Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Flitru difuzor bass ,difuzor medii si inalte


Vizitator silviu9999

Postări Recomandate

Vizitator silviu9999

Salut.Am un difuzor dibeisi 300W/8 OHMI (reali cred ca scoate in jur de 100W RMS) magnet 50 oz ,difuzor medii 40W/8ohmi dibeisi magnet 10 oz si tweeter dinamic 100W/8ohmi magnet 8 oz.Pentru inalte am de gand sa folosesc un cond de 4,7 uf/100V ,pt medii un cond de 10 uf/100v +o bobina cu vreo 250 spire din sarma de 0,8mm ,iar pt joase tot vreo 250 spire din sarma de 1,5 mm cu un cond tot de vreo 10 uf/100v.vreau sa-mi spuneti ce schimbari s-ar observa?si ce ar mai trebui sa remediez pentru ca sa se cunoasca ca am pus filtru la boxa respectiva.Inca o intrebare: bobina si condensatorul vin legate in serie sau in paralel cu difuzorul?Va multumesc si astept raspunsurile voastre.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Salut. Parerea mea e ca ar trebui sa te documentezi mai intai cum functioneaza un filtru de sunet. Pentru asta sunt mai multe site-uri (functia search), un exemplu ar fi: http://www.lalena.com . Asta daca nu vrei ca dupa "montajele" dupa ureche sa ai parte de ceva surprize, precum arderea amplificatorului, eventual a unor difuzoare etc. Componentele din filtrele de sunet sunt calculate dupa anumiti parametrii (printre care si parametrii fiecarui difuzor in parte), si dupa calculele riguros realizate, se trece la achizitionarea acestor componente cu valori cat mai precise (inductante de anumite valori, condensatori de o anumita capacitate, tensiune). Treaba nu e asa simpla fara minimum macar de cunostinte in domeniu.

Link spre comentariu

Acel site prezinta un caz total generalist, care trateaza superficial problema, nu sunt luate in considerare caracteristicile difuzoarelor utilizate (raspunsul in frecventa al difuzoarelor, SPL-ul si alte date tehnice specifice fiecarui difuzor in parte), practic nu are relevanta. Filtrele de sunet se calculeaza specific fiecarui caz in parte, NU generalist, altfel risti sa iasa o varza totala... In primul rand ai nevoie de datele tehnice ale difuzoarelor tale, ca sa stii de unde sa incepi, ce frecvente de taiere are nevoie filtrul, eventuale atenuari etc.

Link spre comentariu
Vizitator silviu9999

Acel site prezinta un caz total generalist, care trateaza superficial problema, nu sunt luate in considerare caracteristicile difuzoarelor utilizate (raspunsul in frecventa al difuzoarelor, SPL-ul si alte date tehnice specifice fiecarui difuzor in parte), practic nu are relevanta. Filtrele de sunet se calculeaza specific fiecarui caz in parte, NU generalist, altfel risti sa iasa o varza totala... In primul rand ai nevoie de datele tehnice ale difuzoarelor tale, ca sa stii de unde sa incepi, ce frecvente de taiere are nevoie filtrul, eventuale atenuari etc.

ma poti ajuta tu atunci cand sunt dispus sa incep lucrarea?eu am sa-ti spun caracteristicile difurilor si daca te pricepi imi mai dai si mie niste idei.deocamdata astept sa vina difurile pe care le-am comandat:d si apoi mai vorbim sa vad de ce piese am nevoie.
Link spre comentariu

eu am gasit aici de cata sarma am nevoie si de nr de spire pt bobine:

http://www.colomar.com/Shavano/inductor_info.html

ce formula este pentru a putea afla inductanta(mH).de ex cum ai aflat ca la dif de 300W trebuie 3,9 mH?si are ceva daca pun sarma mai groasa decat e nevoie?valorile cu uf simplu is condensatori normali , iar cei cu mkt din aia patrati?nu de alta da sa nui incurc.in rest am inteles despre cum vin conexiunile.

pe rand :

 

1 - site-ul mentionat este unul din multele care dau calculatorare de bobine - se poate folosi oricare. de obicei este bine sa adaugi 5-10% spire in plus - fct. de cat de ingrijit bobinezi. rezultatele date de calculatoare sunt evident, pt cazul unei bobine realizate absolut spira linga spira.

 

2 - valorile componentelor - implicit ale bobinelor, le-am calculat cu ajutorul formulelor clasice pt filtre - vezi "Teoria Filtrelor" (exista mai multe versiuni de mai multi autori) si corelat cu altele din multe alte carti.

Sa nu-si inchipuie nimeni nici macar vreo clipa ca din cateva randuri de pe un forum se poate invata asa ceva !!

 

3 - sarma se poate pune intotdeauna mai groasa - eu sugerez de obicei minimul.

Atentie - pe schema am precizat ca bobina de 3,9mH este pe miez de tole !

Cunoasterea citirii insemnelor de pe scheme este considerata implicita - in momentul cand cineva solicita schema...

 

3 - legat de randul de mai sus - uF este notatia pentru microfarazi !! - nu pentru "condensatori normali".

MKT si MKP sunt clase /familii constructive de condensatori, ambii cu dielectric solid. MKP dau cel mai bun rezultat in audio dar sunt si cei mai scumpi. Se recomanda in special pt. C-ul serie din sectiunea de inalte a filtrelor, precum si C-ul serie de pe medii.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări