Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

daewoo 21a5t sasiu cp375s

Recommended Posts

Cred ca a functionat si cu bu2508af fiind si de putere mai mare ....la acest tv dioda care trebuia sa fie intre C-E este dublata de dioda D409.Tranz. 2sd2499 mai are si o rezistenta de aproximativ 40 ohmi intre B-E dar pentru ca acest tranzistor este comandat direct din trafo driver nu e o problema ca nu are rezistenta respectiva .Totusi daca aveti puneti un tranzistor exact ca in schema astfel nu mai suprasolicitati nici dioda D409.Dar care este problema ?nu functioneaza tv-ul cu acel d1555?posibil sa aveti si alt defect in afara de final linii?...

nu am gasit 2sd2499 si l-am lipit pe d1555, problema este ca intre b si e si fara t linii pus imi da o rezistenta pe ohmetru cam de 0.03 sa fie un scurt?, am masurat totul in jurul lui si nimic suspect.Dar in ce am gasit eu ca echivalent ptr 2sd 2499 nu este d1555. Cand il alimentez led st bay palpae si are intensitate mica si palpae din ce in ce mai des. bu 2508af era in scurt cand l-am masurat si cand am pus alt bu 2508 s-a ars. totusi sursa lucreaza. Dioda D409 buna.

verificati piesele incercuite si tensiunile ....daca acestea sunt in regula atunci trebuie sa mergeti mai departe ,bobina de deflexie,traf linii...verificati tensiunea u1 cu un bec conectat pe aceasta tensiune si tranz.final linii scos...

nu am gasit 2sd2499 si l-am lipit pe d1555, problema este ca intre b si e si fara t linii pus imi da o rezistenta pe ohmetru cam de 0.03 sa fie un scurt?, am masurat totul in jurul lui si nimic suspect.Dar in ce am gasit eu ca echivalent ptr 2sd 2499 nu este d1555. Cand il alimentez led st bay palpae si are intensitate mica si palpae din ce in ce mai des. bu 2508af era in scurt cand l-am masurat si cand am pus alt bu 2508 s-a ars. totusi sursa lucreaza. Dioda D409 buna.

Vai de capul tau ! Si cat trebuie sa-ti dea , 1 Mohm ? Atat are infasurarea secundara a transformatorului driver. :aut:

:101 :101

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines