Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ford Mondeo - vibrare masina intre 100 - 130 km/h


Vizitator zetopt

Postări Recomandate

Vizitator zetopt

Salut,Am o problema cu vibrarea masinii destul de puternica special in viteza 5 si daca o tin la 2000 de rotatii parca esti intr`un fotoliu care iti face masaj, vibrarea dispare daca o calc, in viteza 4 si 6 nu e la fel de puternica vibrarea dar tot se simte si daca o calc dispare, repet ca vibrarea apare doar daca o tin la 2000 - 2300 rotatii, in treptele 1,2,3 nu se simte nimic. Masina e un Ford Mondeo TDCI 2.0 130 cp din 2004. Cine stie despre ce ar putea fi vorba l`as ruga sa posteze aici. Multumesc

Editat de zetopt
Editat titlu
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

cel mai simplu e sa apesi ambreajul si sa lasi acceleratia.Daca vibratia ramane neschimbata e clar ca n-are treaba cu transmisia.Eventual dai treapta inferioara, vezi daca se schimba ceva.In caz ca nu s-ar putea sa fie o roata nechilibrata, care la viteza aia sa faca arcul si roata sa intre in rezonanta.

Link spre comentariu
Vizitator zetopt

cel mai puternic vibreaza in viteza 5 cand are 2000 ture si o calc incet sau o tin in jur la 2000/2300 ture, daca apas ambreiajul sau o scot din viteza si o las sa mearga nu se mai simte nimic, vibratia apare ca apas pe acceleratie

Link spre comentariu
Vizitator zetopt

Acum am venit de la un service. I-am dat masina mecanicului sa vada despre ce e vorba si a vazut si el ca masina vibreaza in jurul a 2000 de turatii mai ales daca o tii asa( in vitezele 4,5,6). Din pacate doar joi are timp, deci pana atunci nu cred ca voi stii ce are fiinca am fost si la o vulcanizare unde mi`am echilibrat rotiile si nu se observa nici o lovitura, practic sunt noi rotile. Cel de la vulcanizare, are 30 de ani experienta in domeniu, cand a vazut rotile mi`a zis fara sa le deie jos ca nu are rost sa se uite la ele ca se vad ca sunt bune, dar pana la urma i`am zis ca trebuie sa fiu sigur si asa mi le`a echilibrat din nou dar fara nici un rezultat.Mecanicul mi`a zis ca e posibil sa fie rotile neechilibrate dar dupa ce a condus`o mi`a zis ceva de transmisie, ca o sa se uite pe sub ea, pe la motor.Rotile sunt echilibrate si sunt bune, deci aici nu e problema, atunci unde ar fi cel mai probabil sa fie problema? Transmisia, injectoare, suportii de prindere la motor sau ce altceva ar putea fi problema?

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
Vizitator Lorand27

Controleaza tu frumusel discurile de frana daca vibratia e pe fata. Am avut si eu vibratii la peste o suta si cand mi-am schimbat discurile de frana totul a revenit la normal. De obicei din cauza franarii excesive discul se incalzeste si dupa o vreme se deformeaza.

Link spre comentariu

Ca sa scoti rotile din ecuatie, eu zic sa le pui pe cele din spate in fata, daca vibratia persista la fel ca inainte inseamna ca nu este de la roti.Sau poate s-au mancat cauciucurile la o franare brusca mai lunga.La o masina fara abs la o franare de la peste 80 km/h cu blocarea rotilor, "se spune" ca trebuiesc schimbate cauciucurile

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări