Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplituner Stereo Delia

Recommended Posts

Salut.Am un amplituner stereo DELIA :da , problema e urmatoarea, canalul din dreapta bazaie, baraie sau cum sa ii spun, se aude de parca ar fi in scurt canalul respectiv, pe cand canalul din stanga se aude perfect.Daca nu bag semnal in canalul drept nu bazaie nici zgomot de fond nu are (nici ala din stanga nu are zgomot de fond :d) , insa cand ii dau semnal barraie ase urat... Ca un difuzor spart face.Tranzistorii de pe canalul cu problema nu se infierbanta nu nimica, par normali, de fapt totul pare normal in ea :nebunrau:Ce problema o avea ? :rade:

Daca sunteti sigur ca semnalul care il introduceti in partea cu probleme este ok.Atunci trebuie sa determinati in ce parte a amplificatorului se produce oscilatia parazita...ar putea fi din preamplificator respectiv din condensatorii electrolitici care filtreaza tensiunea de alimentare a preamplificatorului precum si condensatorul din emitorul lui BC239C...pina la urma trebuie verificati toti electrolitici de pe canalul care e defect.

Deci sa inteleg ca principalul vinovat pentru problema ar fi ceva condensator...Ii verific, dar cum ? Stiu ca e o intrebare stupida pentru voi dar chiar nu stiu cum se masoara un condensator. Asa la prima vedere par ok, adica nu sunt unflati sau dezlipiti....

Nu e intrebare stupida dar aceasta intrebare ne spune cam cita electronica stiti ...imi pare rau pentru dv. dar nu cred ca o sa reusiti sa reparati acel aparat ....mai rau ati putea sa-l defectati iremediabil...mai bine incercati sa-l duceti la cineva care stie sa masoare si sa identifice acele condensatoare .Un amplificator audio cum este al dv. ar putea sa fie reparat de o persoana care are cunostinte de electronica macar de nivel mediu. :da

Probabil ca impresia creata a fost una mai slaba decat trebuia. Deci de identificat am identificat condensatorii de pe canalul drept, adica cel cu probleme, problema e ca nu stiu sa masor un condensator, stiu sa utilizez aparatul de masura, dar nu si in cazul unui condensator. Cred ca ar fi mai simplu sa imi spui cum se masoara decat sa ma trimiti la altcineva :d Electronica e un hobby pentru mine, nu e o meserie si nici scoli in domeniu nu am facut, unele chestii stiu sa le fac altele nu. De stricat nu il stric, cu toate ca toti am stricat pana am invatat. Deci cum se masoara un condensator ?Ms de info

Nu stiu daca e chiar simplu sa masurati condensatoare daca nu aveti aparatele necesare(capacimetru si esr-metru).dar pot sa va spun o metoda care am practicat-o la inceputurile mele intrale electronicii...nu e chiar precisa aceasta masuratoare dar vă va spune daca acel condensator e bun sau rau...cu un aparat cu indicatie analogica(cu ac),il puneti pe scala care masoara X100k(undeva sa masoare rezistente 100k-500k)si trebuie sa urmariti indicatia acului pina unde se duce in momentul incarcari condensatorului.Fiecare condensator in functie de capacitate are o anumita deviatie ...si trebuie sa faceti o comparatie cu un condensator bun de aceiasi valoare.Eu facusem niste semne pentru mai multe valori pe scala aparatului si asa nu imi mai trebuia condensatoare pentru comparatie.Dar daca nu ati inteles ce am incercat eu sa spun mai sus...cea mai buna verificare este schimbarea condensatoarelor cu unele noi.

Reparatia incepeti asa:Despartiti etajul final de etajul prefinal si vedeti de unde apare problema,se poate separa foarte usor taind cele 2 fire pe punctele 20 sau 22 sau scoateti cate un picior ale condensatoarelor C401 sau C402 depinde care e canalul defect.Apoi introduceti semnal doar in etajul final si vedeti daca distorsioneaza,daca cele 2 etaje merg bine atunci defectul este in prefinali.Dar cele mai multe defecte sunt cauzate de tranzistorii din prefinal care sunt de proasta calitate,si care arata a fi bune masurand la rece.vorbesc de tranzistorii tip bc239 care trebuiesc inlocuite cu bc171.la etajul final exista 4 bc307 care si ele cauzeaza aceleasi defecte ,pocneste difuzorul si fara semnal.acestea inlocuiti cu bc556 au bc 557.

Pot sa spun ca e topic inchis :dAm luat tranz de pe etaj de preamplificare de pe canalul rau l-am pus pe canalul bun si invers, si tot rau se auzea, apoi am pus la loc tranzistorii cum erau si tot asa se auzea dar pe ambele canale :d deci dintr-un motiv sau altul canalul drept(cel cu probleme) ardea trz de preamplificare.Asa ca m-am enervat ca am stat o zi cu ea in fata si mai rau am stricat-o si am dat-o la altcineva sa o repare :dMultzam fain pentru ajutor !

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines