Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

LCD WESTWOOD {20 inch}

Recommended Posts

Am avut la reparat un tv. lcd WESTWOOD{China}, la care am gasit defect pe placa sursa+invertor un integrat smd. 8 pini de tip P2803NVG. Integratul este pe partea de comanda a trafurilor ridicatoare, nu l-am gasit nici la ASWO, am cautat data sheet-ul, l-am gasit si am vazut ca de fapt erau doi tranzistori FET, unul cu canal P si unul cu canal N. Am scos smd-ul defect ,am montat pe radiator doi tranzistori unul IRF644{14 Amp.} si IRF9540{19Amp} am facut conexiunile necesare si tv-ul functioneaza perfect.Am mai substituit astfel de integrate care contin unu sau doi tranzistori si functioneaza bine, conditia este ca in functie de datele de catalog ale originalului trebuie bine dimensionat{ ca si curent,tensiune si putere de lucru} a componentei inlocuitoare de asemenea trebuie lucrat cu mare atentie la scoaterea smd.-ului defect si la realizarea conexiunilor, pentru a evita exfolierea cablajului si montarea pe radiatoarele disponibile. Din cauza ca nu intotdeauna gasim usor componente{de acest tip} pentru lcd.-uri, cred ca aceasta solutie{verificata pe mai multe aparate}este buna si va fi de folos colegilor electronisti. Succes!

Daca toate drumurile duc la Roma, la Aswo sau la Tzx..., aveti dreptate, este la 33ron+TVA+15RON{mai nou nu poti sa ridici marfa de la sediul firmei ci o trimite acasa prin curier, asta este politica unei firme care isi va pierde clientii}, dar nu vad de ce trebuie sa fiti ironic daca am sugerat o solutie simpla ,fiabila ,ieftina si cred eu la indemana oricui.Cu stima Lucian A.

Nu este nici o ironie .Vrei link-uri pe privat de la cateva magazine ca sa-ti demonstrez ca pretul este chiar 3 lei ? Daca repari asa ceva cumperi 20 de buc. ,banii ii scoti la prima reparatie.

Citeste si discutia de aici:

tv lcd sasiu 17MB24-1 link

P.S.:In topul paginii ai bara de cautare de la un magazin on-line:Tasteaza acolo IRF7319 si vezi ce rezulta.

dupa parerea mea , este o cirpeala tipic romaneasca montarea in locul unui circuit smd a doua tranzistoare in capsula to220 , pentru a se obtine in final ce...? un volum de munca suplimentar absolut inutil , o fiabilitate uneori mai mare , uneori mai mica....insa mai presus de toate o lucrare absolut urita...! :da nu va ginditi si la urmatorul depanator care va lucra in acel lcd...oare ce impresie isi va face despre respectivul care a facut simularea...? garantat negativa... :dadaca i-ati spune unui depanator dintr-o tara civilizata despre astfel de metode , cred ca ar intepeni instantaneu de groaza , sau s-ar tavali pe jos de ris si si-ar mai face si vreo 7 cruci...!

@ domnul andrasoni lucian...!cu putina bunavointa si ceva cunostinte in domeniu , se pot gasi oricind echivalente pentru aproape orice fel de astfel de integrate smd din invertoarele lcd... :da nu scrie nicaieri ca trebuie sa va repeziti glont in respectivul magazin pomenit de dvs si sa muscati orice pret vi se arunca in fata... :ciuda:

D-le misura ,parerea d-voastra tipic romaneasca nu ma intereseaza.D-l TV.1 mi-a dat sfaturi ,pentru care ii multumesc{echivalentele respective le aveam si eu} d-voastra vorbiti despre vii si morti ,dupa care incepeti sa tineti un curs de estetica a electronicii si sa va dati cu parerea despre competenta profesionala a subsemnatului , lucru pe care eu nu il fac cu nimeni de pe forum pentru ca asa ceva nu se face din decenta. Sunt colegi pe forum care se straduiesc sa faca ceva ,dar poate sunt la inceput sau poate sunt absolut paraleli cu meseria, daca poti ii ajuti ,daca nu ,asta e!Dar sa revenim la subiect, si mie imi place sa lucrez ingrijit si cu ceea ce trebuie, dar cand clientul se grabeste si ii trebuie televizorul daca se poate pe ieri, ii rezolv televizorul cu o lucrare groaznic de urata, dupa care imi fac cele sapte cruci de neamt, imi scuip in san ,impachetez tv-ul in perfecta stare de functionare si clientul este multumit.Nu pot sa-mi aman clientul pana cand imi va sosi piesa comandata. Cred ca am fost foarte clar, cei care ,eventual lucreaza dupa mine si se sperie, pot sa sune la numerele de telefon care sunt pe colantul de pe spatele televizorului unde este si numele in clar ca si pe forum. Se pare ca m-am molipsit de la d-voastra , ca am scris cam mult, promit ca pe viitor o sa va ignor total si nu o sa va mai raspund pentru ca am de rezolvat o multime de groznicarii si uratenii! Apropos ,Tudor Arghezi, a scris printre altele un volum de poezii intitulat "Flori de mucigai" si filonul volumului respectiv este estetica uratului, sa stiti ca am citit-o in urma cu multi ani si probabil de acolo mi se trage. Numai bine!

@ domnul andrasoni lucian...!domnule , dumneavoastra vad ca va e foame rau...! care vii si care morti ...? si , mai ales , unde am vorbit eu despre competenta dvs profesionala...? :bataie eu am afirmat doar ca este o lucrare complet inestetica , desi uneori poate fi si fiabila...asta recunosc..!pe de alta parte , daca tot m-ati provocat...o sa va raspund ca atare...! faptul ca va aflati cu domiciliul / sediul in cluj , deci in apropierea a doua mari firme de piese ...sinteti depanator , reparati lcd-uri ...si nu aveti pe stoc un lot minim de integrate smd de sursa , absolut indispensabile in astfel de situatii , astfel incit sinteti nevoit sa rezolvati clientii cu ceea ce gasiti dvs prin ograda ...va descalifica din pozitia de depanator profesionist si va transforma intr-un cirpaci de rind...!pentru stiinta dvs , exista in buzau 3 service-uri autorizate mari care fac lcd-uri/plasme pe banda rulanta...! ii cunosc foarte bine pe toti...nici macar unul din ei nu s-a gindit sa simuleze vreodata un prapadit de ci smd cu 2 tranzistoare in capsula to220...! asa ceva se facea prin neolitic , nu in 2010... :rade: apropos de asta...daca , prin absurd---evident--- , sa presupunem ca nu aveati in momentul respectiv decit tranzistoare in capsula to3 , asa i-ati fi simulat smd-ul clientului...???!!!in alta ordine de idei...va informez ca sint 5 tipuri mari si late de astfel de integrate...iar un depanator adevarat ar trebui sa aiba citeva bucati din fiecare ...! sincer , cred ca nu aveti nici o lista cu echivalente si nici bunavointa de a gasi echivalenti ieftini...cu atit mai putin in a investi in niscaiva stocuri...!ps...ma lasa complet rece daca imi raspundeti dvs , sau nu...! de-aia nu mai ploua , ce sa-ti povestesc... :rade:

@ domnul andrasoni lucian...!eu am afirmat doar ca este o lucrare complet inestetica

Domnule misura chestia cu estetica in depanare e cumva ..............exagerat.Din motive economice(de productie) sunt montate capsule dip8 din acestea si chiar daca ei zic ca disipatia termica nu prea e necesara ca sunt pierderi mici,etc si ....bla bla ...practica ne arata ca sunt multe piese subdimensionate din fabrica .Pentru mine faptul ca nu-mi vine clientul inapoi cu acelasi defect valoreaza mult mai mult decat o apreciere"vai draga ce curat a lucrat cel care a reparat data trecuta"Recunosc ca e mai simplu sa montezi direct aceiasi capsula.(Ce este enervant este faptul ca trebuie sa muncesti mult mai mult ca sa modifici.)Dar ma rog ....e parerea mea :rade:

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines