Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Router CNC, 4 axe

florins

Recommended Posts

Salut,Am reusit in sfarsit sa gasesc ceva timp pentru a ma apuca de noua constructie a unui router CNC cu 4 axe. Caracteristicile sunt urmatoarele:Dimensiuni: activ XxYxZ 2100 x 1100 x 300Antrenarea cu suruburi cu bile Ø25 x 10 (x2) pe axa X; Ø25x5 pe axa Y; Ø16x5 pe axa Z.Rularea pe bare sprijinite Ø25 pe axele X si Y, bare libere Ø30 pe axa Z, toate cu rulmenti liniari.Structura din profil de aluminiu 90x90 mm, heavy. Sasiu din profil OL 80x80x4, pe roti si suruburi de sprijin.Antrenare cu motoare pas cu pas NEMA 37, 12Nm (initial a fost gandit pentru servo-uri, probabil se vor schimba la un moment dat).Motor (in configuratia initiala) Suhner 1050W cu ATC.Detaliile despre axa de rotatie vor urma.Simulare structura:sasiu.jpg[/attachment][attachment=1]sasiu_structura.jpg[/attachment][attachment=0]detaliu structura.jpg[/attachment]Cu stima,Florin

Mai multe imagini:[attachment=4]axaX.jpg[/attachment][attachment=3]axaY.jpg[/attachment][attachment=2]axaZ.jpg[/attachment][attachment=1]axeYZ.jpg[/attachment][attachment=0]axeYZ-1.jpg[/attachment]Cu stima,Florin

Alte imagini:Cutie control si monitor / tastatura / trackball. Calculatorul este un Atom N330 (dual core), 2 GB RAM, 80 GB Hard Drive. Interfata este SmoothStepper, iar driverele sunt Kinco 2M2280N pentru X / X1, Y si Z si PM752 pentru axa A.[attachment=1]control.jpg[/attachment][attachment=0]pupitru.jpg[/attachment]Cu stima,Florin

Beton ... unul din putinele proiecte care m-au impresionat ... felicitari , sincer !!! I-mi place mai ales cutia de control ... Ma oftic de nu mai pot ca n-ai pus sine profilate ... probabil ca stii tu mai bine de ce ... Axa Y pare un pic cam ...subtirica ... dar cred ca profilul ala e suficient de solid sa nu flambeze ... Inca o data , felicitari ... cred ca le meriti cu prisosinta . Gabriel.

Salut Gabriel,Multumesc pentru aprecieri, tu le meriti mult mai mult pentru proiectele pe care le faci.Modul in care a fost proiectat routerul acesta are in vedere cateva aspecte care cred ca explica solutia aleasa. 1. Routerul este destinat prelucrarii lemnului, preciziile cerute sunt doar de ordinul 0.1 mm;2. Desi nu se vede din imagini prea bine, profilul de aluminiu folosit este extrem de solid. 3. Barele sprijinite pe care le-am folosit se prind perfect in canelurile acestuia (45 mm distanta intre canelurile profilului / 45 mm distanta intre gaurile profilului de sprijin al barelor) - usurinta in montaj si cost redus;4. Axa Y are doua bare sprijinite, care contribuie serios la rigidizarea axei - daca mai era nevoie :);5. Testele preliminare pe care le-am facut au aratat ca pe Y zi Z (nu am testat inca X) viteze de 10000 mm/min si acceleratii de 400 mm/sec^2 sunt perfect obtenabile, fara vibratii sesizabile - o sa pun pe seara un video cu aceste teste.Va tin la curent cu evolutia, din pacate va trebui sa iau o pauza de aproximativ o luna inainte de a finaliza.Cu stima,Florin

M-am prins ca ai " pupat " barele sprijinite cu profilul ... elegant si practic . Profilul ar trebui sa fie solid , stiu asta pen' ca am lucrat cu 80_80 si e O.K. Ce as vrea sa stiu este cat de drept e profilul ... cat de plane sunt suprafetele ... cat te-a costat si de unde l-ai adus ... La tolerante de 0.1 ajungi usor ... tre' doar sa pui axele X in acelasi plan si paralele intre ele ( daca spui cum , si nu e secret , dau o bere ...) . Cum ajungi la vitezele alea ? Ar trebui sa ai pas destul de mare la suruburi , plus ca motoarele se invart de le ia dracii ... pe putin 3000 de ture ! Inseamna ca ai drivere serioase , nu gluma ... Apropo , motoarele alea nu sunt cumva nema 34 ? Ca de nema 37 eu inca n-am auzit ... Bafta !!!

Am sa incerc sa raspund in ordinea intrebarilor (puse sau nepuse):

1. Profilul de 90x90 poate fi de mai multe feluri, cel pe care l-am folosit este categorisit ca "heavy", adica in afara de structura exterioara are si o structura interioara foarte solida, iar grosimea elementelor profilului este foarte mare;

2. Profilul este perfect drept si foarte rigid (adica cu o raza laser nu pot sa vad nici o deformare cand profilul este sprijinit doar la capete pe o lungime de 2500 mm); este vorba de profilul de la http://www.aluminium-profile.co.uk/acatalog/90x90H.pdf; pretul este de 60 lire UK pe metru;

3. Nu e secret: taiere perfecta a profilelor (perpendicularitate si dimensiuni), montaj pre-tensionat, o nivela buna cu laser, un furtun pentru masurat denivelarile la distanta mare... si multa transpiratie. Este foarte usor sa obtii o "elice" din pacate, greu de compensat mai tarziu. Nu cred ca iti spun ceva nou... asa ca berea o bem impreuna cand ne vom intalni.

4. Pas suruburi: 10 mm pe X, 5 mm pe Y si Z;

5. Driverele sunt foarte serioase, vezi http://www.slidesandballscrews.com/2m2280n-high-voltage-stepper-driver-p-304.html?cPath=44_97;

6. Ai dreptate, NEMA 34, http://www.slidesandballscrews.com/sy85sth1566204b-nema-stepper-motor-p-261.html?cPath=45_82, mi-a alunecat mana si acum nu mai pot corecta :(.

Bafta si tie.

Florin

Cu suruburile si motoarele si driverele m-am lamurit ... cu profilele nu prea ... nu ma refeream cat de drept e in lungime ... sau daca flambeaza ... uite cum e treaba : intre profilele Bosch si ITEM exista urmatoarea diferenta ... respectiv planeitatea fetelor . Daca pui o rigla dreapta perpendicular pe profil , sprijinita de o fata , la Bosch , nu se misca ( nu flencane ) , la ITEM insa , flencane tare ... Adica , daca montez o sina profilata pe un profil Bosch , am oarece siguranta ca sta drept , nu inclinata ... asa cum am patit la routerul meu , de a trebuit sa bag shim-uri ... Sper ca m-am facut inteles ...

Nu stiam de diferenta dintre Bosch si Item iar la un moment dat chiar doream sa trec pe Item, preturile pareau OK. La KJN rigla nu "flencane", nici nu lasa spatii libere :). La oricare dintre profilele cu care am lucrat de la ei (nu numai la routerul acesta), nu am avut probleme cu planeitatea sau cu perpendicularitatea fetelor. Evident, fiecare isi alege furnizorul si materialele in functie de aplicatie, pentru ce am avut eu de facut pana acum am fost multumit.Cu stima,FlorinP.S. Cred ca se poate aranja destul de usor sa vezi profilele respective cu ochiul tau, discutam pe PM despre asta, daca vrei.

• 4 weeks later...

Salutare,

Am reusit sa mai inaintez putin spre finalizarea routerului. Au fost ceva probleme cu SmoothStepper-ul, se pare ca este proiectat destul de prost la capitolul "imunitate la zgomot", pentru ca a trebuit sa pun inele de ferita pe toate alimentarile driverelor inainte de a reusi sa il fac sa mearga stabil - noroc cu cele cateva forumuri CNC pe care le frecventez.

In sfarsit, routerul este stabil pe cele 4 axe, procedura de recalibrare (homing) merge superb pentru axa X unde am o axa slave si face corectia de ortognalitate asa cum imi doream.

Mai am de finalizat ATC-ul, deocamdata merge partea de prindere / desprindere a port-frezei in mandrina, insa magazia nu este montata si nici calibrarile pentru magazie si inaltime freza nu sunt facute. De asemenea, mai am de facut prinderea axei 4 si testele cu ea si extractia de praf.

Din pacate, mai pot avansa decat peste o luna :(.

Mai jos este mic film cu un test de taiere in lemn de fag, cu un model de la http://www.vectorart3d.com/store/?fuseaction=freemodels.

Cu bine,

Florin

Atasez un mic film cu executia unui lacas in aluminiu... a trebuit sa fac loc pentru capetele unor suruburi... Am incercat mai tarziu cu o freza de 6.35 mm, adancimea pe trecere 1mm, 800 mm/min viteza de avans, aproximativ 15000 rpm, merge perfect (dar face foarte mult zgomot :( ).Se pot vedea si alte parti ale routerului. Cu bine,Florin

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines