si gata!Eu am pastrat maruntaiele: se poate confectiona o armatura externa unitara de sus pana jos, nu din doua bucati.

Link spre comentariu

Condensatorul trimer a fost prima piesa schimbata din blocul UUS ,avea defectul prezentat de dvs. Armatura ext. este metalizata cu argint (cred) daca ajunge cositorul la armatura are loc alierea cositorului cu argint, practic cositorul "mananca" argintul si gata contact practic dispare argintul de pe armatura.Au fost 2 modele din acest trimer primul mai vechi si mai bun avea armatura inferioara inel metalic complect,al 2 -lea e modelul prezentat de dvs. mai sus cu inel incomplect.

Link spre comentariu

Exact, si eu am incercat o cositorire (carpeala), doar asa, la fata locului, pana as fi terminat probele, dar pelicula a disparut subit - dupa cum se observa in cadavrul din fotografie. Merge inlocuita pelicula cu un conductor cositorit (foarte subtire, din multifilar), bobinat spira langa spira, apoi spoit cu cositor pe intrega suprafata laterala (sa nu apara inductante!).

Link spre comentariu

Eu i-am rezolvat mai simplu, primul trimer cel de sus, l-am anulat, am pus diferite valori de condensatori ceramici, pana am gasit valoarea optima, iar la cel de jos am gasit un trimer aproape nou, si m-am montat rapid ca sa nu il stric si pe acela (pana acuma am stricat 6).Pe viitor, m-am gandit sa pun trimeri micuti (gen aceia din blocul de UL/UM).

Link spre comentariu

Pe viitor, m-am gandit sa pun trimeri micuti (gen aceia din blocul de UL/UM).

Va sfatuiesc sa nu puneti trimeri de tip "ceramic"

Posted Image

au pierderi mari, si prostul obicei ca absorb umezeala din aer, unul din motivele pentru care unele aparate au "toane".

Incomparabil mai buni sunt acestia:

Posted Image

Am construit din cartea D-lui Mihaiescu un capacimetru in "radiofrecventa", care pune la grea incercare orice condensator slab, cu acesta se vad diferente majore intre oricare ceramic si un condensator bun.

Iata schema:

http://i48.tinypic.com/15ckrp1.jpg

Link spre comentariu

:aplauze Am inteles, inseamna ca trimerii ceramici sunt la pamant, asta explica faptul ca la unele Glorii capetele gamelor se schimbau uneori, fara sa fi le modificat vreodata.

 

Posted Image

Si acesti trimeri se gasesc in comert? Ca sa stiu ce planuri sa-mi fac?

 

Interesant capacimetrul.. :da

Link spre comentariu

Trimerii acestia de politeraftalat se gasesc pe Maica Domnului, cam 1 leu bucata, daca ii schimbati pe toti+toti ceramicii+toti electroliticii, veti fi socat ce performante are batrana "Glorie", am facut asta cu un "Bucur" si cu un "RC002" si am ramas "masca"... :da Capacimetrul acela e foarte bun, fiindca "streseaza" condensatorul chiar la frecventa la care lucreaza, ba uneori chiar mai mare...Succes!

Link spre comentariu

Pe viitor, m-am gandit sa pun trimeri micuti (gen aceia din blocul de UL/UM).

Cred ca e solutia cea mai buna,si eu am inlocuit cu modelul ala trimerii si merge ok,cu valori fixe nu m-am incumetat sa incerc,mai ales ca ajustarile finale le fac dupa ce pun ecranajul din Al,si e prea mult de tatonat...In privinta stabilitatii nu am observat mari modificari,cand va fi cazul ii voi schimba cu unii calitativ mai buni,deocamdata merge stabil si in parametri,nu am motiv sa mai umblu.
Link spre comentariu

Trimerii acestia de politeraftalat se gasesc pe Maica Domnului, cam 1 leu bucata, daca ii schimbati pe toti+toti ceramicii+toti electroliticii, veti fi socat ce performante are batrana "Glorie", am facut asta cu un "Bucur" si cu un "RC002" si am ramas "masca"... :da Capacimetrul acela e foarte bun, fiindca "streseaza" condensatorul chiar la frecventa la care lucreaza, ba uneori chiar mai mare...Succes!

Bun, trimeri buni sunt pe piata,electrolitici i-am schimbat dintotdeauna(nici nu stau sa-i masor mai ales pe cei romanesti turnati in plastic)...dar ceramicii de 4,7-220nF cu ce-i schimbati?
Link spre comentariu

Ceramicii pot fi schimbati cu MKP, MKT, multistrat, oricum, orice model existent acum va fi mai bun...singura parte neplacuta e volumul de munca, in unele aparate vechi ceramicii sunt inghesuiti printre alte componente, in zone cu mare densitate de plantare.

Conzii ceramici bazati pe material de tip "I"(disc) pot fi, eventual,tolerati in continuare, daca nu fac probleme, dar cei bazati pe material de tip "II"(placheta)sunt mult mai rapciugosi si pot ruina un aparat bun, e pacat sa se prapadeasca un tranzistor cu germaniu rar, gen 2SA..., pentru un nemernic de ceramic.

Ideal, este ca cei de tip "I" ,sa fie inlocuiti cu "mica-silver", genul asta de condensatori sunt fara moarte, am gasit mica-silver inscriptionati 100pF , si fix 100pF aveau dupa jumate de secol!

Asa arata "nemuritorii":

http://it.tinypic.com/r/vqtlr6/6

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări