Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

blue tech ma-200 si sau fara mixer probleme , pareri, etc

Guest marius20

Recommended Posts

Guest marius20

Am achizitionat un amplificator blue tech ma-200 si un mixer blue tech MS 1211, dar se aude prea incet pentru puterea ei si dak as putea cumva sa selectez nivelul inaltelor si joaselor

Salut, ai facut o alegere proasta in ceea ce priveste alegerea mixerului. Acest mixer nu are preamplificare si corectie de ton, ci doar un potentiometru pe fiecare intrare, nediscutand de intrarile de pick-up care ar trebui sa aiba un filtru RIIA.

Sa fiu mai scurt, ai nevoie de un preamplificator corector de ton. Asta pentru a mari semnalul din calculator (ca probabil asta folosesti) si pt a ii mai corecta semnalul, in ceea ce priveste spectrul inaltelor si al basului.

In ceea ce priveste MA-ul, e un amplif ok, acum nu stiu care sunt asteptarile tale si pe ce boxe il folosesti, dar e un amplif care face ceva galagie la 200W cat are el pe canal.

Eu tot ce spun , spun din experienta folosirii unui ma300, de care am fost multumit, in domeniul unde este folosit si la cati bani a costat.

Posted Image

Dupa cum se vede din poza, MA300 este singura componenta cumparata, corectorul de ton este facut si boxele la fel (de catre mine). Sunt folosite la cursuri de dansuri in provincine, intr-o sala de sport de 850 Mp, si sunt de ajuns.

Corectoare de ton gasesti un post de-al meu in zona corectoarelor de ton, explicate si comentate de mai multi, tot acolo gasesti si scheme si cablaje. si variante cu inetegrate si variante cu tranzistoare. Ai mai jos , niste lincuri cu niste postari de-ale mele:

http://www.forum.poweraudio.ro/viewtopi ... ac825e0999

http://www.forum.poweraudio.ro/viewtopi ... 498935615c

viewtopic.php?f=35&t=4609&start=105

babic2005 pe elforum,

beci_acoustics pe poweraudio.

Guest marius20

am cautat pe net dar nu am gasit corector de top , ma intereseaza doar treble si bass, un link daca se poate .multumesc

Nu prea se gasesc, corectoare de ton (simple), de obicei sunt sub forma de mixer. Ar fi unul facut de gemini, daca spun bine dar e vreo 350 lei, si am inteles de la cineva ca nu se aude/comporta bine. Sa nu mai vorbim de cele hifi care costa de la 300E in sus, si nu e cazul pt ce faci tu cu ampliful de putere. Singura varianta este sa il faci, sau sa il cumperi pe vreunul facut sau la mana a 2 a de pe forum, sau poate iti face cineva, sau cumperi un kit de magazin...solutii ar exista, dar inainte sa iei o decizie, intreaba pe forum, si eventual ataseaza lincul lucrului pe care tinzi tu sa il achizitioneziS-au inca odata pune id-ul meu si vorbim mai multe daca vrei.

Guest marius20

da add id meu marius_new20, poate imi faci si mie unul simplu dak poti treble si bass si sal cumpar de la u, k de facut nu ma pricep

Guest marius20

BEHRINGER PP400 ce parere aveti , este bun sa preamplific semnalul din PC la blue tech ma 200?

• 1 month later...

In principiu este bun orice fel de mixer cu preamplificare, si cu corectie de ton, pentru a amplifica semnale provenite de la diferite surse inclusiv PC, pana la nivelul de intrare pentru un amplificator final de forta.Criteriile de selectare ale acestor mixere sunt multe (firma, buget, nr de canale, tip DJ sau tip orchestra...) dar pana la urma orice tip ar fi, tot in functie de buget se cam alege...

PP400 este un preamplificator pentru semnal provenit de la doza de pick-up cu corectiile respective, nu este bun pentru ce vrei tu. La PC semnalul este mai mare decat cel de la o doza de pick-up, si va distorsiona, pus ca acest preamp are corelctiile RIAA lucru care nu iti este util tie, tu trebuie sa te uiti dupa un mixer cu corectii de ton. Exemplu: UB-802, actualul Xenix-802 (daca spun bine), sau fratii lui mai mari...cu mai multe canale ... Sau sa faci sau sa cumperi un corector de ton, ca cel prezentat de mine, si ai scapat de problema...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines