Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Boxe Tento Kashtan 10AC - 401


Postări Recomandate

Trebuie facuta o precizare importanta: La condensatorii paralel si mai ales la cei din Zobel este MULT mai putin importanta calitatea decat la cei serie.Condensatorii serie, pe inalte si medii sunt in cu totul alta situatie, acolo calitatea se simte imediat.O a doua precizare pe care o consider importanta este urmatoarea: - Am avut cutii intregi din acei "condensatori uleiati" rusesti. Din pacate sunt O MARE PACALEALA !! Desi sunt PIO - am desfacut cativa, pur si simplu suna mizerabil - mat, difuz, fara nici un pic de stralucire.Doar foarte putini din PIO rusesti suna bine, si aceia se vand pe e-bay la preturi comparabile cu MKP-urile de firma.In ciuda legendelor audiofile fiecare poate testa si trage singur concluziile.Si inca ceva - spre deosebire de cei cehesti, polonezi, frantuzesti (sau mai buni), care tin impecabil multe zeci de ani, porcariile alea colorate rusesti mor destul de repede, poate din cauza imperfectei etansari, poate din cauza compozitiei proaste a uleiului si/sau cartonului, nu stiu de ce.Am mai multi care arata impecabil dar zornaie de parca ar fi plini cu pietricele. Am si vreo doi umflati, si total devalorizati, dar aceia e clar ca au fost fierti.

Link spre comentariu

Proiectul a fost premiat de revista "Radio" ,in conditiile folosirii unor difuzoare uzuale si in conditiile optimizarii incintei si filtrului pentru ele-ar fi interesanta citirea articolului..Caracteristica de frecventa si raspunsul la semnal dreptunghiular spun si ele ceva.Condensatorii sunt cu hartie uleiata ;acum cativa ani se gaseau peste tot ,nu-i cumpara nimeni si dupa ce au aparut in forumuri aprecieri pozitive brusc au disparut...si au devenit condensatori "audiofili".

Poate cineva care cunoaste limba rusa sa ne traduca articolul ? Sunt deosebit de interesat ...........Multumesc anticipat
Link spre comentariu

voi chiar credeti ca merita atata bataie de cap boxele astea,adica chiar si cu premiul de la revista aia ,au trecut ani buni de atunci,s-au mai schimbat lucrurilein primul rand,tweterul ala nu imi inspira prea multa incredere in rezultate,este de jucarie dupa standardele actuale si o sa complice enorm stabilirea taierii,care se va realiza cu compromisuri majore cu siguranta.Probabil de-aia au si pus filtre cu panta mica,v-ati gandit la asta?.Sunt boxe care veneau in dotarea mag-urilor si asta spune tot dpmdv.Poate suna mai placut fata de chinezarii,dar oare merita atat timp si munca?Victor,daca consideri ca difurile MERITA mai mult si sunt intr-o stare buna(eu nu le stiu!) ,ma ofer sa ti le examinez, no cost,doar te ocupi de transport(posta curier costuri sau alte metode prin care sa ajunga la mine)iti masor tot ce vrei ,incerc si niste tuning-uri neintrusive(cum mi le dai asa le primesti) pe care le stiu eu ca sunt necesare(urmand sa ti le faci tu defintive daca sunt necesare) si iti construiesc cateva variante de filtrare cu componentele mele pe care o sa le ascult si ofer spre construire.Dar iti spun de pe acum ca asteptarile tale s-ar puteasa fie prea mari.Nu e loc prea mult de invartit!

Link spre comentariu

In articol se arata cum poate fi optimizata o incinta folosind niste difuzoare din productia curent,cum sa alegi volumul optim ca sa nu "bubuie"si sa nu se depaseasca xmax,influenta rezistentei de iesire a finalului asupra caracteristicii de frecventa la frecvente joase (inclusiv rezistenta negativa),cum sa imbunatatesti caracteristica de frecventa la frecvente inalte,etc.-exista o diferenta mare intre realizarile amatorilor ,care puteau concura cu realizarile din vest si realizarile industriale care trebuiau sa respecte standarde,niveluri de cost,etc.Poate cand voi avea timp ,cu acordul moderatorilor, voi posta o traducere a articolului.

Link spre comentariu
Vizitator viobio

voi chiar credeti ca merita atata bataie de cap boxele astea,adica chiar si cu premiul de la revista aia ,au trecut ani buni de atunci,s-au mai schimbat lucrurilein primul rand,tweterul ala nu imi inspira prea multa incredere in rezultate,este de jucarie dupa standardele actuale si o sa complice enorm stabilirea taierii,care se va realiza cu compromisuri majore cu siguranta.Probabil de-aia au si pus filtre cu panta mica,v-ati gandit la asta?.Sunt boxe care veneau in dotarea mag-urilor si asta spune tot dpmdv.Poate suna mai placut fata de chinezarii,dar oare merita atat timp si munca?Victor,daca consideri ca difurile MERITA mai mult si sunt intr-o stare buna(eu nu le stiu!) ,ma ofer sa ti le examinez, no cost,doar te ocupi de transport(posta curier costuri sau alte metode prin care sa ajunga la mine)iti masor tot ce vrei ,incerc si niste tuning-uri neintrusive(cum mi le dai asa le primesti) pe care le stiu eu ca sunt necesare(urmand sa ti le faci tu defintive daca sunt necesare) si iti construiesc cateva variante de filtrare cu componentele mele pe care o sa le ascult si ofer spre construire.Dar iti spun de pe acum ca asteptarile tale s-ar puteasa fie prea mari.Nu e loc prea mult de invartit!

incintele au fost facute cadou de mine lui Victorau fost cumparate pri 86..87 cu maguluna din ele are basul putin descentrat ,se simnte la volum foarte micincintele fiind de compresie trebuiesc reetansate,lemnul este foarte uscat si sigur numai sunt etanseai dreptate cu bataia de cap,nu merita,nu cred ca da se mai umbla la filtru se obtin rezultate spectculoasepentru valoarea lor se aud destul de bine,asa cum au fost fabricateeu zic ca nu merita deranjul,de ce sa ne inventam probleme daca nu avem nevoie e ele...
Link spre comentariu

intotdeauna exista mai mult de o singura varianta de a scoate 'totul' cea din poze probabil (ca nu poti stii pana nu o testezi) ar fi unacaracteristica de faza(ma refer la cea acustica) nu este prezentata,este prezenatat doar carateristicile(functiile) de transfer electrice la acele retele de compensarenici nu prea au pus cine stie ce masuratori (poate or fi calculate tot asa la 'pix' , cu 'graficele producatorului' :d)de aici de pe margine asa se vede,desi nu stiu o boaba de rusa :rade:va rog nu va uitati urat pe mine,nu vreau sa fac misto :rade:btw,multumim pt traduceri!

Link spre comentariu

spre deosebire de ce se gaseste azi la raionu de sisteme multimedia 11.1 din market sunt sigur ca inca sunt mai bune chiar si cu filtrele orginale de ord 1 :rade: .Nu e nimic nou nici aiciam vazut 'formele alea doua de unda ' ,dar nu imi dau seama cum sa le interpretez.E ceva tot asa teoretic,sau stii ce scrie acolo cu 2 si 4 kru ? eu inteleg altceva prin faza acustica,ea se 'vede' pe toata banda de frecvente alaturi de carateristica de spl.La fel si cea electricastiu ca era seriozitate mai ridicata la vremurile alea in toate domeniile,cine stia ,stia,sau nu stia deloc.

Link spre comentariu

In fig.14 e prezentata caracteristica de frecventa obtinuta in o camera anecoica la aplicarea unui semnal de 2,respectiv 4 khz;caracteristica obtinuta e o consecinta directa a caracteristicii amplitudine frecventa dar in special de Faza tipica pentru filtrul de ordinul1.Daca voi avea timp,voi posta un articol din Radio Electronics /1975 in care sunt prezentate simplu si clar aceste caracteristici ;poate cele obtinute de "Bang&Olufsen "vor fi mai convingatoare...Caracteristica dreapta in zona 50-200hz e consecinta folosirii amplificatorului cu" rezistenta negativa".

Link spre comentariu

voi chiar credeti ca merita atata bataie de cap boxele astea,adica chiar si cu premiul de la revista aia ,au trecut ani buni de atunci,s-au mai schimbat lucrurile

in primul rand,tweterul ala nu imi inspira prea multa incredere in rezultate,este de jucarie dupa standardele actuale si o sa complice enorm stabilirea taierii,care se va realiza cu compromisuri majore cu siguranta.Probabil de-aia au si pus filtre cu panta mica,v-ati gandit la asta?.Sunt boxe care veneau in dotarea mag-urilor si asta spune tot dpmdv.Poate suna mai placut fata de chinezarii,dar oare merita atat timp si munca?

Victor,daca consideri ca difurile MERITA mai mult si sunt intr-o stare buna(eu nu le stiu!) ,ma ofer sa ti le examinez, no cost,doar te ocupi de transport(posta curier costuri sau alte metode prin care sa ajunga la mine)

iti masor tot ce vrei ,incerc si niste tuning-uri neintrusive(cum mi le dai asa le primesti) pe care le stiu eu ca sunt necesare(urmand sa ti le faci tu defintive daca sunt necesare) si iti construiesc cateva variante de filtrare cu componentele mele pe care o sa le ascult si ofer spre construire.Dar iti spun de pe acum ca asteptarile tale s-ar puteasa fie prea mari.Nu e loc prea mult de invartit!

incintele au fost facute cadou de mine lui Victor

au fost cumparate pri 86..87 cu magul

una din ele are basul putin descentrat ,se simnte la volum foarte mic

incintele fiind de compresie trebuiesc reetansate,lemnul este foarte uscat si sigur numai sunt etanse

ai dreptate cu bataia de cap,nu merita,nu cred ca da se mai umbla la filtru se obtin rezultate spectculoase

pentru valoarea lor se aud destul de bine,asa cum au fost fabricate

eu zic ca nu merita deranjul,de ce sa ne inventam probleme daca nu avem nevoie e ele...

Oare ? Problema este ca nu numai joasele trebuie rebobinate..................dar sper sa reinvie " acceptabil " , din mai multe difuzoare " bolnave " sa fac totusi o pereche de incinte de buna calitate !
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări