Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Alimentare iPod

Recommended Posts

Buna ziua.Am o problema legata de un iPod si anume ca i s-a defectat partea electronica a acumulatorului, adica acea placuta ce regleaza/controleaza dozarea si inmagazinarea energiei acelui acumulator Li-Ion.Fara nici un motiv anume intr-o zi a iesit fum din acest montaj atasat acumulatorului degajand totodata o temperatura destul de ridicata.Facand o verificare vizuala si cu ajutorul multimetrului am constatat ca nici o alta componenta nu a suferit vreo defectiune si nici nu era prezent vreun scurt-circuit in iPod in afara de cel sus-mentionat.Am studiat acel montaj si am observat ca desi primeste tensiune normala de la acumulator (+ si -) la iesire rezulta o tensiune diferentiala (+ 0 -).Am cautat diversi acumulatori de telefoane mobile ce aveau aceasta caracteristica la iesire si nu am gasit decat unul de Siemens M65 de la care am putut "imprumuta" acest montaj.In acest fel iPod-ul a mai functionat vreo 3 luni dupa care acelasi montaj de la acumulator s-a prajit definitiv.Ma gandesc ca acest aparat consuma mai mult curent decat telefonul de la care am luat acumulatorul, iar montajul regulator nu a facut fata consumului, dand chix.As dori sa-mi dati o mana de ajutor prin postarea de scheme sau link-uri pentru un montaj ce mi-ar fi de ajutor in alimentarea acestui iPod de la propriul sau acumulator si care bineinteles sa permita si reincarcarea lui periodica.Multumesc anticipat.

Cred ca mai degraba aveti probleme cu incarcatorul("cutioara ce se baga in priza"), de aici toate necazurile...

Fara nici un motiv anume intr-o zi a iesit fum din acest montaj atasat acumulatorului

"Fara nici un motiv anume" nici din tigara nu iese fum...bricheta e motivul.Ulterior verificarii incarcatorului, ma tem ca va trebui sa achizitionati acumulatorul original... :tryre

Adica ce vreti sa insinuati, ca i-am dat foc sau ce ?Totusi avand in vedere ca incarcatorul se prezinta in parametri normali si un acumulator pt modelul meu de iPod e ''doar'' 50 de dolari astept totusi si alte sfaturi si idei din partea forumistilor.

Acel montaj are rolul de a proteja acumulatorul la curenti prea mari.Cu alte cuvinte daca e consum prea mare,in orice sens,din incarcator in acumulator sau din acumulator in consumator,ace montaj se comporta ca o siguranta electronica si decupleaza acumulatorul.Al treilea terminal este in mod normal un termistor,astfel incarcatorul sau aparatul in sine monitorizeaza temperatura bateriei.In mod normal nu trebuia sa iasa fum din el.Chiar daca ii faci scurtcircuit pe iesire.Bineinteles ca pot apare si defecte ciudate,poate chiar un consum la limita de a se activa protectia plus o incalzire exagerata sa conduca la o functionare cu degajare de fum si defectarea protectiei.

Multumesc de raspuns, dar nu am pomenit nimic de fum ci de o temperatura ridicata.Placa respectiva are un rolul mai mult decat un termistor de protectie fiindca se pot observa 2 CI-uri,tranzistoare si alte componente pasive, bineinteles toate smd.As avea nevoie de o astfel de schema pentru a sti cu exactitate rolul ei si modul de functionare.Bineinteles ca o sa apelez tot la un acumulator recuperat de la un telefon mobil, dar trebuie sa stiu in ce parametri trebuie sa ma incadrez.

Hai ca nu am timp sa discut contradictoriu.Ai spus: "Fara nici un motiv anume intr-o zi a iesit fum din acest montaj atasat acumulatorului"Acum spui: "Multumesc de raspuns, dar nu am pomenit nimic de fum ci de o temperatura ridicata"Termistorul nu e protectie,cu el circuitul de incarcare sau chiar procesorul dispozitivului monitorizeaza temperatura acumulatorului.Termistorul e ceva,acea siguranta electronica e altceva.Termistor= o piesa de obicei in contact direct cu acumulatorul (uneori poate fi si in apropierea acestuia)siguranta electonica = cateva piese,un CI si unul sau doi tranzistori MOSFET cred

:jytuiyu Recunosc ca am gresit cand am zis ca a iesit fum si imi cer scuze, a fost doar o exprimare mai plastica sa-i zic asa pentru a ma exprima intr-un fel in legatura cu acel incident in care s-a "prajit" montajul respectiv.Oricum multumesc pentru efortul de a-mi citi topicul si inteleg ca este o chestie prea elaborata pentru a ne da cu parerea in acest sens.Daca totusi este cineva care sa evite "teoria batului de chibrit" si sa posteze macar o schema de principiu al acestui sistem... :da

cam toate bateriile li-ion de la telefoane,de exemplu au acel montaj in interior.Problema ramane acel termistor,daca nu e aproximativ la fel e posibil ca iPod-ul sa vada bateria ca fiind prea rece sau prea calda si sa nu o incarce corespunzator.In cazul tau fiind la a doua protectie arsa ... nu stiu ce sa cred,ai un consum asa mare in iPod?Alimenteaza separat cu 4volti (sau 3,7-4,1)si vezi ce consum are.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines