Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator TDA2052

Guest SpikeMaster

Recommended Posts

Guest SpikeMaster

Salut.

Am intrat in posesia a doua circuite intregate TDA2052 (http://www.mivarom.ro/catalog/product_i ... ts_id=1284)

Unul scoate (din cate zice in datasheet) 32W pe 4ohmi cu 1% distorsiuni alimentat la 2x22V si consuma aprox. 0.70A

Bun ... acuma vine problema la alimentare, oare cu acest traf http://www.mivarom.ro/catalog/product_i ... ts_id=4599 pot alimenta doua astfel de circuite?

Ambele circuite ar consuma 1.4A iar acel traf e de 2A, banuiesc ca ar functiona ceva acolo!

EDIT: am gasit prin niste cutii doua trafuri 2x12V 3A, oare le-as putea redresa dupa care, le-as putea inseria pe acelea?

Sau le pot inseria insainte de puntea redresoare!

1. Trafo de la firmă e prea mic, poate să ţină un c.i. la probe.2. Dacă trafo acelea sînt identice, se pot înseria direct secundarele (începutul unui secundar dublu, cu sfîrşitul celuilalt, fără să mai iei în seamă medianele lor, punctul de legătură dintre secundarele celor 2 trafo devine noul punct median, cel ce se leagă la masă.Merge aşa şi dacă e o mică diferenţă de tensiune, 1-3V... puntea de diode va încărca condensatorii la valoarea dată de secundarul mai mare, dar va scădea în sarcină mai mult, tensiunile +/- vor fi identice. E bine ca şi primarele să fie legate în paralel, începuturile cu sfîrşiturile.

Guest SpikeMaster

voi incerca mai tarziu sa inseriez cele doua trafuri sa vad ce tensiune imi da, si per ca imi ramane aceeasi putere!

Guest SpikeMaster

OFF: no hai ca-i culmea... cand am postat la amplificatoare, m-ati mutat la incepatori .. cand am postat la incepatori, m-ati mutat la amplificatoare!! :rade: ON: am inseriat acele doua trafuri si am obtinut 2x23V, acum puterea cred ca a ramas aceeasi :nas:

vezi ca aia 2x23V sunt CA. dupa redresare si filtrare o sa ai cam +/-34V si nu rezista TDA-ul ala la tensiunea asta.legat de putere, cu doua trafuri e logic ca s-a dublat. acum ai 2*23V*3A adica 138VA, pe cand un singur traf avea doar 70VA.sugestia mea e sa folosesti un singur traf, redresat si filtrat pentru un singur TDA. tensiunea de alimentare ar fi +/-17V, si ar merge lejer ampliful pe sarcini de 4 ohmi, si traful ar avea curent suficient.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines