Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Boxe Tento Kashtan 10AC - 401


Postări Recomandate

Am intrat de curand in posesia unor boxe Tento , din setul vandut impreuna cu magnetofonul Kashtan.....sunt echipate cu difuzoarele de productie sovietica ( 1984 ! ) 10GD30B pentru redarea frecventelor medii - joase si cu 3GD31 pentru inalte .Poseda cineva datele acestor difuzoare ? Sunt interesat de caracteristicile acestora in speranta ca voi putea modifica ( sper eu in bine ) filtrul ( cam minimalist ) deoarece , stiu din experienta , compromisul era la filtru ,difuzoarele fiind de foarte buna calitate , dar produsul final fiind incadrat in clasa de calitate populara ( mai nou se cheama entry level - low cost ) , nu s-a justificat economic sa monteze un filtru mai evoluat , conectica , protectii etc....dupa postarea ( daca cineva are posibilitatea si doreste , evident ) a datelor tehnice ( eventual traduse ) , va invit sa incercam sa identificam caile de imbunatatire a unor asemenea boxe , care , dupa parerea mea , inca nu si-au spus ultimul cuvant in redarea de calitate a muzicii , si consider ca fiind o boxa destul de raspandita , vor exista destui colegi de forum interesati in a exploata la maxim resursele acestor boxe.... Va multumesc anticipat si va urez auditii placute si succes in constructii de calitate !

Link spre comentariu

In primul rand, as sugera o etansare; la setul meu de boxe tento, le-am pus pe margine cauciuc de etansare (din ala care se pune pe marginea ferestrelor sau a usilor), apoi am turnat prelandez la imbinaturile boxei si am pus o garnitura (confectionata de mine) intre marginea difuzoarelor si carcasa boxei. Pe urma cablu care venea in boxa, l-am anulat, la boxe montandu-le mufa care prinde (agata) firul, astfel am umplut si gaura pe unde intra cablul vechi, ca boxa sa fie etansa. La filtre nu am umblat deloc, pentru ca am considerat ca sunt bune.Singurul deficit al acestor boxe e ca au o putere nominala de 10 wati (destul de putin), dar au un sunet care se poate compara cu un home cinema. Sincer, daca ai o placa de sunet buna la calculator si un amplificator demn de fiabilitate, poti face diferenta intre un flac si un mp3 cu aceste boxe.O sa caut detaliile boxei si o sa le postez in acest topic.

Link spre comentariu
Vizitator viobio

Am intrat de curand in posesia unor boxe Tento , din setul vandut impreuna cu magnetofonul Kashtan.....sunt echipate cu difuzoarele de productie sovietica ( 1984 ! ) 10GD30B pentru redarea frecventelor medii - joase si cu 3GD31 pentru inalte .Poseda cineva datele acestor difuzoare ? Sunt interesat de caracteristicile acestora in speranta ca voi putea modifica ( sper eu in bine ) filtrul ( cam minimalist ) deoarece , stiu din experienta , compromisul era la filtru ,difuzoarele fiind de foarte buna calitate , dar produsul final fiind incadrat in clasa de calitate populara ( mai nou se cheama entry level - low cost ) , nu s-a justificat economic sa monteze un filtru mai evoluat , conectica , protectii etc....dupa postarea ( daca cineva are posibilitatea si doreste , evident ) a datelor tehnice ( eventual traduse ) , va invit sa incercam sa identificam caile de imbunatatire a unor asemenea boxe , care , dupa parerea mea , inca nu si-au spus ultimul cuvant in redarea de calitate a muzicii , si consider ca fiind o boxa destul de raspandita , vor exista destui colegi de forum interesati in a exploata la maxim resursele acestor boxe.... Va multumesc anticipat si va urez auditii placute si succes in constructii de calitate !

lasa incintele asa cum suntse aud bine cu ce au pe ele cred ca rusii au folosit solutia optima,difuzoare filtrunu stiu cum vor suna daca umbli in elepoate ...
Link spre comentariu

lasa incintele asa cum suntse aud bine cu ce au pe ele cred ca rusii au folosit solutia optima,difuzoare filtrunu stiu cum vor suna daca umbli in elepoate ...

cam ai dreptate ,fara nici un fel de intentie de a masura ceva, parametrii,raspuns in frecv, in cutia respectiva ,treaba din calcule se face orbeste si dificil,fara garantia unor rezultate mai buneCu siguranta se pot imbunatati semnificativ,dar treaba asta in general se face prin munca individuala la domiciliu,nu 'sugestioare' pe forum :sparge: ,Cataloagele nu mai folosesc la nimic dupa atatia ani :limb:
Link spre comentariu

Nu am in intentie sa le modific decat constructiv , prin inlocuirea cablului de legatura cu amplificatorul , atasarea unei placute cu borne pentru cablu , si eventual etansarea capacului spate , si incerc sa strang informatii despre difuzoare , daca cineva a obtinut rezultate mai bune modificand filtrul original folosindu-se de graficele producatorului , il rog sa ne impartaseasca si noua din experienta lui ....

Link spre comentariu

poate gasiti asa ceva,cu 2 gauri s-a rezolvat

https://www.madisound.com/store/index.p ... 04_119_374

ca nu are rost cu 4 borne si nici sa munciti sa faceti o gaura pt cupe dinacelea de plastic

daca vibreaza peretii niste placi bituminoase dinacelea de 2mm de constructii sau o ranforsare intre peretii care vibreaza

Poare are si cineva ceva date folositoare :wetrwre

Daca difurile de basi sunt excelente,ar merita ,de ce nu ,niste schimbari radicale,de ex,alte cutii reproiectate,mai solide,alt finisaj, poate si un tw mai bun cu filtre coresp.Tw ala cu con din hartie nu prea inspira mare incredere.Asta daca chiar vreti sa le 'tunati' :limb:

Link spre comentariu

Ma insel eu, sau acele boxe "Tento" sunt de tip"panou infinit"-incinte inchise?!

http://4.bp.blogspot.com/_vxy23TPueNo/S ... a7e9ds.jpg

I n cazul acesta, un SE cu EL84 ca amplificator nu-i cea mai buna solutie, aceste boxe au SPL-ul redus, difuzoarele lor in schimb mi-au parut bune, sasiu turnat,etc... o idee cam traznita ar fi sa faceti rost de doua perechi de boxe "Tento", si sa folositi cele 4 difuzoare+2 tweetere pentru a confectiona doua boxe BR in configuratie D`Appolito, ati avea un SPL "baban"=o acoperire in spectru mult mai liniara decat la o boxa inchisa...

Link spre comentariu

oricum suna onorabil , dar vreau mai mult !

Ma tem "ca mai mult" va va arunca fie intr-un proiect home-made laborios si halitor de lovele+timp, fie spre o solutie comerciala, gen "Monitor Audio Bronze Reference" sau macar un "Magnat Supreme 800"...Poate ar trebui sa le lasati asa cum sunt asta e, altfel aveti surpriza sa constatati ca suna mai rau dupa "modificari"...filtrul lor e ok, nu ar trebui modificat nimic...
Link spre comentariu

Datele pt 10gd-30b se regasesc aici:

 

http://i14.tinypic.com/44gna6g.jpg

 

Sa discutat aici despre difuzorul de bas http://www.elforum.info/viewtopic.php?f=4&t=23780&start=0

 

 

Si aici http://www.elforum.info/viewtopic.php?f=59&t=48867&hilit=Vand+diverse+RFT%2C+Radiotehnika%2C+IEI%2C+Unitra&start=15

 

Specificatii difuzoare:

 

difuzor joase 10GD-30B (20GDN-1-8)

 

P nom 20W

P max 45W

Z nom 8 Ohmi

E 86dB/Wx1m

Fs 32 Hz (+-8)

THD 3 %

Vas 20 l

Qts 1 (+-0.5)

B.fr. 63 - 5000 Hz

 

difuzor inalte 3GD-31 (5GDW-1-8)

 

P nom 5 W

Z nom 8 Ohmi

Fs 3000 Hz

E 90dB/Wx1m

Qes 0.4

B.f. 2800 - 20000 Hz

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări